Доступність посилання

ТОП новини

Як Центр «Е» шукав ознаки нацизму на сторінці кримського правозахисника Джеппаровва


Абдурешит Джеппаров, архівне фото
Абдурешит Джеппаров, архівне фото

Вранці 16 березня з'явилася інформація про проведення обшуку в будинку правозахисника та ветерана кримськотатарського національного руху Абдурешита Джеппарова. Близько 7 ранку співробітники Центру «з протидії екстремізму» на чолі з оперуповноваженим Миколою Лапиком провели «обстеження приміщення» в Білогірську в будинку Джеппарова, а його самого затримали за підозрою у скоєнні злочину за статтею «пропаганда або публічне демонстрування нацистської атрибутики чи смиволіки» (частина 1 статті 20.3 КоАП України).

Згідно з матеріалами справи, причиною «обстеження житлового приміщення» з подальшим затриманням правозахисника став пост у соціальній мережі фейсбук, датований 9 серпня 2019 року. Пост – це відео, що триває 5 хвилин 41 секунду під назвою «Ганебна історія однієї популярної радянської пісні». У відео розповідається історія про те, що радянська пісня «Марш авіаторів» схожа з нацистським маршем «Herbei zum Kampf» за мелодією і темпоритмом. У процесі розповіді у ролику використовується відеоряд. На трьох фрагментах відеоряду демонструється кілька воєнних пропагандистських плакатів часів Другої світової війни, на яких зображено свастику.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Про виявлення свастики у двох фрагментах відео пише у своєму висновку експерт Юрій Герасименко: «Вважаю за можливе зробити висновки, що у представлених на дослідження матеріалах: скріншотах… чітко видно символи, що використовувалися як символ нацизму та гітлерівської Німеччини, а саме – «свастика». Далі у висновку йде роз'яснення, що таке свастика, як вона виглядає і список використаної літератури під час роботи над експертизою.

Суд відбувся того ж дня, коли був затриманий Джеппаров. Під час засідання він роз'яснив суду, що провини своєї не визнає. Він підтвердив, що відеоролик був розміщений ним на його сторінці та уточнив, що не пам'ятає точно подробиць через те, що публікація датована 2019 роком, але пам'ятає суть того, про що йшлося у цьому відеоролику. «Мій підзахисний пояснив суду, що опублікував цей відеоролик саме тому, що, на його думку, цей марш не повинен звучати, оскільки є повторенням маршу нацистської Німеччини, і в ролику докладно пояснюється, чому», – коментує адвокат Еміне Авамілєва позицію довірителя після суду.

Адвокат Еміне Авамілєва
Адвокат Еміне Авамілєва

Суддя Білогірського районного суду Євген Борисенко вислухав доводи правозахисника та визнав його винним, призначивши 15 діб адміністративного арешту. Це – найсуворіша санкція за цією статтею. Сторона захисту має намір оскаржити це рішення в апеляційному суді.

Адвокат Авамілєва розповідає, що саме обстеження приміщення відбувалося «у коректній формі», за словами Джеппарова. Водночас її як адвоката не допустили на місце проведення оперативно-розшукових заходів, хоча вона приїхала до будинку правозахисника до їх завершення. Після закінчення на вулиці біля будинку Джеппарова стався інцидент, під час якого було затримано ще двох людей, племінників затриманого Мухаммеда Алі Джеппарова та Февзі Якубова. Відповідний ролик опублікувала громадянська ініціатива «Кримська солідарність».

На відео потрапили фрагменти затримання обох чоловіків. За окремими фразами з відео можна припустити, що силовики вимагали від людей «розійтися» та «звільнити дорогу» для проїзду спецтранспорту. Мабуть, вирішивши, що люди, які зібралися біля будинку, не виконують їхніх вказівок, хтось із співробітників спецслужб кілька разів вистрілив у повітря, а пізніше були затримані Якубов і Джеппаров.

«Там була бійка біля будинку Абдурешита аг'а, докладніше розбиратимемося в суді», – каже адвокат Еміль Курбедінов. Декілька годин поспіль було невідомо, де перебував його підзахисний Мухаммед Алі після ранкового затримання, ближче до вечора його відпустили з відділення слідчого комітету з Білогірського району. Адвокат припускає, що проти нього може бути порушена кримінальна справа за статтею «застосування насильства щодо представника влади» (стаття 318 КК Росії). Проти Февзі Якубова було порушено адміністративну справу за статтею «непідкорення законному розпорядженню співробітника поліції, співробітника органів федеральної служби безпеки, співробітника органів державної охорони, співробітника органів, що здійснюють федеральний державний контроль» (стаття 19.3 КоАП Росії).

Судове засідання відбулось без адвоката, хоча захисник перебував поруч із будівлею суду та його запевнили, що його обов'язково покличуть. Також засідання відбулось без присутності слухачів і журналістів. Досі незрозуміло, в якому режимі воно відбулося і за що саме Февзі Якубов отримав десять діб адміністративного арешту. Проте, якщо рішення було озвучено, як мінімум суддя на засідання прийшов. Редакція Крим.Реалії з'ясовує його прізвище.

Доступ до сайту Крим.Реалії заблокований Роскомнаглядом. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d3e1m6ew10i0fy.cloudfront.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram та Viber Крим.Реалії.

XS
SM
MD
LG