Доступність посилання

ТОП новини

«Кримська реальність» президента Зеленського


Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

Спеціально для Крим.Реалії

Телеведучий і шоумен Володимир Зеленський перемагає на президентських виборах. Чинний голова держави Петро Порошенко визнав поразку і має намір покинути президентський офіс, але запевнив, що залишиться в українській політиці. Тепер Володимиру Зеленському доведеться зіткнутися з реальною політикою: війна на Донбасі, захоплений Крим, заручники, спроби Росії анексувати Азовське море, інформаційний і дипломатичний вплив Кремля.

Фактичний переможець президентських перегонів актор Володимир Зеленський (де-юре він ще не голова держави) назвав своїм завданням №1 на посаді президента звільнення всіх українських в'язнів, у тому числі захоплених біля берегів Криму українських військових. Про це він заявив у своєму штабі під час спілкування з журналістами після завершення голосування.

«Для нас зараз завдання №1 – повернути наших усіх ув'язнених, наших полонених, усіх військовополонених, наших моряків. Це наше перше завдання. Сьогодні у мене ще офіційно немає статусу президента України, але я спілкувався з батьками, з матерями наших моряків. Я зроблю все, щоб їх повернути. Я не можу вам обіцяти, але я зроблю все, щоб повернути наших хлопців додому, а також усіх українських в'язнів, без винятку. Звісно ж, це пріоритетне завдання не тільки для мене, але для кожного українця. Я впевнений, що всі чекають позитивного результату в цьому питанні», – зазначив Володимир Зеленський.

Російська влада поки обережно коментує обрання актора президентом України. Прем'єр Росії Дмитро Медведєв зазначив, що при новому президенті є «шанси» на поліпшення відносин між Києвом і Москвою. «У мене немає сумнівів: новий голова держави по відношенню до Росії дотримуватиметься риторики, яку він використовував під час передвиборної кампанії. Повторювати відомі ідеологічні формули, орієнтовані на різні групи населення. Немає ніяких ілюзій із цього приводу. У той же час шанси на поліпшення взаємодії з нашою країною все ж є. Що потрібно для цього? Чесність. І ще потрібен прагматичний і відповідальний підхід», – заявив Дмитро Медведєв.

Володимир Зеленський ще не вступив офіційно на посаду голови держави, а Москва вже дала зрозуміти, що чекає від нього тільки капітуляцію

«Поліпшення відносин» між Україною і Росією навіть у формі звільнення заручників, на яке націлений пан Зеленський, неможливе. Причина проста: Кремль категорично не зацікавлений у мирному врегулюванні та двосторонніх компромісах. Новообраному президенту доведеться рахуватися з геополітичною «кримської реальністю», що склалася після окупації українського півострова. У березні 2014 року російська влада чітко визначила свою стратегічну мету – ліквідацію України як суверенної держави. З тих пір пріоритети Кремля не змінювалися.

Москва перед другим туром президентських виборів «викотила» перші вимоги до нового президента нашої країни. І навряд чи Володимир Зеленський, якщо він хоче бути саме президентом України, а не «Малоросії», на ці вимоги погодиться. По-перше, голова російського МЗС Сергій Лавров у інтерв'ю пропагандистського телеканалу «Звезда» заявив, що українські військові кораблі можуть без проблем пройти з Чорного моря в Азовське Керченською протокою.

«Як ми вже багато разів говорили, справа в тому, що немає ніяких проблем для проходу українських військових кораблів із Чорного моря до своїх портів в Азовському морі. Єдина умова – потрібно дотримуватися норм безпеки плавання Керченською протокою», – заявив Сергій Лавров.

У перекладі на «звичайну» російську мову це означає, що Київ повинен змиритися з російськими контролем над Азовом і просити у Москви «дозвіл», щоб пройти власними територіальними водами. Де-факто це нав'язування новому президенту країни повзучого визнання підсумків «референдуму» 2014 року і «законності» нападу прикордонників ФСБ на українських моряків наприкінці минулого року. Адже Москва наполягає, що наші військовослужбовці нібито порушили «державний кордон» Росії, що є відвертою брехнею.

По-друге, голова російської дипломатії також наполягає, щоб нова влада України «поважала міжнародне право» в його російському трактуванні. «Головне, щоб була здатність домовлятися і щоб була повага у новій або у старій владі, щоб була повага до міжнародного права, міжнародних зобов'язань України», – сказав пан Лавров. Серед таких «зобов'язань» він назвав Мінські угоди.

Якщо перевести на «звичайну» російську мову і цей пасаж, то російський міністр мав на увазі реалізацію Мінських домовленостей за кремлівським сценарієм: ОРДЛО формально повертаються під юрисдикцію Києва, але фактично контролюються Москвою. Відбувається переформатування України в пухку «федерації», в якій терористичні «республіки» стають повноправними учасниками політичного процесу. З моменту підписання перших угод у Мінську Кремль послідовно наполягає на тому, що Росія нібито не є стороною конфлікту, а Києву потрібно вести «прямий діалог» з Луганськом і Донецьком.

Фактичне визнання анексії Криму (згода з російським контролем над Азовом, зняття з півострова блокади), а також «автономія» для Донбасу, надання Луганську і Донецьку права вето на українську політику – ось основні вимоги Кремля. Саме це мав на увазі прем'єр Медведєв, розповідаючи, що очікує від нового президента «прагматичного і відповідального підходу» до українсько-російських відносин. Володимир Зеленський ще не вступив офіційно на посаду голови держави, а Москва вже дала зрозуміти, що чекає від нього тільки капітуляцію.

Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені в цілях безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG