Доступність посилання

ТОП новини

Російський суд завершив слідство у другій Бахчисарайській «справі Хізб ут-Тахрір»


Адвокат Ліля Гемеджи
Адвокат Ліля Гемеджи

Південний окружний суд у російському Ростові-на-Дону завершив слідство у другій Бахчисарайській «справі Хізб ут-Тахрір». Як повідомляється, засідання стало «найкоротшим за всю історію процесу». Про це повідомляє громадське об'єднання «Кримська солідарність».

Як уточнюється, суд заявив про неможливість привести свідків Назрулаєва і Тумаревича, а потім запропонував підсудним бути допитаними у справі. Ті відповіли, що згодні тільки після вирішення низки клопотань. Суд розцінив це як відмову від дачі свідчень і оголосив судове слідство закінченим.

«Суд закінчив судове слідство, не запитавши сторону захисту, чи є у них якісь докази у цій справі. У мене було кілька клопотань про дослідження низки матеріалів. Зокрема, я планувала досліджувати деякі документи, які підтверджували, що попереднє слідство було проведено з порушеннями, що порушувалися права наших підзахисних. Це веде до визнання неприпустимості низки доказів обвинувачення. Вважаю, що на підготовку до дебатів нам виділено недостатньо часу, і підготуватися належним чином ми не встигаємо. Як і передбачалося раніше, суд вирішив вкластися у встановлені для себе терміни», – прокоментувала адвокат Ліля Гемеджи.

Дебати у цій справі призначено на 31 серпня, незважаючи на те, що цього тижня мало відбутися ще два засідання.

Раніше суд продовжив термін тримання під вартою фігурантам другої Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір». Вони перебуватимуть у слідчому ізоляторі до 12 листопада.

У жовтні 2017 року російські силовики заарештували шістьох жителів Бахчисарая. Це Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Мемет Бєлялов, Сейран Салієв, Сервер Зекір'яєв і Ернес Аметов. ФСБ Росії інкримінує їм участь у забороненій в Росії та анексованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір».

21 травня 2018 року в Криму було затримано координатора «Кримської солідарності» Сервера Мустафаєва і житель села Долинне Бахчисарайського району Едема Смаїлова. Звинувачення проти них долучили до Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».

15 листопада 2019 року Південний військовий окружний суд російського Ростова-на-Дону почав розглядати цю справу по суті.

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

XS
SM
MD
LG