Доступність посилання

ТОП новини

Кримськотатарський ресурсний центр став «небажаним» у РФ. Що це означає?


Пікет активістів Кримськотатарського ресурсного центру перед посольством Росії у Києві, 5 грудня 2019 року
Пікет активістів Кримськотатарського ресурсного центру перед посольством Росії у Києві, 5 грудня 2019 року

Російська влада оголосила діяльність Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) «небажаною» в Росії. Його внесли до офіційного переліку, де вже присутні понад сто інших організацій, зокрема правозахисних. Голова організації Ескендер Барієв вважає таке рішення «закручуванням гайок» з боку Росії. Чому КРЦ став «небажаним» у Росії та які можуть бути наслідки, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Кримськотатарський ресурсний центр – українська громадська організація, що займається моніторингом порушень прав людини в анексованому Криму, проводить інформаційні кампанії про Кримський півостров на міжнародних майданчиках для протидії російській агресії, геноциду та дискримінації кримчан і кримських татар, а також сприяє деокупації регіону.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну представники КРЦ почали проводити антивоєнні акції.

На початку лютого російська влада визнала діяльність організації «небажаною» на території цієї країни. Такою вона стала і в Криму, поки він анексований Росією.

«Загроза безпеці Росії»

Рішення про визнання діяльності Кримськотатарського ресурсного центру «небажаною» було ухвалено 5 лютого, повідомляється на сайті Мін'юсту Росії. Організацію включено до офіційного переліку «небажаних» організацій під номером 136.

Інформація про включення Кримськотатарського ресурсного центру до російського переліку організацій, діяльність яких визнана «небажаною» в Росії, 7 лютого 2024 року. Скриншот із сайту Мін'юсту Росії
Інформація про включення Кримськотатарського ресурсного центру до російського переліку організацій, діяльність яких визнана «небажаною» в Росії, 7 лютого 2024 року. Скриншот із сайту Мін'юсту Росії

Російська влада на своїх офіційних ресурсах не повідомляє про таке рішення щодо КРЦ і не пояснює його.

До переліку «небажаних», як правило, вносять неурядові організації, які, на думку влади Росії, становлять «загрозу безпеці держави, її обороноздатності чи основам конституційного ладу». Таке рішення ухвалюють Генпрокурор Росії чи його заступники за погодженням із Міністерством закордонних справ Росії.

Під час пікету біля посольства США в Україні у 25-у річницю підписання Будапештського меморандуму. Цього ж дня був проведений пікет і біля посольства Росії. Київ, 5 грудня 2020 року
Під час пікету біля посольства США в Україні у 25-у річницю підписання Будапештського меморандуму. Цього ж дня був проведений пікет і біля посольства Росії. Київ, 5 грудня 2020 року

Цей статус забороняє вести діяльність на території Росії, зокрема поширювати інформаційні матеріали.

Раніше «небажаними» в Росії були визнані інші об'єднання, що працюють у сфері захисту прав кримчан. Серед них – Кримська правозахисна група (№55), а також громадські організації «КримSOS» (№80) і «Дім прав людини Крим» (№99).

«Приємно бути у списку з авторитетними організаціями»

Офіційних повідомлень від російської влади про «небажаний» статус у Кримськотатарському ресурсному центрі не отримували, повідомив Крим.Реалії голова правління організації Ескендер Барієв. Він каже, що дізнався про це з російських ЗМІ.

Як тільки вони отримали рішення Міжнародного суду ООН про недискримінацію кримськотатарського народу, так і почали «закручувати гайки»
Ескендер Барієв

Такий крок з боку Росії може бути пов'язаний із рішенням Міжнародного суду ООН за позовом України до Росії про заборону всіх форм расової дискримінації, в якому переслідування кримських татар у Криму визнані політичними, а не етнічними, вважає Ескендер Барієв.

«Активність нашої організації помітна ще з 2015 року. Але Росія досі не оголошувала нашу діяльність «небажаною». Те, що це сталося зараз, я пов'язую з рішенням Міжнародного суду ООН, який розглядав позов України до Росії. Одним із ключових його питань була заборона діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Як тільки вони отримали рішення Міжнародного суду ООН про недискримінацію кримськотатарського народу, так і почали «закручувати гайки». Тому що в назві нашої організації, її діяльності та місії ми звертаємо увагу на захист кримськотатарського народу і корінних народів України», – повідомив Крим.Реалії Ескендер Барієв.

Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв
Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв
Визнання діяльності Кримськотатарського ресурсного центру «небажаною» – це оцінка нашої роботи
Ескендер Барієв

Він не виключає, що перед ним і представниками Кримськотатарського ресурсного центру можуть виникнути нові загрози у зв'язку з визнанням діяльності організації «небажаною» в Росії.

«Загрози можуть бути різні, в тому числі й на території, підконтрольній українській владі. Можуть бути провокації. Тому що це війна, боротьба і ми розуміємо, що від Росії варто чекати на все. Проте визнання діяльності Кримськотатарського ресурсного центру «небажаною» – це оцінка нашої роботи. Нам дуже приємно бути в одному списку з авторитетними організаціями світу. Справді, таким чином Росія визнала, що ми активно та системно працюємо над відновленням суверенітету України», – каже голова правління Кримськотатарського ресурсного центру.

Заборонено брати участь та цитувати

За участь у діяльності «небажаної» організації в Росії передбачено адміністративну відповідальність (максимальне покарання – штраф до 15 тисяч рублів) і кримінальну (максимальне покарання – до чотирьох років позбавлення волі).

До шести років позбавлення волі можна отримати за фінансування чи організацію діяльності «небажаної» організації.

Відповідно до російської судової практики, протиправними можуть визнати різні дії, зокрема участь у заходах «небажаної» організації. Причому відповідальність може загрожувати не лише на території Росії, а й поза її межами, стверджують російські правозахисники.

«З 2021 року відповідальність за адміністративною статтею про участь у діяльності «небажаної організації» настає, у тому числі, і за дії, вчинені поза Росією. За допомогою законодавства про небажані організації влада під виглядом охорони конституційного ладу, національної безпеки та обороноздатності Росії може заборонити будь-яку діяльність, що суперечить тому, що режим вважає інтересами країни», – роз'яснює російський правозахисний проєкт «ОВД-Инфо».

Акція КРЦ «Русский мир» = мир бесправия» («Русский мир» = світ безправ'я») біля будівлі посольства Російської Федерації у Києві, 10 грудня 2015 року. У центрі, на передньому плані, голова правління організації Ескендер Барієв
Акція КРЦ «Русский мир» = мир бесправия» («Русский мир» = світ безправ'я») біля будівлі посольства Російської Федерації у Києві, 10 грудня 2015 року. У центрі, на передньому плані, голова правління організації Ескендер Барієв

Російське законодавство також забороняє поширення інформаційних матеріалів «небажаних» організацій і навіть постів у соцмережах та публікацій з їхніми цитатами. Поширення таких матеріалів може стати підставою блокування інтернет-ресурсу в Росії. Зробити це можуть навіть за посилання на ресурс «небажаної» організації.

«Розміщуючи гіперпосилання на будь-який матеріал стороннього ресурсу, редакція ЗМІ знає зміст матеріалу, доступного за цим гіперпосиланням. Тому, розміщуючи гіперпосилання на матеріали з протиправною інформацією, редакція ЗМІ сприяє її поширенню», – пояснював раніше Роскомнагляд (Роскомнадзор). Домогтися виключення організації зі списку «небажаних» у Росії можливо за рішенням російської влади або згідно з вердиктом суду. Але таких прецедентів наразі не було.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG