За інформацією російської влади анексованого Росією Криму, забудова Кримського півострова йде з випереджаючими темпами. Для чого в Криму ведеться масова житлова забудова і до чого це приводить унікальний курортний регіон, Крим.Реалії вирішили дізнатися у кримських експертів та активістів.
Голова російського уряду Криму Юрій Гоцанюк повідомляє, що «в межах реалізації регіонального проєкту «Житло» нацпроєкту «Житло та міське середовище», основним завданням якого є збільшення обсягів житлового будівництва, в Республіці Крим на 2024 рік заплановано введення в експлуатацію 994 тис. кв м житла. Згідно зі статистичними даними, за період із січня до травня введено 597,3 тис. кв м житла».
На поточний період загальний обсяг запровадженого житла становив 60% від встановленого цільового показника на 2024 рік.
«Встановлений плановий показник за обсягом житлового будівництва 930 тис. кв м на 2023 рік було перевиконано на 31,1%. За період 2023 року в Республіці Крим запроваджено 1219,572 тис. кв метрів житла, зокрема понад 315 тис. кв метрів у багатоквартирних житлових будинках, що є рекордним значенням щодо обсягів введення в експлуатацію житла з 2014 року», – повідомив Гоцанюк.
Експертка «Асоціації Реінтеграції Криму» Олеся Цибулько розповіла Крим.Реалії, що «в «економіці» окупованого Криму практично немає напрямків, де інвестиції давали б значний прибуток, тому основним місцем вкладання тих капіталів, які не виходить вивезти, є забудова».
«Не дивно, що всі озвучені агресором у 2024 році інвестиційні проєкти стосувалися саме такого будівництва. Наслідки хаотичного багатоповерхового будівництва у вигляді навантажень на інфраструктуру, та й банальної безпеки досить очевидні, і тут залишається додати, що основними вигодонабувачами стають «чиновники», які беруть участь у відповідних «земельно-дозвільних» аферах, а також і колаборанти, які володіють у Криму потужностями з виробництва базових будматеріалів. Основним соціальним наслідком цього процесу, окрім подальшої колонізації Криму «щасливими власниками», стала концентрація на півострові величезної кількості заробітчан із країн Центральної Азії», – розповіла експертка.
Радянський дисидент, кримський правозахисник Олег Софяник упевнений, що «інтенсивна забудова Криму російською окупаційною владою аж ніяк не є благом для Криму і корінних кримчан».
Будівництво ведеться у заповідних зонах, парках, у місцях археологічних розкопокОлег Софяник
«Будівництво ведеться у заповідних зонах, парках, у місцях археологічних розкопок... Тим самим руйнується екологія, гине природа, забруднюються водойми. Але навіть не це найголовніше. Адже основна мета окупантів, які ведуть масову забудову Криму, це переселити сюди якнайбільше росіян для заміщення та витіснення з півострова нелояльного московській владі місцевого населення Криму. Переважна більшість переселенців до Криму з РФ – це колишні й чинні силовики, учасники так званої «СВО» (так у Росії називають повномасштабну війну проти України – КР), функціонери «Единой России», тобто відданий режиму контингент. І це вкрай небезпечно для майбутньої демографічної складової півострова. Тільки якнайшвидше звільнення Криму врятує півострів від подальшої руйнації», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії правозахисник.
У кримському відділенні міжнародного руху #LiberateCrimea редакції розповіли, що масова забудова прибережних територій у Криму позбавляє курортний півострів його природної унікальності.
Ми спостерігаємо явні ознаки екоциду в Криму, і головна причина – це масова забудоваАктивіст #LiberateCrimea
«Будують по всьому узбережжю. І це в умовах загрози вододефіциту, перевантажених очисних, зростання заторів та аварій на дорогах... Зникають унікальні краєвиди на кримську природу, все менше залишається диких куточків, посилюють потужності кар'єрів для видобутку будматеріалів... Крим втрачає свою ідентичність, перетворюючись на подобу краснодарських курортів, де природні ландшафти замінили на антропогенні. Ми спостерігаємо явні ознаки екоциду в Криму, і головна причина – це масова забудова», – розповів активіст #LiberateCrimea, прізвище якого редакція не називає з міркувань безпеки.
Кримський активіст з Алушти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, вважає, що масова забудова не лише не на користь Криму, а шкодить курортному регіону.
«Такі темпи забудови лише шкодять Криму, бо більшості місцевих мешканців це житло не по кишені. При цьому повна відсутність розвитку автодорожньої інфраструктури в межах міста, суцільні затори...», – зазначив у коментарі Крим.Реалії активіст.
Активістка із Сімферополя, ім'я якої редакція не називає з міркувань безпеки, розповіла Крим.Реалії, що житло в новобудовах не по кишені кримчанам.
«Мій рівень доходів не дозволяє мені серйозно замислюватися про купівлю житла. У багатьох моїх численних знайомих така ж ситуація. Дуже дороге житло – явно розраховане не на місцевих. Від того, що його будуватимуть більше, чи стане воно дешевшим? Сумніваюся. Тому кримчани не в захваті від цієї забудови», – поділилася своїм поглядом активістка.
Активісти зазначають, що інвестиційні угоди щодо будівництва висотного житла у Криму укладаються без попередньої природоохоронної експертизи будівельних проєктів.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .