Кабінет міністрів України до 20 вересня 2024 року мав скерувати до Пенсійного фонду України роз'яснення щодо застосування норм Закону України №3674 від 25.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення». Ним протягом трьох місяців мали бути врегульовані, у тому числі, документи та процедури отримання пенсій громадянами з тимчасово окупованих територій. Закон мав спростити отримання пенсій жителям окупованих територій, зокрема Криму. Для таких пенсіонерів достатньо письмової заяви про неотримання пенсії з органів пенсійного забезпечення Росії.
Втім, є нюанс. Для тих, хто з 2014 року працював на російські так звані «державні» органи на окупованих територіях, силові структури чи російську армію, цей період до вислуг років не зараховуватиметься.
З якими проблемами стикаються кримчани, намагаючись здобути українську пенсію? Як українська держава спромоглася вирішити пенсійне питання за 10 років російської окупації Кримського півострова? З якими труднощами зіткнулися пенсіонери за повномасштабного російського вторгнення в Україну? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Андрій Гевко поговорив із пенсіонеркою з Криму Мариною Козаренко та юристом правозахисної організації «Крим SOS» Віктором Вуйком.
«Немає справи – немає пенсії»
Кримчанка Марина Козаренко приїхала у сімейних справах до дітей до Києва у 2021 році. А додому, в Красноперекопськ, повернутися вже не змогла через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. У червні 2022 року стала на облік як вимушена переселенка та звернулася до Пенсійного фонду за оформленням пенсії. Там заявили, що їм потрібна пенсійна справа з підконтрольного Росії кримського Пенсійного фонду. А оскільки це неможливо, в оформленні пенсії їй відмовили.
Сказали мені: чекайте, поки закінчиться війна, тоді приходьте до насМарина Козаренко
«Сказали мені: чекайте, поки закінчиться війна, тоді приходьте до нас, бо ви дуже розумні – і там пенсію отримуєте, і там. Я відповіла, що я не можу там отримувати, тому що я адмінкордон перейшла у 2021 році, у серпні. Ну, зі сльозами я пішла додому», – розповіла Марина Козаренко в ефірі Радіо Крим Реалії.
Восени цього року, коли у Пенсійному фонді вже мали отримати роз'яснення про те, що кримським пенсіонерам достатньо усної заяви про неотримання пенсії на окупованій території, Марина Козаренко знову звернулася до ПФ. І знову одержала відмову.
«Прийшла 2 жовтня 2024 року. Прийшла, мені дали довідку: «Шановна Марино Олексіївно, вам відмовлено, бо немає вашої справи». Я засмутилася, звичайно, спитала, а як мені жити? На ліки немає, а війна може бути ще, не знаю скільки. Що мені робити? Ну, приходьте, дізнавайтеся. З плачем я пішла з Пенсійного фонду. Така в мене історія», – каже Марина Козаренко.
Термін минув, але все по-старому
У правозахисній організації «Крим SOS» зверталися і до Пенсійного фонду України, і до Мінсоцзахисту з проханням пояснити, коли запрацює нова норма закону. Там повідомили, що в Кабміні України вже є проєкт нової ухвали, яка роз'яснює порядок нарахування та виплат пенсій, каже юрист «Крим SOS» Віктор Вуйка.
«Чесно кажучи, складно сказати, у який термін це буде вирішено. За моїми інтуїтивними, юридичними відчуттями, до кінця місяця це має бути вже узгоджено», – зазначив Віктор Вуйка в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Потрібно писати, звертатися всім до органів Пенсійного фондуВіктор Вуйка
Водночас, каже юрист, є закон, який дає змогу призначати пенсії вимушеним переселенцям без надання до Пенсійного фонду паперової пенсійної справи з окупованих територій. А закон за статусом вищий за будь-які постанови.
«Є норма закону, що діє, де особі достатньо в довільній формі написати заяву, що вона не отримує пенсію від органів пенсійного забезпечення РФ. Тому я вважаю, що треба писати, в очікуванні цих змін, потрібно писати, звертатися всім до органів Пенсійного фонду і в заяві вказувати, що згідно з таким законом, прошу призначити пенсію, і в довільній формі надавати всі документи, які і завжди всі надавали: трудові книжки, документи про наявний страховий стаж. Додавати заяву в довільній формі, що я не отримую пенсію», – каже юрист.
Вирішення проблеми в суді?
Більше того, в судах у пенсіонерів є всі шанси виграти справу Пенсійного фонду, каже Вуйка. Проблема лише в тому, що суди перевантажені та розгляд затягується надовго, зазначає він.
«Є рішення вже Верховного суду, яке є обов'язковим для всіх місцевих судів за цією категорією справ, і всі судді, вже ця судова практика настільки відпрацьована на користь жителів окупованих територій, що я не розумію, навіть коли місцеві адміністративні суди виносять рішення на користь пенсіонера, вони (ПФУ – КР) ще й подають апеляційні скарги. Щоб ви розуміли, вони сплачують судовий збір за подання цієї апеляційної скарги. Але вони платять судовий збір не зі своєї кишені, а з бюджету. І коли і в апеляційній інстанції вони програють, вони втрачають таким чином кошти з державного бюджету. Така наполегливість мене дивує», – розповів юрист про судову практику.
Крим.Реалії звернулися до Пенсійного фонду України з офіційним запитом. Зокрема, запитали, чи отримали там з Кабміну роз'яснення щодо застосування норм Закону №3674 до певної дати 20 вересня, якою є практика нарахування пенсій кримчанам станом на сьогодні й чи не скасували постанову Кабінету міністрів України від 2 липня 2014 року №234 «Про затвердження Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які живуть на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», на яку найчастіше посилається Пенсійний фонд, щоб відмовити в нарахуванні української пенсії.
Пенсійний фонд у своїй відповіді не дав відповіді на запитання, чи отримав він роз'яснення від Кабінету міністрів України, та яким чином будуть приведені у відповідність до закону документи, а також як працюватиме процедура виплати пенсій кримчанам. Редакція отримала формальну відповідь, де лише підтверджувалося, що Кабмін має надати ці роз'яснення. Але важливим у відповіді було те, що ухвала №234 все ще залишається чинною.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.