Експрокурорка анексованого Криму Наталія Поклонська знову дивує, але цього разу не мироточивим бюстом Миколи II, не позицією в суді та не депутатськими ініціативами, а ставленням до України. В ефірі телеканалу «Дождь» Наталя Поклонська виправила ведучу, мовляв «правильно говорити не на, а в Україні». Експрокурорка Криму, а нині депутатка Держдуми Росії визнає, що змінилася й тепер критикує російські ток-шоу, в ефірах яких принижують українців.
Я була призначена на посаду прокурора Автономної Республіки Крим і буду виконувати свої обов'язки так, як вимагається в законі УкраїниНаталя Поклонська
Мінливість Поклонської демонструє її кар'єрний шлях. Співробітниця органів прокуратури України в Києві на початку 2014 року приїжджає в гості до батьків у Крим, бере участь у проросійських акціях і залишається на анексованому півострові. І ось уже на початку березня 2014 року розповідає журналістам про своє нове призначення.
«Я була призначена на посаду прокурора Автономної Республіки Крим, дуже вдячна Раді міністрів Автономної Республіки Крим і буду виконувати свої обов'язки так, як вимагається в законі України», – сказала вона.
Тоді Поклонська вже була звільнена з органів прокуратури України, вона говорила про «референдум», який готувала російська влада в Криму. Потім вона вела процеси проти українських активістів, за позовом Поклонської Меджліс кримськотатарського народу в Криму визнали екстремістською організацією.
«Божевільні люди гриміли у свої барабани, били щитами об землю, багаття палили. Це чорти з попелища встали й танцювали свої дикі танці», – розповіла своє бачення української Революції Гідності Поклонська у пропагандистському російському фільмі «Шлях на Батьківщину»
Російські ЗМІ називають Поклонську символом «кримської весни». В Україні колишній працівник прокуратури в розшуку, проти неї відкриті декілька кримінальних проваджень. Поклонській заборонений в'їзд до Європи, її ім'я значиться в санкційних списках США.
У 2019 році Наталія Поклонська говорить, що змінилася: з прокурорки перетворюється на депутатку російської Держдуми, добре відгукується про президента України Володимира Зеленського та критикує шоу на державних телеканалах Росії, де принижують українців.
«Коли на телешоу запрошуються представники з України, не політики, а блазні, клоуни, які ганьблять свою країну, і усі дружно аплодують: «Подивися які хохли тупі!» Але це не так! Але це робить телешоу. Чому? Тому що на їх фоні ми виглядаємо виграшніше», – каже Поклонська в інтерв'ю телеканалу «Дождь».
«Без дурнів»
Уже кілька років на російські ток-шоу приїжджає Віктор Рибаченко, він вважає, що представляє Україну і приходить на ефір у вишиванці.
«Одного разу я прийшов не у вишиванці. Що ви думаєте? Скабеєва (Ольга Скабеєва, ведуча ток-шоу «60 хвилин» - КР) мені каже: «Віктор Федорович, чому ви без вишиванки?» Кажу: вирішив сьогодні внести якусь різноманітність. А вона вимагає: прийдіть у вишиванці», – розповідає Рибаченко.
У титрах програми його підписують політичним аналітиком з України.
Довідка: Віктор Рибаченко (69 років), входить до Асоціації політичних психологів України, шеф-редактор газети «Час і події», викладає PR в Київському національному університеті культури і мистецтв Михайла Поплавського.
За словами Рибаченка, коли його вперше запросили до участі в російському ток-шоу, він сказав: «буду без дурнів відстоювати позицію України». Стверджує, що йому відомо: на російські телеканали приходять також люди, які «працюють українцями», тобто, підставні особи.
Рибаченко вважає, що на російських телеканалах «суцільна антиукраїнська пропаганда і їй треба протистояти».
Ще один експерт, який регулярно їздив на російські ток-шоу – Вадим Трюхан. Під час одного з ефірів його вигнали зі студії програми «60 хвилин». Після цього випадку він не буває на російському телебаченні.
Довідка: Вадим Трюхан (47 років), громадський діяч, юрист-міжнародник, працював в різних підрозділах Секретаріату Кабінету Міністрів та Міністерства закордонних справ України, брав участь у парламентських виборах.
Трюхан впевнений, що експерти з України «шикуються в черги», щоб взяти участь у російських ток-шоу.
«Якщо є попит на людей з України, то знайдеться і пропозиція. Я вже не їжджу. Зникли ці ток-шоу? Абсолютно ні! Перестали інші українці їздити? Абсолютно ні! Почали вони якісніше відстоювати позицію України? Абсолютно ні!» - говорить Трюхан.
На його думку, участь у російських телепрограмах допомагає розвінчувати фейки.
«Тих же Скабеєву, Попова, і Соловйова (телеведучі російських програм - КР) висміюють власні ЗМІ - це теж показник. Згадаймо, коли відомий автор заспівав пісню про Соловйова та інших під назвою «Вечірній М» (йдеться про пісню Бориса Гребенщикова, в якій висміюється пропаганда на російському телебаченні - КР)», - говорить Вадим Трюхан.
Віктор Рибаченко стверджує, що ніяких гонорарів за участь в ефірах на російському телебаченні він не отримує, але при цьому йому оплачують дорогу та проживання. У Вадима Трюхана журналісти запитати не встигли: він різко відреагував на запитання Крим.Реалії «чи не програє Україна в інформаційній війні, якщо бере участь в дискусії такого рівня» і завершив інтерв'ю.
Крим.Реалії надіслали інформаційний запит у пресслужбу телеканалу «Росія-1» із запитанням про те, за яким принципом і на яких умовах запрошують до участі в ефірі представників від України. Відповіді чекали три тижні.
Після того як відповіді не отримали, журналісти зв'язалися безпосередньо з російської телеведучою Ольгою Скабеєвою, але й вона, після декількох дзвінків, чи то не змогла, чи то не захотіла говорити з Крим.Реалії.