Доступність посилання

ТОП новини

Посилки з санкціями: як томографи з Європи та Америки опинилися в лікарнях Криму


Сьомий рік анексований Росією Крим живе під європейськими та західними санкціями. Підконтрольна Москві місцева влада, з одного боку, публічно запевняє, що ці економічні обмеження ніяк не впливають на життя кримчан, а з іншого ‒ заохочує схеми їхнього обходу. Іноді їй це вдається.

Крим.Реалії з'ясували, що в лікарні півострова регулярно постачають медичне обладнання від відомих європейських і західних брендів, яким заборонено працювати з цією територією. Основну роль у цьому процесі відіграють російські компанії ‒ від дрібних фірм до великих медичних дилерів.

Російська влада Криму та Севастополя масово закуповує комп'ютерні томографи. Тільки за останні два роки їх, за повідомленнями російського порталу держзакупівель, купили декілька десятків і поставили в різні лікарні півострова. Серед цих апаратів діагностики ми помітили обладнання іноземного виробництва.

Технікою відомого у світі американського виробника, зокрема, користуються в лікарнях Севастополя. Томографи від європейського виробника встановлені в медустановах Сімферополя. І це тільки ті приклади, які ми можемо підтвердити документально. Як з'ясували Крим.Реалії, це обладнання та запчастини до нього вдається постачати на півострів всупереч санкціям, які були запроваджені владою Євросоюзу та країн Заходу щодо Криму через його анексією Росією у 2014 році.

Як працює схема їхнього обходу та чи можна на неї вплинути, ми розповідаємо в нашому розслідуванні.

Санкційка для Севастополя

У серпні в російському уряді Севастополя повідомили про встановлення нового томографа в інфекційній лікарні, в якій під час пандемії коронавірусу розгорнули госпіталь для інфікованих. Процес установки діагностичного апарату контролював особисто російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв.

Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв під час встановлення комп'ютерного томографа в інфекційній лікарні Севастополя, серпень 2020 року
Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв під час встановлення комп'ютерного томографа в інфекційній лікарні Севастополя, серпень 2020 року

«Одна з найважливіших умов нормальної та правильної діагностики коронавірусу ‒ це комп'ютерна томографія. Для діагностики був необхідний томограф. В інфекційній лікарні його не було. Ми придбали комп'ютерний томограф і обладнали для нього нове приміщення. Тепер це абсолютно цивілізований діагностичний блок інфекційної лікарні», ‒ повідомив він.

Комп'ютерний томограф в інфекційній лікарні Севастополя, серпень 2020 року
Комп'ютерний томограф в інфекційній лікарні Севастополя, серпень 2020 року

На одному з фото, оприлюдненому російським урядом Севастополя, на томографі помітна емблема «GE». У ній пізнається фірмове позначення General Electric ‒ відомої американської корпорації, найбільшого у світі виробника техніки та медичного обладнання.

Через місяць після встановлення томограф в інфекційній лікарні Севастополя зламався. Завдяки цьому стало відомо, що російська влада міста отримує оригінальні запчастини до нього.

«Запчастина поставлена від виробника. Завтра прилітає разом з інженером, томограф буде запущений до кінця дня», ‒ сказав директор департаменту охорони здоров'я російського уряду Севастополя Сергій Шеховцов.

Директор департаменту охорони здоров'я російського уряду Севастополя Сергій Шеховцов
Директор департаменту охорони здоров'я російського уряду Севастополя Сергій Шеховцов

За його словами, на пошук запчастини у департаменту пішло два тижні через «повільну роботу постачальників».

На одному з кадрів сюжету місцевого телеканалу можна помітити, що співробітники севастопольської лікарні користуються обладнанням Siemens ‒ найбільшого в Європі міжнародного концерну з виробництва електротехніки.

Навесні про несправність ще одного томографа повідомили в севастопольському онкодиспансері. Там теж довго очікували потрібної деталі з Німеччини, адже процес доставки значно ускладнився через пандемію коронавірусу, говорив журналістам головлікар онкодиспансеру Василь Ощепков.

Замість томографа для діагностики пацієнтів у цій медустанові використовували апарат МРТ. На відео чітко видно напис на його корпусі ‒ SIGNA Creator. Таку техніку виробляє все та ж американська компанія General Electric.

«Не хочу торкатися Криму»

Поява в Севастополі цього медичного обладнання викликає запитання, оскільки на території міста та всього Криму з 2014 року діють санкції, які забороняють європейському та західному бізнесу працювати з регіоном.

Наявність техніки з Європи та США в лікарнях Криму свідчить, що таку заборону вдається обходити. Таких прикладів на півострові безліч. Іноземну техніку регулярно закуповує підконтрольна Росії кримська влада за бюджетні кошти.

За інформацією російського порталу держзакупівель, томографом виробництва General Electric користуються в севастопольській міській лікарні №1 імені Пирогова.

Міська лікарня № 1 імені Пирогова в Севастополі
Міська лікарня № 1 імені Пирогова в Севастополі

Наприкінці 2018 року в цій установі замовляли послуги з ремонту цього діагностичного апарату.

Ці послуги, за інформацією порталу держзакупівель, надавало ТОВ «Медтехніка-сервіс», зареєстроване в російському Ростові-на-Дону у 2016 році.

За інформацією федеральної податкової служби, фірма зі статутним капіталом у 10 тисяч рублів зареєстрована в ростовській квартирі, належить фізичній особі Сергію Гулову та спеціалізується на ремонті електронного устаткування.

Сергій Гулов у коментарі Крим.Реалії сказав, що не пам'ятає, чи ремонтувала його фірма томограф для лікарні Севастополя. На запитання, чи купує він запчастини для ремонту закордоном, говорить, що «по-різному буває». Однак обговорювати власні поставки до Криму він відмовився, розцінивши це запитання як політичне.

«Політики не хочу торкатися: ні Криму, ні санкційної зони. Тому про політику говорити не будемо, ні про яку. Вибачте», ‒ сказав він і кинув слухавку.

«Якщо томограф Siemens, то й деталі Siemens»

Ремонт ще одного томографа виробництва Siemens у липні цього року замовляли в бюджетну установу «Медичний інформаційно-аналітичний центр» Севастополя.

Ці послуги надавало ТОВ «Медтехсервіс» із російського Пскова. За даними російського порталу держзакупівель, фірма торгує фармацевтичною продукцією та ремонтує електронне обладнання.

Директор фірми Олександр Вершинін підтвердив Крим.Реалії, що виграв тендер на ремонт томографа Siemens у Севастополі. За його словами, запчастини для нього закуповувалися безпосередньо у компанії Siemens в Європі.

«Якщо комп'ютерний томограф фірми Siemens, то звісно (закупівля деталей ‒ КР), у фірми Siemens», ‒ сказав Олександр Вершинін.

Але від подальшої розмови на цю тему директор «Медтехсервіс» відмовився, пославшись на те, що «не може давати такі коментарі телефоном».

Мовчазні дилери Росії

Російських постачальників томографів у Крим теж чимало. Ми нарахували приблизно 10 російських компаній, які тільки за останні два роки постачали цей вид обладнання на півострів на замовлення місцевої влади. Постачальники, з якими ми спілкувалися, говорять на цю тему неохоче, а при згадці про Крим завершують розмову.

Як правило, в умовах закупівель не йдеться про необхідність постачання саме іноземних томографів. Їхнього виробника переможець тендера обирає сам, виходячи з суми та завдання закупівлі, він же і формує вміст майбутньої посилки з товаром для Криму.

Регулярним переможцем таких тендерів є ТОВ «Сфера М». За останні роки ця фірма постачала томографи в лікарні Севастополя, в сімферопольський медичний центр імені Семашка, Сімферопольську клінічну лікарню швидкої допомоги №6 та інші установи.

Сімферопольська клінічна лікарня швидкої допомоги № 6
Сімферопольська клінічна лікарня швидкої допомоги № 6

Ця фірма, за інформацією федеральної податкової служби, зареєстрована в російському Санкт-Петербурзі, займається неспеціалізованою оптовою торгівлею. Вона заснована бізнесменом Юрієм Бейліним, власником російської компанії «БалтМедікал», великого російського дилера медичної техніки від провідних світових виробників. На офіційному сайті компанії пропонується сучасне обладнання від двох десятків європейських та американських брендів.

Ми спробували зв'язатися з Юрієм Бейліним через офіс «БалтМедікал». Але в компанії нам повідомили, що він «з журналістами не спілкується». Зв'язатися з ним і передати наші запитання теж відмовилися.

У травні мультиспіральний комп'ютерний томограф купили для Республіканської дитячої клінічної лікарні в Сімферополі в межах регіонального проєкту «Боротьба з онкологічними захворюваннями».

Його постачальником у межах тендеру стало ТОВ «Медико-технічне об'єднання «Стормовъ» із міста Красногорськ Московської області. Це ще один великий російський дилер медичного обладнання. Компанія співпрацює зі 137 світовими брендами Європи та Америки і пропонує «прямі контракти з виробниками ‒ постачання обладнання на оптимальних умовах» і посилається на «багатий міжнародний досвід поставок ‒ торговельні представництва у 50 країнах світу».

В офісі «Стормовъ» нам не змогли надати коментар щодо постачання томографів до Криму й рекомендували звернутися з інформаційним запитом.

«Продажі в Крим мають бути заборонені»

Практика поставок до Криму санкційної медичної техніки та оригінальних запчастин показує основну роль у цьому процесі російських компаній. Вони мають можливості закуповувати ці товари в європейських і західних виробників, а потім постачати їх на півострів через закриті українською владою пункти пропуску в обхід міжнародних економічних обмежень.

Голова моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» із питань дотримання міжнародних санкцій щодо Росії у зв'язку з анексією Криму Андрій Клименко вважає, що весь ланцюжок російських посередників, які постачають іноземне обладнання до Криму, має бути відображений у санкційних регламентах країн Євросоюзу, США та всіх, хто підтримує ці економічні обмеження.

Андрій Клименко
Андрій Клименко

«Політика невизнання російської анексії Криму має реалізуватися серед іншого і через ухвалення міжнародними організаціями та окремими країнами рішень, в яких би містилися норми про заборону продажу та перепродажу на територію півострова будь-яких товарів і послуг, які постачаються за контрактами на територію Росії. Договори про продаж таких товарів, які укладаються з юридичними особами та суб'єктами Росії, мають містити стандартний пункт про заборону переміщення або перепродажу товару в Крим і передбачати наявність високих штрафних санкцій за порушення цієї умови», ‒ сказав він Крим.Реалії.

Аналогічну «кримську умову» та штрафи, на думку Андрія Клименка, слід було б розширити і в цілому на роботу національних брендів країн Євросоюзу та Заходу, а також прописати їх у договорах про франчайзинг.

Санкції накриють усіх?

Перший заступник представника президента України в АРК Дар'я Свиридова говорить, що у відомстві задокументували «досить багато фактів» постачання іноземного обладнання на півострів і мають намір передати цю інформацію профільним відомствам для реагування.

Дар'я Свиридова
Дар'я Свиридова

Ми домагатимемося того, щоб щодо таких російських фірм запроваджувалися санкції, як Україною, так і міжнародними партнерами
Дар'я Свиридова

«Ми широко не афішуємо зараз цю інформацію. У нас був досвід, коли інформація, яка збиралася систематично, була оприлюднена і через деякий час закривалася Росією. Тому що до них доходило, що фактично вони публікують докази своїх злочинів. Але у нас є інформація про постачання до Криму іноземного обладнання. Йдеться про Швейцарію, Японію, США. І, безумовно, це обладнання не постачається безпосередньо, а є певні фірми-прокладки, зареєстровані в Росії. Цей факт викликає багато запитань», ‒ сказала вона Крим.Реалії.

Дар'я Свиридова сподівається, що ці факти будуть доведені й до міжнародних партнерів України. «Я вважаю, що кожна фірма в Росії, яка реально залучена у схеми постачання будь-яких товарів на територію окупованого Криму, має вже зараз розуміти, що це ‒ не таємниця. Вони ‒ під пильною увагою органів влади України і, безумовно, ми домагатимемося того, щоб щодо таких російських фірм запроваджувалися санкції, як Україною, так і міжнародними партнерами. Щоб вони ставали токсичними, щоб будь-яка країна або компанія, яка поважає себе, просто не мала справ з такими юридичними особами», ‒ зазначила Дар'я Свиридова.

Журналісти Крим.Реалії надіслали інформаційні запити компаніям Siemens і General Electriс із проханням пояснити, чи мають вони стосунок до постачань своїх товарів в анексований Крим і чи знають про такі поставки з боку своїх російських партнерів. Відповідей на момент виходу цього матеріалу ми не отримали.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG