Доступність посилання

ТОП новини

«Сидять під чиїмось «дахом»: Аксенов оголосив «війну» чиновникам через «тіньові» автоперевезення


Автобусні перевезення в Криму. Архівне фото
Автобусні перевезення в Криму. Архівне фото

У Криму почалася чергова хвиля боротьби підконтрольної Росії місцевої влади з нелегальними автоперевезеннями. У Мінтрансі російського уряду Криму просять заблокувати в інтернеті оголошення від нелегальних перевізників, а російський глава Криму Сергій Аксенов обіцяє звільняти чиновників, які «кришують» порушників.

Боротьба з нелегальними автоперевезеннями в Криму триває з року в рік. Місцеві чиновники регулярно звітують про рейди, складені адмінпротоколи та стягнуті штрафи. Але легалізувати перевезення на півострові за роки його перебування в російських реаліях не змогли. Хоча раніше до цього долучили майже всю силову вертикаль: російську прокуратуру Криму, ФСБ, МВС та інші структури.

23 березня російський глава Криму Сергій Аксенов оголосив, що починає боротьбу з чиновниками, які «закривають очі» на перевізників-нелегалів.

«Націоналізовані» перевезення

Оператором основної частки ринку кримських автоперевезень є ДУП «Кримавтотранс» ‒ у минулому приватне підприємство, «націоналізоване» російською владою Криму у 2014 році. Щодня через автостанції підприємства проходять понад чотири тисячі рейсів і приблизно 55 тисяч пасажирів, йдеться на сайті підприємства.

У центрі гучного скандалу «Кримавтотранс» опинився у 2019 році. Тоді в кримському уряді повідомили, що понад половина ринку автомобільних перевезень у Криму перебуває «в тіні». У цьому звинуватили керівництво «Кримавтотрансу», на підприємстві пройшов обшук і змінилося керівництво.

У «Кримавтотранс» мали провести інвентаризацію майна підприємства, легалізувати всі його «тіньові» прибутки та встановити відеокамери на автостанціях, щоб уникнути нелегальних пасажирських перевезень.

Але проблему це не вирішило, стверджує кримська влада. З січня до березня цьогоріч у Міністерстві транспорту російського уряду Криму спільно зі співробітниками Ространснадзору, кримських управлінь ДІБДР та МВС виявили понад два десятки фактів адмінправопорушень на пасажирському транспорті, повідомив міністр транспорту російського уряду Криму Євген Ісаков на засіданні кримського уряду 23 березня.

Засідання російського уряду Криму 23 березня 2021 року
Засідання російського уряду Криму 23 березня 2021 року

Основні порушення пов'язані з тим, що водії автобусів забирають і висаджують пасажирів у невстановлених місцях, порушують графік руху за маршрутами, а також їздять на технічно зношеному транспорті. Однак половина адмінпротоколів, за словами міністра, складені у зв'язку з перевезеннями без дозвільних документів.

«Загроза» з інтернету

Ще 22 нелегальних перевізники, за інформацією Євгена Ісакова, були виявлені на маршрутах, які прямують від Сімферополя до адмінкордону з Херсонською областю.

Щоб виявити їх, чиновники зробили «контрольні закупівлі» квитків через бронювання в інтернеті, а також проїхали в цих автобусах: трьох з українськими номерами та 19-ти ‒ з російськими, розповів міністр.

Кримський автобус неподалік адмінкордону з Херсонською областю
Кримський автобус неподалік адмінкордону з Херсонською областю

Він запропонував блокувати оголошення від нелегальних перевізників в інтернеті.

Ці перевезення не гарантують безпеку для життя і здоров'я пасажирів, зокрема й антитерористичну
Євген Ісаков

«Ці перевезення забезпечені нелегальними диспетчерами через сайти в інтернеті. Пропонується здійснювати блокування інтернет-ресурсів через територіальні підрозділи Роскомнадзору. За результатами моніторингових заходів формується відповідна доказова база. Сформована інформація про місця можливої дислокації нелегальних перевізників, їхні реєстраційні номери надсилатимуться в правоохоронні органи. Ці перевезення не гарантують безпеку для життя і здоров'я пасажирів, зокрема й антитерористичну», ‒ стверджує Євген Ісаков.

«Схема як працювала, так і працює»

Сергій Аксенов назвав боротьбу з нелегальними перевізниками на півострові «недостатньо активною» і зажадав змінити підходи до неї.

Російський глава Криму Сергій Аксенов
Російський глава Криму Сергій Аксенов

Російський глава Криму вважає, що про нелегальні автоперевезення та місцях їхнього паркування «знають усі кримчани, окрім уповноважених органів».

Схема, як працювала, так і працює. Нічого там не змінилося
Сергій Аксенов

«Про нелегальних перевізників знають усі, окрім тих, кому це належить знати. Тому оцінка буде всіх посадових осіб за результатом, включаючи керівництво «Кримавтотрансу». Схема, як працювала, так і працює. Нічого там не змінилося», ‒ сказав він на засіданні кримського уряду 23 березня.

У «Кримавтотрансі» поки не відреагували на критику Сергія Аксенова. Ми намагалися зв'язатися з підприємством, але там на наші дзвінки не відповіли.

Транспорт на споруджуваній ділянці траси «Таврида» в Криму
Транспорт на споруджуваній ділянці траси «Таврида» в Криму

Сергій Аксенов зажадав від чиновників «заглибленості в ситуацію», пригрозивши в іншому випадку відставками.

Хотіли б – так усіх би вже давно затримали. Так бути не повинно
Сергій Аксенов

«Підніміть на будь-якій трасі камеру, і ви побачите одні й ті ж автобуси, які їздять щодня в одному й тому ж напрямку. Що там прояснювати? «Секрет Полішинеля». Хотіли б ‒ так усіх би вже давно затримали. Так бути не повинно. Якщо їздять нелегальні перевізники, значить сидять під чиїмось «дахом», платять гроші й посадові особи вдають, що вони нічого не бачать. Я оцінюватиму це як умисел невиявлення нелегальних перевезень», ‒ стверджує він.

Роботу з боротьби з нелегальними перевізниками російський глава Криму пообіцяв перевіряти щомісяця.

Чи реально позбутися нелегалів?

Якби російське Міністерство транспорту Криму як організатор перевезень налагодило «якісну, регулярну маршрутну мережу», то нелегальні перевізники просто не змогли б працювати, вважає президент Асоціації автомобільних перевізників Криму Микола Діскін.

Нелегальні перевізники існували завжди й існують там, де створюються умови для їхньої роботи
Микола Діскін

«Якщо взяти автовокзал, то, по-перше, це те місце, де утворюється пасажиропотік, по-друге, автовокзал не забезпечує швидкий та якісний продаж квитків. Якби в касу черги не було, легко й вільно міг би взяти пасажир квиток, то нелегальний перевізник його вже не отримав би. «Кримавтотранс» має покращити якість роботи, забезпечити легкий доступ пасажира до придбання квитка... Нелегальні перевізники існували завжди й існують там, де створюються умови для їхньої роботи», ‒ пояснював він раніше Крим.Реалії.

Кримські автобуси
Кримські автобуси

Водночас заступник голови громадської ради при Міністерстві транспорту Криму Олексій Волков вважає, що повна заборона роботи нелегальних автоперевізників у Криму може «призвести до транспортного колапсу».

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG