Відкритий конкурс, у межах якого підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов хотів обирати міністрів для нового уряду, так і не дійшов до своєї публічної частини. Організатори вирішили скоротити його фінал і скасували теледебати, на яких кандидати в міністри мали продемонструвати власне бачення роботи в міністерствах. Тепер Сергій Аксенов визначить міністрів на особистих співбесідах з кандидатами. Чому конкурс не став публічним, з'ясовували Крим.Реалії.
Відкритий конкурс, який ще у вересні запропонував Сергій Аксенов, мав, на його думку, відкрити шлях до влади будь-кому, «хто відчуває в собі сили та володіє відповідними знаннями й компетенцією», а також допомогти сформувати професійну команду.
Кандидати зможуть подати заявку, пройти тестування, взяти участь у публічних дебатахСергій Аксенов
«Кандидати зможуть подати заявку, пройти тестування, взяти участь у публічних дебатах. Рішення про призначення міністрів буде ухвалене мною з урахуванням результатів відкритого електронного голосування за претендентів на відповідні посади», ‒ оголосив він раніше на своїх офіційних сторінках у соцмережах.
Претендентам на міністерські посади запропонували подати заявку, документи, власну відеопрезентацію та есе. Потім вони мали пройти електронне тестування на знання російської мови, основ конституції Росії, законодавства про держслужбу, протидію корупції, знань і навичок у галузі інформаційно-комунікаційних технологій, а також взяти участь у теледебатах із конкурентами. Фінальним етапом відбору мала стати співбесіда з Сергієм Аксеновим, який і мав остаточно визначити найдостойніших кандидатів. Але, коли справа дійшла до публічної частини конкурсу, правила несподівано змінили.
«Є проблеми з нерозумінням профільних напрямків»
Запитання щодо проєкту «Твій уряд» почали ставити вже на старті. Віцепрем'єри, які за сумісництвом залишаються міністрами, отримали свої посади в обхід конкурсу. Вони обмежилися бесідою з Сергієм Аксеновим, який одноосібно підтвердив їхню компетентність.
Було запропоновано, оминаючи етап проведення дебатів, організувати співбесіду глави Криму з учасниками проєктуОрганізатори проєкту «Твій уряд»
Ті ж, хто наважився боротися за місця в кримському уряді, розпочали виконання умов конкурсу. Однак дійшли тільки до тестування. На фінальному етапі організатори раптом змінили правила та скасували публічну частину конкурсу ‒ теледебати.
«Членами наглядової ради на засіданні було запропоновано, оминаючи етап проведення дебатів, організувати співбесіду глави Криму з двома учасниками проєкту, які набрали найбільшу кількість балів на кожну цільову посаду», ‒ повідомляє управління інформполітики російського міністерства інформації Криму.
Голова кримського уряду Юрій Гоцанюк пояснив, що це рішення пов'язане з тим, що деякі учасники проєкту не пройшли всі його етапи. Він стверджує, що особисто передав пропозицію про скасування теледебатів Сергію Аксенову, той його підтримав і готується провести співбесіду з кандидатами в міністри.
Згідно з початковим планом проєкту «Твій уряд», співбесіди мали проходити з 5 до 25 грудня. Але тепер дати змінили: зустрічі з Сергієм Аксеновим мали стартувати з 28 листопада.
«Жоден громадський активіст не склав конкуренції міністрам?»
Всупереч обіцянкам провести відкритий конкурс, Сергію Аксенову повернули право особисто визначати кандидатів до нового складу кримського уряду. А ідея відкритого конкурсу так і не дійшла до публічного етапу.
Кримські активісти висловлюють думку, що таким чином Сергій Аксенов бажає залишити на міністерських постах колишню команду, яка працювала з ним. Як вже писали Крим.Реалії, за збереження своїх посад у проєкті «Твій уряд» борються 14 чинних міністрів. У рейтингу кандидатів, за результатами електронного тестування, у них найкращі результати.
Серед лідерів ‒ міністр культури Криму Аріна Новосельська, яка набрала 261 бал за результатами оцінки своєї анкети, тестування та есе. 259 балів отримав міністр курортів і туризму Криму Вадим Волченко. 258 балів ‒ у міністра екології та природних ресурсів Геннадія Нараєва і 254 бали ‒ у міністра палива та енергетики Криму Вадима Бєліка. Показники вищі за 200 демонструють й інші кримські міністри. Водночас більшість учасників, які не пов'язані з владою, отримали нижчі бали.
Невже жоден громадський активіст, жоден незалежний кандидат не зміг скласти конкуренцію чинним міністрам на конкурсі «веселий уряд»?Олександр Таліпов
Кримський проросійський активіст Олександр Таліпов із іронією ставиться до таких показників.
«Друзі, мені соромно. Ну, як же так? Невже жоден громадський активіст, жоден незалежний кандидат не зміг скласти конкуренцію чинним міністрам на конкурсі «веселий уряд»? Усі лідери ‒ це чинні міністри, які показали найкращі результати в особистому есе, у тестуваннях та співбесідах. Дивлячись на цю ганьбу громадськості, навіть вирішили скасувати теледебати. Навіщо таке показувати в прямому ефірі?», ‒ пише Таліпов на своїй сторінці в Facebook.
«Без дебатів конкурс потьмянів»
У конкурсі «Твій уряд» брав участь кримський політик, бізнесмен, ексдепутат Сімферопольської міськради Степан Кіскін.
Він боровся за посаду міністра економічного розвитку Криму. За результатами тестування набрав 153 бали й на фінальну співбесіду з Сергієм Аксеновим не проходить. Кіскін шкодує, що конкурс завершиться без теледебатів.
Без дебатів конкурс потьмянів, перестав бути публічним і став не цікавимСтепан Кіскін
«Я вважаю, що теледебати треба було провести. Тому що кожен кандидат писав есе, а це їхні програми. І кожен мав публічно представити і захистити їх на дебатах, які дивилися б люди. Тоді все було б публічно та прозоро. А без дебатів конкурс потьмянів, перестав бути публічним і став не цікавим», ‒ сказав Степан Кіскін Крим.Реалії.
Водночас, екскандидат не має претензій до організаторів конкурсу і спокійно поставився до своїх результатів тестування: «Якщо не підходить мої програма, бачення, досвід, якщо є інші люди, то будь ласка. Може, інші розумніші за мене. Не корчитиму з себе генія, я на конкурсі не відзначився. Але можу сказати одне: моя програма ‒ злободенна та актуальна для Криму. І хоча на конкурсі я не пройшов, програму опублікував, щоб люди бачили моє бачення роботи Мінекономрозвитку Криму».
«Команда першої п'ятирічки мала мовчки піти»
Російський блогер, який живе в Криму, Олександр Горний припускає, що результати тестування чинних кримських міністрів можуть бути об'єктивними, оскільки «працюючи стільки років на цих посадах, вони (міністри ‒ КР) мали б, все-таки, у чомусь розбиратися».
Однак сам процес відбору міністрів на цьому конкурсі він вважає необ'єктивним.
Умови конкурсу, можливо, гарні для кандидата на якусь креативну посаду, але точно не для чиновникаОлександр Горний
«Сама ідея конкурсу непогана, але якість її втілення в Криму від самого початку бентежила. Умови конкурсу, можливо, гарні для кандидата на якусь креативну посаду, але точно не для чиновника. Досвід чиновника має бути підтверджений не відеопрезентацією та есе, а досягненнями в тій чи іншій сфері. В Аксенова одна з найбільших проблем ‒ кадрова. І її потрібно було вирішувати вже точно не конкурсами, а серйозними рішеннями, як всередині свого оточення, так і з пошуками кадрів ззовні. А люди, які зараз ідуть у міністри, нехай навіть і мають певну компетентність у знанні законодавства, але у них складна, м'яко кажучи, репутація. І якщо вони потраплять на ці посади знову, Крим дуже багато втратить», ‒ вважає блогер.
Скасування теледебатів, на думку Горного, сталося тому, що чинних міністрів вирішили захистити від незручних запитань кримчан, що могли б прозвучати у прямому ефірі.
Кримським міністрам на цих дебатах могли б поставити незручні питання, на які у них не було б відповідейОлександр Горний
«Швидше за все, річ у тім, що кримським міністрам на цих дебатах могли б поставити незручні питання, на які у них не було б відповідей. Тому що ті системні проблеми, які накопичилися саме при цих людях, об'єктивно є найпотужнішим стримувальним фактором, щоб розглядати їх кандидатами в міністри на наступну п'ятирічку. Я вважаю, що команда першої п'ятирічки мала мовчки піти й дати можливість розвитку Криму в абсолютно новій якості», ‒ сказав він.
Олександр Горний зізнався Крим.Реалії, що хотів би стати міністром курортів і туризму Криму. Але не став претендувати на цю посаду у межах конкурсу «Твій уряд», оскільки «брати участь у цьому цирку не захотів».