Доступність посилання

ТОП новини

Півострів для друга Путіна: які кримські оздоровниці опинилися в Аркадія Ротенберга


Аркадій Ротенберг, колаж
Аркадій Ротенберг, колаж

Російський мільярдер, давній друг президента Росії Володимира Путіна Аркадій Ротенберг є бенефіціаром низки кримських санаторіїв, повідомляє російське видання РБК, посилаючись на представника бізнесмена. Всі вони розташовані в мальовничих місцях біля моря на південному узбережжі півострова. Ці оздоровниці у 2014 році «націоналізувала» підконтрольна Росії влада Криму. Вони, як з'ясували Крим.Реалії, досі мають українських власників.

Представник Аркадія Ротенберга, ім'я якого РБК не називає, стверджує, що бізнесмен другий рік «є бенефіціаром» і «має стосунок» до п'яти кримських курортних об'єктів: санаторіїв «Ай-Петрі», «Місхор», «Дюльбер», «Перлина» та бутик-готелю «Дача Рахманінов». За його словами, Ротенберг планує вкласти в них близько 15 мільярдів рублів.

Сам Аркадій Ротенберг поки публічно про свою причетність до цих об'єктів не повідомляв.

Активи у зоні санкцій

Аркадій Ротенберг потрапив під європейські та західні санкції після того, як його компанії на замовлення російської влади почали будувати міст через Керченську протоку. Його бізнес отримав ще декілька кримських інфраструктурних проєктів на сотні мільярдів рублів.

Тепер же з'ясувалося, що бізнесменові дісталися й туристичні об'єкти на Південному узбережжі Криму. Ними Ротенберг, як стверджує його представник, вперше зацікавився наприкінці 2018 року, у 2019-му почалися переговори про їх купівлю, які завершилися до кінця року. У результаті бізнесмен став бенефіціаром кримських санаторіїв і готелю, розповів його представник.

«Ще у вересні 2019 року представник бізнесмена заперечував зв'язок із санаторіями в Криму. Тоді переговори про умови входження у проєкт ще не завершилися, а робити публічним факт володіння санаторіями планувалося після оформлення документів про пряме володіння, пояснює зараз представник бізнесмена», ‒ пише РБК.

Усі санаторії, бенефіціаром яких названий Аркадій Ротенберг, купило на торгах зареєстроване в Сімферополі ТОВ «Керівна компанія інфраструктурних проєктів» (ККІП). На момент купівлі 95% часток у цій компанії належало колишньому головному командувачу російських ракетних військ Володимиру Зарицькому, а 5% ‒ КК «Візант Груп», яку контролював російський бізнесмен Денис Козоріз.

Усі придбані ними об'єкти розташовані у зоні санкційного режиму, що діє на півострові з 2014 року.

Аркадій Ротенберг, за словами співрозмовника РБК, має намір розвивати кримські санаторії і вкласти мільярди рублів у їх реконструкцію. Хоча у цих оздоровниць є українські власники, які публічно не відмовлялися від них. А деякі, як з'ясували Крим.Реалії, навіть борються за своє кримське майно у міжнародних судах.

Непотрібний товар

Санаторії «Ай-Петрі», «Місхор» та «Дюльбер» підконтрольна Росії влада Криму продала у 2018 році за 1,5 мільярда рублів.

Зокрема, санаторій «Місхор» пішов з молотка за 380 мільйонів рублів, «Ай-Петрі» ‒ за 416 мільйонів рублів, а «Дюльбер» ‒ за 702 мільйони рублів.

До цього кримська влада роками безрезультатно намагалася продати ці оздоровниці. Їх вносили до плану приватизації з 2015 року, але всякий раз аукціони переносилися через відсутність покупців. Санаторії тривалий час залишалися непотрібними, хоча й розташовуються в мальовничих куточках південного узбережжя півострова.

Опрос: Что вы думаете о продаже санаториев в Крыму? (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00
Завантажити на комп'ютер

Санаторій «Дюльбер» площею 24,2 гектара розташований у селищі Кореїз (Велика Ялта) на березі моря. Він пропонує послуги лікувальних інгаляцій, галотерапії, гідромасажу, бювет із мінеральною водою й багато іншого. В оздоровниці є власний пляж за 100 метрів від корпусів.

До російської анексії Криму санаторій контролювався Управлінням справами Верховної Ради України. Ми намагалися зв'язатися з відомством, щоб довідатися його позицію щодо ситуації навколо санаторію, але наразі відповіді не отримали.

Санаторій «Дюльбер»
Санаторій «Дюльбер»

Разом з оздоровницею покупцеві відійшла й ділянка з дачею «Місхор», в якій у 2019 році був відкритий бутик-готель «Дача Рахманінов». Вона надає послуги розміщення туристів, а також організації банкетів і весіль у Ялті.

Гектари біля моря

Санаторій «Ай-Петрі» в тому ж селищі Кореїз займає 5,7 га землі. Він розташований на першій лінії, має власний пляж та лікувальну базу. Там пропонують послуги з лікування цукрового діабету, варикозної хвороби нижніх кінцівок, метаболічного синдрому, артрозо-артритів, остеохондрозу та інших недуг.

Санаторій «Ай-Петрі» в Кореїзі
Санаторій «Ай-Петрі» в Кореїзі

Санаторій «Місхор» розташований на трьох гектарах землі в тому ж селищі Кореїз. Працює за тим же профілем, що й «Ай-Петрі», і теж має свій пляж.

Санаторій «Місхор»
Санаторій «Місхор»

До 2014 року обидва санаторії належали «Укрпрофоздоровниці» ‒ установі, що керувала санаторіями Федерації профспілок України.

Ми оголосили про свої претензії до Росії на наші кримські об'єкти й вони були долучені до міждержавного позову України до Росії
Григорій Осовий

Голова Федерації Григорій Осовий повідомив Крим.Реалії, що у відомстві не визнають жодних операцій зі своїми кримськими об'єктами, які проводяться російською владою. За його словами, з 2014 року «була втрачена» профспілкова організація на півострові, а разом з нею і можливість впливу на долю кримського майна Федерації.

«Після анексії Криму ми проводили консультації з Міністерством юстиції України з приводу захисту майнових прав Федерації. Після цього ми оголосили про свої претензії до Росії на наші кримські об'єкти й вони були долучені до міждержавного позову України до Росії, поданого в міжнародний суд. Рішення щодо них поки не ухвалене. Ми не визнаємо ніяких операцій, що відбуваються з нашими санаторіями в Криму. Це наша однозначна позиція», ‒ наголосив Григорій Осовий.

Григорій Осовий
Григорій Осовий

Які саме кримські оздоровниці фігурують у міждержавному позові, Григорій Осовий уточнити не зміг і рекомендував з'ясувати це в ПрАТ «Укрпрофоздоровниця».

Крим.Реалії намагалися зв'язатися з підприємством, але поки готувався матеріал, коментарі отримати не вдалося. Лист з інформзапитом, який ми раніше надіслали, повернувся з позначкою, що ця електронна адреса некоректна.

Ми готові оприлюднити позицію «Укрпрофоздоровниці», якщо її нададуть редакції.

Невтілений Лас-Вегас

Ще один санаторій, яким тепер володіє Аркадій Ротенберг ‒ «Перлина» в Гаспрі ‒ сусідить із туристичною візитівкою Криму ‒ «Ластівчине гніздо». Через його територію пролягає дорога до пам'ятки.

До 2014 року санаторій контролювався Державною фіскальною службою України. У 2014 році його «націоналізувала» підконтрольна Росії влада Криму.

У 2017 році на базі цього санаторію планували створити гральну зону. Російський глава Криму Сергій Аксенов тоді говорив, що проєкт має російського інвестора, але не називав його.

Багато жителів Гаспри та місцеві активісти виступали проти цієї ідеї. Навколо неї було багато дискусій. І врешті-решт розміщувати гральну зону там передумали, націлившись на Кацивелі.

Ми намагалися зв'язатися з Державною фіскальною службою України, щоб з'ясувати позицію відомства щодо ситуації навколо санаторію «Перлина», але поки готувався матеріал, на наші дзвінки не відповіли. Ми надіслали у відомство інформаційний запит і готові опублікувати відповідь, якщо вона надійде до редакції.

«Друзі Путіна вдають, що їм подобається Крим»

Причини, через які кримські оздоровниці багато років залишалися непотрібними, криються в нинішньому статусі Криму й непрозорій економіці на його території, пояснювали раніше Крим.Реалії експерти.

Структурам Аркадія Ротенберга кримські санаторії відійшли за цінами, нижчими за ринкові, пише російське видання «Проект».

Журналісти видання зв'язалися з їхнім покупцем Володимиром Зарицьким, який зізнався, що бізнесом не займається, у «Керівній компанії інфраструктурних проєктів» був номінальним власником, а в Криму бував лише один раз.

«Я пенсіонер і займаюся тільки ветеранською діяльністю», ‒ пояснив він.

Бенефіціара компанії Зарицький не назвав, сказавши, що не знає його.

Журналістка «Проекта» Катерина Рєзнікова вважає, що головною цінністю кримських об'єктів для Аркадія Ротенберга є їх розташування біля моря.

Я думаю, що найголовніше ‒ це земля
Катерина Рєзнікова

«Крим ‒ ласий шматочок, який подобається Путіну. І, можливо, друзі президента не дуже б хотіли мати підсанкційні об'єкти, але їм теж доводиться удавати, що їм дуже подобається Крим. Він дійсно прекрасний, хороша природа, море і прекрасні, поки ще не забудовані землі на узбережжі. Я думаю, що найголовніше ‒ це земля», ‒ сказала вона в ефірі телеканалу «Настоящее время» (створений компанією RFE/RL за участі Голосу Америки).

Журналістка зазначила, що доля цих санаторіїв залежатиме від того, наскільки вони стануть потрібними та прибутковими. Катерина Рєзнікова не виключила, що в разі негативного сценарію їх можуть перепрофілювати на комерційні апартаменти біля моря, які, за її словами, розлітаються на російському ринку, «як гарячі пиріжки».

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG