Доступність посилання

ТОП новини

Листи кримчан: «Суворовський дуб» у Криму – фейк «русского міра»


Дуб Дёрт Къардашлар («Чотири брати») у Білогірську, архівне фото
Дуб Дёрт Къардашлар («Чотири брати») у Білогірську, архівне фото

Ні для кого не секрет, що «русскій мір» – це, перш за все, ідеологія, що часто будується на міфічних постулатах і «скріпах». Ідеї «русского міра» насаджувалися в Криму ще з часів імперської Росії та СРСР. Його адепти завзято поєднували міфи з реальними об'єктами у своїх ідеологічних цілях. Однією з відомих жертв таких міфів став древній, але нині здоровий дуб Дёрт Къардашлар (перекладається з кримськотатарської як «Чотири брати»).

До наших днів дійшов переказ, що в давнину відбулася грандіозна битва між військом половців (населяли передгірний і степовий Крим) та ордами Золотої Орди. Багато крові пролилося тоді, загинули чотири знатні половецькі богатирі, але перемогу було здобуто. На згадку про тих богатирів і посадили чотири саджанці дуба, яким дали імена легендарних богатирів. Зберігся лише один дуб, який і стали називати «Чотири брати».

Після злочинної депортації кримськотатарського народу 1944 року радянська влада з великим ентузіазмом стала перейменовувати кримськотатарські назви в Криму. У радянських пропагандистів стояла чітка мета – стерти з пам'яті кримчан усе, що нагадувало корінний народ Криму. Треба визнати, що багато в чому вони досягли успіху. Всім ініціативам, що відповідали поставленим цілям, давали зелене світло. Так, Карасубазар став Білогірськом, а багатовіковий чотириствольний дуб «Чотири брати», що ріс поблизу, з подачі місцевого краєзнавця Володимира Кілесси став «Суворовським дубом». Перша його краєзнавча книга «На маршруті – Білогірськ» була видана в 1975 році. У наступні роки вийшли книги «Білогірськ» і «Дивний край старовини глибокої».

Табличка «Суворовський дуб», встановлена після анексії Криму, Білогірськ
Табличка «Суворовський дуб», встановлена після анексії Криму, Білогірськ

Навіть до назви «Чотири брати» Кілесса написав свою легенду, яка добре вписалася в канву «русского міра». Нібито чотири купці (брати з Новгорода) відстали від каравану, поблизу Карасубазара на них напали розбійники і вбили братів, один з яких віз жолудь, щоб посадити новгородський дуб у Криму. Перед смертю він нібито встиг закопати жолудь у землю і, «смертельно поранений, полив його кров'ю».

«Минули роки, що склалися у століття. Виріс із жолудя величезний дуб. Десять людей не можуть його обхопити, вісімнадцяти метрів досягла його вершина. Називається дуб Суворовським: під ним 1777 року вів російський полководець перед битвою переговори з посланцем султана. Але частіше, дивлячись на стовбур, з основи якого відходять чотири великі гілки, що зрослися, нагадуючи спинами чоловіків, що стоять один до одного, називають дуб «Чотири брати» – на згадку про російських купців, які привезли жолудь із далекого Новгорода», – написав Кілесса у своїй книзі «Легенди Білогір'я».

На жаль, і після розпаду Радянського Союзу, в Криму, у складі незалежної України, легенди Кілесси продовжували культивуватися. Ось що з цього приводу розповідає багаторічний директор Білогірського краєзнавчого музею Марклена Келямова.

Марклена Келямова
Марклена Келямова

«Коли у 1983 році створювався наш музей і збирався матеріал, то Кілесса саме стояв біля витоків його створення. Він збирав матеріали з історії міста. У нас у фондах зберігаються всі його видання, присвячені Білогірську. Для мене все було відкриттям, адже я тут не народилася. Коли прийшла у музей, треба було з чогось починати. Взяла його книгу, почала читати її, за нею будувати екскурсію», – розповіла Келямова.

Ще активніше ці легенди стали культивувати після 2014 року.

«Здорово, що є такі люди, які люблять свій край, що вони є двигуном тих процесів, які тут відбуваються. Дуже здорово відчувати себе наступником і робити все можливе, щоб їхня справа була продовжена. Я народився у Запорізькій області, а все своє свідоме життя жив у селі Ароматному Білогірського району. Пішов до армії, був контрактником, їздив у закордонні відрядження, бував там, де мало кому вдавалося. І мене зачіпало те, що я про свій край мало знаю. Коли повернувся, провів чимало вільного часу в бібліотеці, перечитав дуже багато краєзнавчої літератури про Крим і Білогірський район, у тому числі й Володимира Кілессу», – розповідав ексглава адміністрації Білогірська Ігор Іпатко.

Ексглава російської адміністрації Білогірська Ігор Іпатко, архівне фото
Ексглава російської адміністрації Білогірська Ігор Іпатко, архівне фото

Насправді для вчених і краєзнавців зовсім не секрет, що Суворов жодного стосунку до дуба «Чотири брати» не має. Нещодавно в популярній серед кримчан групі «Крымоустройство» («Кримовпорядкування») у фейсбуці з цього приводу висловилися багато експертів.

«Спеціально займався питанням із «Суворовським дубом», для чого переглянув усі реляції з книги Дубровіна М.Ф. «Приєднання Криму до Росії» у чотирьох томах. Жодних згадок про дуби з переговорами перед «битвами» там немає. Одна з численних легенд, ні на чому не ґрунтується. На топонімічних картах Ігоря Бєлянського цей дуб позначений під ім'ям «Чотири брати», – повідомляє кримський учений географ і краєзнавець Сергій Кисельов.

Не розуміють експерти і те, про яку саме війну говорив у своїх працях краєзнавець Кілесса.

«Я, звичайно, не великий знавець історії XVIII ст. Але все-таки (чи саме тому) хотілося б уточнити: що за така війна у нас була з турками в 1777 році? Війну 1768-74 пам'ятаю, війну 1787-91 (92 н.с.) теж пам'ятаю. Війну 1777-го – не пам'ятаю. Як і будь-яку битву під командуванням Суворова у Криму», – пише кримський історик та журналіст Андрій Никифоров.

Інформаційний стенд, встановлений біля дуба після анексії Криму, Білогірськ
Інформаційний стенд, встановлений біля дуба після анексії Криму, Білогірськ

Про те, що справжня назва дуба – «Чотири брати», стверджує кримський географ і краєзнавець Іван Коваленко.

«Відверто кажучи, цю легенду про Суворова та назву дуба вигадав Володимир Кілесса у 1970-х роках. Нічого спільного з вигаданим фактом переговорів Суворова з посланцем турецького султана – немає. На жаль, це правда. А старий топонім дуба – «Чотири брати», так, присутній. Не пам'ятаю зараз першоджерело, але коли я писав свою книгу про дерева Криму, зустрічав це в дореволюційній літературі. Дуб, на мою думку, посаджений штучно – в одну лунку поклали чотири жолуді. На честь якихось чотирьох героїв, як і йдеться у легенді. У природі практично неможливо, щоб в одну лунку потрапили чотири жолуді та зрослися в єдине дерево. А в нашому випадку у дуба, справді, чотири стволи, які зрослися біля основи», – повідомляє краєзнавець.

Якщо ви сьогодні запитаєте першого зустрічного в Білогірську або в Сімферополі, чи він знає, як раніше називався «Дуб Суворова», то напевно отримаєте негативну відповідь. Ось так міфи та фейки згодом стають «бувадьщиною».

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

XS
SM
MD
LG