Доступність посилання

ТОП новини

«Крим як козирна карта України проти Росії» – The Jamestown Foundation


Крим та іноЗМІ. Ілюстративний колаж
Крим та іноЗМІ. Ілюстративний колаж

Рецензію на книгу «Крамольне та зловісне плем'я» про кримських татар опубліковано в Financial Times. Україна просить ООН захистити Херсонес від перетворення на російський розважальний центр, розповідає The Art Newspaper. Росія перекидає у Чорне море кораблі півстолітньої давності, повідомляє Newsweek. Українські удари по російських військах у Криму дають можливість Києву підготуватися до зайняття півострова, стверджує The Jamestown Foundation. Такими є головні теми нового огляду іноземних медіа від Крим.Реалії.

«Крамольне та зловісне плем'я – змучена війною історія кримських татар», – книжкова рецензія під таким заголовком опублікована в британській газеті Financial Times.

«Книга «Крамольне та зловісне плем'я» Дональда Рейфілда, дослідника Росії та Грузії, чия біографія Чехова є шедевром російської історії, давно назріла, – пише автор. – Вона є авторитетною, покроковою хронікою татарської монархії Криму та долі татарського народу з моменту його приєднання до Росії у 1783 році, і особливо його трагічної долі після 1917 року».

У книзі Крим, що рецензується, поміщений у близькосхідно-євразійський контекст, «який актуальний у сьогоднішньому складному розрахованому на багато користувачів світі, що пов'язує Польщу, Литву і Молдову, Росію і Кавказ, Туреччину та Іран». У матеріалі коротко згадано основні віхи кримської історії. Книга доводить виклад до сьогодення: «Після розпаду СРСР наприкінці 1991 року Крим був частиною України, але за корумпованого пропутинського українського президента Віктора Януковича ним керував бандит Сергій Аксьонов, відомий як «Гоблін». Коли Путін анексував Крим у 2014 році, Гоблін піднявся, і сьогодні Росія переслідує татар як зрадників та екстремістів».

На жаль, у тексті трапляються грубі помилки (Номану Челебіджихану приписано боротьбу проти кайзерівської Німеччини та кілька зайвих років життя; на українські допоміжні сили німецького Вермахту покладено відповідальність за Голокост на півострові, передача Криму Україні нібито була задумана Сталіним, а повернення кримських татар 1956). Не цілком зрозуміло, чи написано так у книзі, що рецензується, чи це власне трактування автора матеріалу.

«Україна закликає ООН втрутитися після того, як давня кримська спадщина перетворилася на культурний комплекс», – розповідає оглядач американського видання The Art Newspaper.

«Україна звернулася до Організації Об'єднаних Націй з проханням захистити Херсонес Таврійський у Криму, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, після того, як Росія завершила роботи щодо його перетворення на «історико-археологічний парк», – повідомляє автор. Поруч із руїнами стародавнього міста відкрито кілька нових музеїв. Володимир Путін раніше відвідував Херсонес Таврійський і говорив про нього та Крим загалом як про центральні елементи російської державності, «що ще більше посилює відчуття, що рішення переосмислити його – це ретельно продуманий пропагандистський хід».

24 липня Дмитро Лубинець, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, закликав ООН втрутитися, заявивши, що збитки, завдані Херсонесу Таврійському, є частиною російської політики щодо знищення української культурної спадщини. Видання цитує звіт Евеліни Кравченко з Інституту археології НАН України про збитки, завдані об'єкту: «В результаті будівельних робіт було знищено культурний шар, який місцями сягав понад 10 метрів, залишки стародавнього храму, міський некрополь з унікальними похоронними та меморіальними спорудами, залишки заміських комплексів».

1 серпня прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив: «Представники ЮНЕСКО, якщо забажають, зможуть приїхати до Криму, Херсонес Таврійський, і помилуватися тим, на що він перетворився». На момент написання статті новин про плани включити Херсонес до списку об'єктів ЮНЕСКО, які «перебувають у небезпеці», не було, повідомляє оглядачка.

«Російський десантний корабель «Акула» віком півстоліття помічений біля берегів Криму», – повідомляє репортер американського журналу Newsweek.

«Десантний корабель радянського проекту 1176 року, також відомий як «Акула», був помічений неподалік бази Чорноморського флоту в Севастополі, повідомив у вівторок місцевий Telegram-канал, – пише автор. – У повідомленні не наводяться додаткові подробиці про те, коли саме було зроблено спостереження в районі портового міста, яке Росія контролює з моменту анексії Криму в України у 2014 році». Журнал нагадує, що міжнародна спільнота не визнає контролю Москви над Кримом.

Як пише репортер, військово-морський флот України не має великих військових кораблів, але разом з іншими пологами та видами збройних сил загрожує Чорноморському флоту Росії щоб підірвати здатність Москви використовувати півострів для нападу на материк. За словами репортера, Київ застосовує вітчизняні морські безпілотники, безпілотні літальні апарати та ракети великої дальності для завдання ударів по російських об'єктах на півострові, а також по силах Кремля, розміщених на базі в Новоросійську на материковій частині Росії. Внаслідок цього Україні вдалося змусити Чорноморський флот «значною мірою переміститися зі своєї основної бази в Севастополі далі на схід».

Наприкінці минулого місяця Міністерство оборони Великобританії заявило, що в період з лютого 2022 року по червень 2024 року в Чорноморському регіоні було пошкоджено або знищено щонайменше 26 кораблів ВМФ Росії. «Москва має кілька десантних кораблів проекту 1176, – нагадує автор, – а також кілька інших типів десантних судів, які Україна постійно переслідує».

«Крим як козирна карта України проти Росіїи», – стверджує аналітик американського центру The Jamestown Foundation.

«Раніше цього року президент України Володимир Зеленський заявив, що у 2024 році Крим та пов'язана з ним битва в Чорному морі стануть центром тяжкості війни, – нагадує автор. – За словами Зеленського, ізоляція окупованого Криму та ослаблення російського військового потенціалу в регіоні «вкрай важливі для нас, оскільки це спосіб скоротити кількість атак із цього регіону».

Цього року удари українських сил оборони по військових частинах та об'єктах у Криму почастішали як на суші, так і на морі. «З новою тактикою та зброєю російським військовим стало складніше відбивати ці атаки. Внаслідок цього військові втрати Росії в Криму зросли», – пише автор. Причиною цих втрат, на його думку, стали асиметричні українські атаки з використанням комбінації ракет та безпілотників-камікадзе кораблями в кримських портах і на рейді поблизу.

Аналітик нагадує, що Росія, як і раніше, тримає частину свого надводного флоту в Криму – «принаймні три десантні кораблі знаходяться на ремонті, близько 18 маневрених протидиверсійних катерів, кілька малих корветів для контролю моря, тральщики та розвідувальні судна». Проте можливості їхніх дій дуже обмежені українськими дронами. «Українські удари, що продовжуються і посилюються, по російському надводному флоту, об'єктам ППО, аеродромам, боєприпасам і паливним складам у Криму можуть дати українським силам набагато сильнішу позицію для відновлення контролю і суверенітету над Кримом», – підсумовує автор.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

XS
SM
MD
LG