У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що пропонує звільнити жителів тимчасово окупованих територій (ТОТ) від адміністративної відповідальності за вимушене порушення кордону. Відповідний документ опублікований на сайті українського уряду.
Як уточнюється, через коронавірусні обмеження жителі Криму і Донбасу змушені виїжджати через неконтрольовану частину кордону, щоб потрапити на підконтрольну Києву територію.
Коментуючи реєстрацію законопроєкту, менеджер з адвокації Центру прав людини ZMINA Олена Луньова повідомила, що вважає цей документ вкрай необхідним для збереження зв'язків із жителями окупованих територій.
Вона нагадала, що після початку пандемії перетин КПВВ значно ускладнився через дії окупаційних органів влади, які закривають або обмежують роботу пунктів пропуску на лінії розмежування на сході України та на адміністративному кордоні з анексованим Кримом.
Так, наприклад, російська влада Криму запровадила додаткові жорсткі правила в'їзду-виїзду на півострів за наявності підтверджених родинних зв'язків і обмежили кількість перетинів протягом дії карантину.
«Реальність нині така, що людям і так нелегко їхати з ТОТ, вони витрачають великі кошти на поїздку в Україну через Росію, так ще й змушені платити штрафи. Це надає на них охолоджуючий ефект і є вагомим бар'єром для поїздок на підконтрольну Україні територію. Зі свого боку, це призводить до переривання зв'язків з Україною, чого так домагаються Російська Федерація та окупаційні адміністрації», – прокоментувала Луньова.
Раніше повідомлялося, що протягом березня 2021 року при здійсненні пропускних операцій на адмінкордоні Криму з Херсонською областю українські прикордонники виявили 109 громадян, які порушили порядок в'їзду на півострів і виїзду звідти.
У березні в Державній прикордонній службі України уточнили нові умови в'їзду в країну, згідно з рішенням уряду щодо подальшого запобігання поширенню COVID-19, що також стосуються перетину адміністративного кордону Криму з Херсонською областю.
Кабінет міністрів України на початку січня доручив Херсонській облдержадміністрації розмістити на адміністративному кордоні між Кримом і Херсонською областю пункти, де проводитимуть експрес-тестування на антитіла до COVID-19.
Адмінкордон між материковою Україною і Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.