На засіданні Південного окружного військового суду в російському Ростові-на-Дону судді не дозволили фігурантам алуштинської «справи Хізб ут-Тахрір» говорити кримськотатарською мовою. Про це повідомляє громадське об'єднання «Кримська солідарність».
Суддя Роман Сапрунов назвав запити на надання перекладача «врєднічєством» і «спробою затягування процесу». Він також роз'яснив підсудним, що засідання ведеться російською мовою і спроби говорити іншою мовою буде розцінено «як порушення порядку».
Також під час засідання суд відхилив апеляційну скаргу захисту та залишив під арештом Ельдара Кантимірова, Руслана Месутова, Руслана Нагаєва і Ленура Халілова. При цьому не уточнюється, до якого числа кримські татари перебуватимуть у слідчому ізоляторі.
Наступне судове засідання призначене на 31 серпня.
У липні цього року під час засідання Південного окружного військового суду в російському Ростові-на-Дону в алуштинській «справі Хізб ут-Тахрір» адвокат Айдер Аазаматов також дискутував із суддею Романом Сапруновим через кримськотатарську мову.
Тоді суддя заявив, що не відповідає за відсутність перекладача. За його словами, це «рішення суду вище».
Російські силовики затримали кримчан після обшуків 10 червня 2019 року. ФСБ Росії заявила, що слідчі заходи проходять в рамках кримінальної справи за ст. 205.5 (організація або участь у діяльності терористичної організації) і стосуються релігійної організації «Хізб ут-Тахрір».
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.