Доступність посилання

ТОП новини

«Крісло дійсно прокляте»: куди «йдуть» куратори ФЦП у Криму


Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов і ексміністр будівництва та архітектури Михайло Храмов
Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов і ексміністр будівництва та архітектури Михайло Храмов

У Криму вже третій екскуратор Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку потрапив під арешт. Євген Кабанов, який пішов із посади віцепрем'єра російського уряду Криму 23 вересня, того ж дня був затриманий разом з ексміністром будівництва та архітектури Криму Михайлом Храмовим. Обидва стали фігурантами кримінальної справи про шахрайство в особливо великому розмірі, повідомляють кримські та російські ЗМІ. Офіційна влада та слідство другу добу мовчать.

Євген Кабанов займав посаду віцепрем'єра Криму з листопада 2018 року й опікувався ФЦП, в межах якої півострів отримує масштабні федеральні дотації. Його затримали відразу ж після відставки, яку 23 вересня погодив російський парламент Криму, пишуть російські ЗМІ.

Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов
Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов

За їхніми повідомленнями, слідчі дії проводилися також і щодо ексміністра будівництва та архітектури російського уряду Криму Михайла Храмова, який залишив свою посаду на день раніше. З самим ексчиновником зв'язатися не вдалося.

Ексміністр будівництва і архітектури Криму Михайло Храмов
Ексміністр будівництва і архітектури Криму Михайло Храмов

24 серпня кримські ЗМІ й телеграм-канали показали Євгена Кабанова в залі суду, де його звинуватили в завданні багатомільйонних збитків Криму при будівництві об'єкта ФЦП. Офіційних заяв державних органів і звинувачення з цього приводу, як і раніше, немає.

Збитки у 57 мільйонів?

Про затримання Кабанова з посиланням на джерело в кримському Радміні повідомляло російське державне агентство «РИА Новости». Його джерела стверджували, що Євгена Кабанова «можуть звинуватити в перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків, шахрайстві та корупції».

Підтверджую. Його затримали на 48 годин
Костянтин Кабанов

Упродовж двох діб, поки цю новину обговорюють у ЗМІ та соцмережах, вдалося отримати лише одне підтвердження затримання Євгена Кабанова. Про це сказав його батько Костянтин Кабанов ‒ колишній начальник відділу капбуду Чорноморського флоту Росії.

«Підтверджую. Його затримали на 48 годин», ‒ сказав він російському агентству ТАСС, уточнивши, що затримання відбулося в четвер, 23 вересня.

Євген Кабанов
Євген Кабанов

24 вересня кримські та російські ЗМІ повідомили, що підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя заарештував Євгена Кабанова на два місяці.

Адвокати Євгена Кабанова надали суду угоду про відшкодування збитків, нібито завданих ним
Агентство «Крыминформ»

На цьому судовому засіданні слідство повідомило, що він підозрюється в шахрайстві в особливо великому розмірі, а збитки Криму становлять 57,5 мільйона рублів.

«Сам Кабанов свою провину не визнав і відмовився від співпраці зі слідством. Адвокати Євгена Кабанова надали суду угоду про відшкодування збитків, нібито завданих ним. Однак слідство звернулося до суду з клопотанням про взяття колишнього віцепрем'єра під варту до 22 листопада», ‒ пише агентство «Крыминформ», близьке до російської влади Криму.

Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя
Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя

Під арешт на два місяці відправили й Михайла Храмова, повідомив кореспондент Крим.Реалії з зали суду.

Водночас на сайті Київського райсуду Сімферополя не повідомляється про засідання за участі Євгена Кабанова та Михайла Храмова. У розділі про план розгляду проваджень щодо кримінальних матеріалів згадуються декілька засідань, де інформація про учасників прихована.

Ексвіцепрем'єр Криму Євген Кабанов, російський глава Криму Сергій Аксенов і ексміністр будівництва і архітектури Криму Михайло Храмов (справа наліво)
Ексвіцепрем'єр Криму Євген Кабанов, російський глава Криму Сергій Аксенов і ексміністр будівництва і архітектури Криму Михайло Храмов (справа наліво)

Під час судового засідання стало відомо, що Євген Кабанов звинувачується в шахрайстві в межах будівництва водогону від Іванівського водозабору в Сімферопольському районі до Міжгірського гідровузла, який зводився для вирішення проблеми вододефіциту на півострові. Михайлу Храмову інкримінують шахрайство в особливо великому розмірі ‒ завищення кошторису будівництва цього водогону.

Михайло Храмов і Євген Кабанов (зліва направо)
Михайло Храмов і Євген Кабанов (зліва направо)

Обидва провину не визнають.

«Я нічого не вкрав»

Із самим Євгеном Кабановим та його захистом нам зв'язатися не вдалося. На початку вересня ексвіцепрем'єр давав інтерв'ю раднику російського глави Криму Сергія Аксенова Олегу Крючкову, в якому говорив, що розраховує ще попрацювати на цій посаді, оскільки вважає 2,5 року свого віцепрем'єрства «колосальним досвідом для саморозвитку».

«Багато справ незакінчених. Тому попрацюємо ще на благо нашої Республіки рідної», ‒ говорив він, відповідаючи на запитання, чи не шкодує, що зняв свою кандидатуру з виборів до Держдуми Росії.

Євген Кабанов
Євген Кабанов

Саме Євгена Кабанова спочатку висували від російської партії влади в депутати Держдуми Росії.

Я ніколи нікого не обдурив, нічого не вкрав. У цьому плані моя совість чиста
Євген Кабанов

Стартувавши зі своєю виборчою кампанією і ставши одним із лідерів праймеріз «Единой России», Євген Кабанов поступився округом Леоніду Бабашову, який у результаті й був обраний депутатом.

Попри публічні заяви про намір продовжувати працювати в кримському уряді, Євген Кабанов відразу після виборів подав заяву про звільнення «за власним бажанням», йдеться в указі Сергія Аксенова про його відставку.

Ексвіцепрем'єр Криму в тому ж інтерв'ю також запевняв, що коли ухвалював рішення піти у владу, «був самодостатньою реалізованою людиною» і на зарплату чиновника «міг нормально жити».

«Я ніколи нікого не обдурив, нічого не вкрав. У цьому плані моя совість чиста», ‒ запевняв він.

В'язниця та штрафні мільйони

Затриманнями й арештами завершилася доля попередників Євгена Кабанова на посаді кураторів ФЦП у Криму.

У 2018 році до 11,5 років позбавлення волі зі штрафом у 56 мільйонів рублів був засуджений ексвіцепрем'єр Криму Олег Казурін.

Ексвіцепрем'єр Криму Олег Казурін
Ексвіцепрем'єр Криму Олег Казурін

Його визнали винним в отриманні 27 мільйонів рублів хабаря ‒ за вирішення питань освоєння коштів федеральної цільової програми розвитку Криму. Це був найгучніший корупційний скандал на півострові.

Він займався ФЦП на віцепрем'єрській посаді в кримському уряді приблизно рік, його відіслали у відставку за «систематичне невиконання доручень, державних завдань». А через 1,5 місяця показово затримали в аеропорту Сімферополя, оприлюднивши оперативне відео.

Олега Казуріна звинуватили в отриманні хабаря від будівельної фірми за «сприяння ним у виборі однієї з будівельних фірм як єдиного постачальника при укладанні контракту на будівництво житла в Криму».

Кримські та російські ЗМІ повідомляли, що йдеться про контракт на будівництво двох будинків для переселенців із району Цементна слобідка в Керчі вартістю 246,5 мільйона рублів. Переселенню заради будівництва траси «Таврида» підлягали 83 сім'ї. У результаті ці квартири виявилися непридатними для проживання, багато переселенців не хотіли в них селитися.

Після затримання Олега Казуріна узяли під арешт. Судові розгляди в його справі тривали 1,5 року. Суди були закритими. Захист ексвіцепрем'єра повідомляв у ЗМІ, що він провину не визнає. І врешті-решт ексчиновнику ухвалили обвинувальний вирок.

Цей кримінальний процес почався з ініціативи Сергія Аксенова. Він розповідав ЗМІ, що здав правоохоронним органам свого ексзаступника ще тоді, коли той працював в уряді. Російський глава Криму назвав це «процесом самоочищення».

Російський глава Криму Сергій Аксенов
Російський глава Криму Сергій Аксенов

Олега Казуріна вважали людиною Олега Белавенцева ‒ одного з кураторів «кримської весни» та колишнього повноважного представника президента Росії в Криму. Тому його усунення розцінювали як крок Аксенова до позбавлення від наглядачів і спробу встановлення в Криму одноосібної влади.

СІЗО для «сірого кардинала»

Після арешту Олега Казуріна опіка над ФЦП перейшло до Віталія Нахлупіна ‒ уродженця Макіївки Донецької області, одного з основних функціонерів колишньої команди покійного українського прем'єра Криму Василя Джарти.

Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Віталій Нахлупін
Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Віталій Нахлупін

Уже тоді його називали «гаманцем» прем'єра, через якого проходили основні фінансові потоки. Віталію Нахлупіну вдалося утримати свій вплив і в системі російської влади Криму. Його називали не просто куратором економічного та фінансового блоку кримської влади, а її «сірим кардиналом», без якого не було ухвалене жодне рішення. Віталій Нахлупін входив до найближчого оточення Сергія Аксенова. Про це можна було судити, наприклад, із того, що він публічно звертався до російського глави Криму на «ти» й називав «Сергієм».

У жовтні 2018 року Віталія Нахлупіна затримали в Москві за підозрою в отриманні хабаря. Слідство звинуватило його в систематичному отриманні хабарів на загальну суму п'ять мільйонів рублів. Російські ЗМІ писали, що це пов'язано з ситуацією навколо тендерів на ремонт доріг півострова.

Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Віталій Нахлупін і російський глава Криму Сергій Аксенов (зліва направо)
Ексвіцепрем'єр російського уряду Криму Віталій Нахлупін і російський глава Криму Сергій Аксенов (зліва направо)

Сам Віталій Нахлупін провину не визнає. Зараз він перебуває в московському СІЗО. Суди у його справі тривають. Крапка у справі ще не поставлена.

Сергій Аксенов відреагував на затримання члена своєї команди стримано, але відкрито підтримувати соратника не став, наголосивши, що органи влади «роблять усе необхідне для сприяння правоохоронцям», оскільки «зацікавлені у встановленні істини».

Багато хто тоді розцінював затримання Віталія Нахлупіна як «дзвіночок» самому Сергію Аксенову. Але прогнози про відставку або арешт останнього зазнали краху.

Назустріч «попередникам»?

Після арешту Віталія Нахлупіна місце куратора ФЦП перейшло до Євгена Кабанова. І тепер він теж затриманий.

Кабанов найближчим часом зустрінеться зі своїми «попередниками»
Олександр Таліпов

«У сучасній історії Криму з такою швидкістю не звільняли жодного віцепрем'єра: в обід заява, увечері направлене в Держраду узгодження, вранці цілу Держраду зібрали для голосування ‒ погодили й через годину указ Аксенова щодо Кабанова. Усе це свідчить про те, що крісло віцепрем'єра Криму, відповідального за ФЦП, дійсно прокляте, і Кабанов найближчим часом зустрінеться зі своїми «попередниками», ‒ сказав кримський активіст Олександр Таліпов.

Голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов вважає, що Євгена Кабанова не випадково затримали саме після відставки з посади віцепрем'єра.

«Потрібно розуміти, що всі ці затримання дійсно узгоджуються. Тут вийшло, що взяли не чинного віцепрем'єра, що завдало б удару Аксенову, а вже колишнього чиновника, якого перед цим Аксенов звільнив. У підсумку на Сергія Валерійовича це тіні не кидає. Зауважте також, що до виборів у Держдуму ніхто не ворушився, а відразу після них почалися відставки та затримання», ‒ сказав він в ефірі радіо Крим.Реалії.

Голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов
Голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов

Ілля Большедворов упевнений, що арешт Євгена Кабанова не вплине на хід реалізації ФЦП у Криму й «знову знайдеться черговий Кабанов або Нахлупін».

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG