Проблема постачання кримських лікарень необхідними ліками та медичним обладнанням стала особливо актуальною в епоху пандемії коронавірусу. Медзаклади півострова щодня розміщують десятки закупівель різних препаратів, серед них і тих, які використовуються для лікування COVID-19. Крим.Реалії проаналізували закупівлі деяких лікарень, перепрофільованих для прийому пацієнтів, хворих на коронавірусну інфекцію, і з'ясували, що та за якою ціною купують «ковідні» госпіталі півострова в останні тижні.
У жовтні поточного року міська лікарня Євпаторії розмістила на офіційному сайті держзакупівель інформацію про закупівлю телескопічних штативів для тривалих інфузійних вливань. Це обладнання використовується, щоб поставити пацієнтові крапельницю. Згідно з інформацією сайту, гроші, які планувалося витратити на штативи, виділялися з кримського регіонального бюджету.
Євпаторійська лікарня стала приймати хворих на коронавірус від початку першої хвилі пандемії на півострові. У квітні 2020 року підконтрольний Москві глава Криму Сергій Аксенов говорив, що поряд з Феодосією, Сімферополем та Ялтою, уражених коронавірусом оформлятимуть у стаціонар в Євпаторії.
«Золоті» крапельниці
Контракт на постачання штативів для крапельниць №2020.318А був укладений євпаторійським медзакладом наприкінці жовтня нинішнього року. Постачальником товару стала індивідуальна підприємиця Ліана Бахрієва. В її «портфелі» до того моменту вже був значний набір укладених державних контрактів з різними медичними установами та санаторіями Криму на загальну суму в кілька мільйонів рублів.
Відповідно до технічної документації, розміщеної на сайті держзакупівель, лікарня купувала телескопічні штативи, вироблені російською компанією «Ока-Медик» з Нижнього Новгорода.
На закупівлю обладнання в євпаторійської міськлікарні пішло більше ніж 1 мільйон рублів. Установа замовила 82 штативи за 12 тисяч 216 рублів за одиницю товару, випливає з відомостей про закупівлю.
Водночас ціна на аналогічний товар, зазначена виробником на сайті компанії значно відрізняється від тієї, яку заплатив постачальнику медичний заклад.
Згідно з прайс-листом компанії «Ока-Медик», ціна штативів для тривалих інфузійних вливань на п'яти опорах ‒ 4800 рублів. Документ був опублікований на сайті компанії 19 жовтня 2020 року. Представник «Ока-Медик» підтвердив кореспонденту Крим.Реалії, що зазначені в прайс-листі ціни на момент написання матеріалу залишаються актуальними.
Таким чином, вартість 82 штативів становить 393 тисячі 600 рублів, що на 608 тисяч рублів дешевше, ніж за аналогічний товар заплатили в міськлікарні Євпаторії.
У медичному закладі не змогли надати оперативний коментар щодо цієї закупівлі.
Дорожче, ніж у роздріб
Основним «ковідним» госпіталем Севастополя з початку першої хвилі коронавірусу стала міська інфекційна лікарня. Для збільшення кількості ліжок в установі був проведений екстрений ремонт, запущений комп'ютерний томограф і відкритий рентген-кабінет.
У жовтні нинішнього року севастопольська «інфекційка» уклала контракт на постачання пульсоксиметрів ‒ контрольно-діагностичних апаратів, які використовуються для вимірювання рівня насичення крові киснем.
Цей показник є основним при ухваленні рішення, чи під'єднувати пацієнта до апарату штучної вентиляції легенів, чи подавати кисень через спеціальну маску.
Лікарня закупила 60 пульсоксиметрів, поставити товар підрядник має до 31 грудня 2020 року. Підряд дістався сімферопольській компанії «Авангард». Основним видом діяльності структури за КВЕД є ремонт електронного та оптичного устаткування. Однак, за повідомленнями сервісів розкриття корпоративної інформації, усі держконтракти «Авангарду» з середини 2019 року пов'язані саме з постачанням медичного обладнання, лабораторних реагентів, а також інших матеріалів, які використовуються для різних клінічних досліджень.
Загалом за 60 пульсоксиметрів севастопольська лікарня сплатила понад пів мільйона рублів. Вартість одиниці товару склала 8 тисяч 800 рублів, це випливає з інформації на сайті держзакупівель.
Відповідно до технічної документації, лікарня придбала пульсоксиметри моделі «YX301» з повіркою російського науково-виробничого центру «Армед». Ця компанія, розташована в підмосковній Балашисі, називає себе найбільшим постачальником і виробником медичної техніки в Росії.
На сайті «Армед» можна знайти пульсоксиметри зазначеної моделі, як з повіркою, так і без неї. Роздрібна ціна приладу, що відповідає всім характеристикам, описаним у технічній документації, становить 6590 рублів ‒ на 2210 рублів дешевше ніж ціна, сплачена севастопольською лікарнею.
Окрім того, офіційні партнери «Армед» також надають можливість придбати медичне обладнання за роздрібними цінами. На сайті одного з партнерів ‒ магазину «Екомедика», ціна на пульсоксиметри зазначеної моделі становить 4700 рублів.
Крим.Реалії не вдалося отримати коментар представника інфекційної лікарні. Головлікар установи не відповів на дзвінки нашого кореспондента.
День очікування за півтора мільйона
Одним з головних препаратів, які використовуються при лікуванні пацієнтів з COVID-19 у Росії, став фавіпіравір ‒ антивірусний препарат, розроблений однією з японських компаній. На території Росії та в анексованому Криму фавіпіравір випускається з двома торговими назвами: «Ареплівір» і «Авіфавір».
На сайті держзакупівель можна виявити, що фактично кожний медичний заклад, перепрофільований під «ковідний» госпіталь, у той чи інший час купував цей препарат.
У жовтні нинішнього року контракт на постачання фавіпіравіру уклала сімферопольська клінічна лікарня. Було закуплено 13 тисяч 360 пігулок препарату на загальну суму понад два з половиною мільйони рублів. Таким чином, ціна однієї пігулки фавіпіравіру склала 200 рублів.
Постачальником за цим контрактом стало ТОВ «Біотек», підконтрольне російському мільйонерові, колишньому сенаторові Ради Федерації Борису Шпігелю.
Контракт на постачання фавіпіравіру був укладений 13-го жовтня, а на день раніше Держдума Росії ухвалила постанову, згідно з якою цей препарат був внесений до переліку життєво необхідних ліків (ЖНЛП ‒ КР). Це означає, що держава регулюватиме ціну на цей товар.
Інформація про те, що антивірусні препарати, які застосовуються для лікування хворих на коронавірусну інфекцію, будуть внесені до переліку ЖНЛП, з'явилася ще в середині вересня. Тоді про це говорив помічник міністра охорони здоров'я Росії Олексій Кузнецов.
У день укладання договору між сімферопольською лікарнею та ТОВ «Біотек» російський МОЗ вийшов з клопотанням в антимонопольну службу, щоб остання встановила на фавіпіравір гранично допустиму ціну.
15-го жовтня, у день публікації контракту на сайті держзакупівель, ФАС встановив гранично допустиму ціну у 100 рублів за таблетку.
Таким чином, з урахуванням податку на додану вартість та регіональні оптові надбавки, ціна за одну пігулку фавіпіравіру в Криму варіюється близько 121 рубля.
У сімферопольській клінічній лікарні відмовилися коментувати цю закупівлю.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.