У січні 2024 року Міжнародний суд ООН виніс ухвалу за позовом України від 2017 року. Вимоги України були задоволені лише частково, але суд визнав, що Росія порушила свої зобов'язання щодо недискримінації української меншини у сфері освіти в анексованому Криму. У Крайовій Раді Українців Криму дії підконтрольної Росії влади півострова називають етноцидом.
Наскільки в цій ситуації може бути застосований термін «геноцид» і що може зробити Україна, щоб захистити своїх громадян в анексованому Криму? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин говорив із представником Крайової Ради Українців Криму Андрієм Щекуном, юристом «Регіонального центру прав людини» Микитою Петровцем та співзасновницею Українського культурного центру в Криму Оленою Поповою.
Українську мову, культуру та церкву послідовно викорінюють у Криму всі десять років російської анексії, розповідає представник Крайової Ради Українців Криму Андрій Щекун. На його думку, це і є етноцид.
Міжнародний суд ООН 31 січня 2024 року підтвердив факт дискримінації українців у КримуАндрій Щекун
Все почалося ще у 2014 році, з викрадення російськими силовиками українських активістів, які виступали проти російської анексії. Згодом відбулось знищення освіти українською мовою, каже Щекун.
«Ліквідація 7 шкіл з українською мовою викладання, понад 800 класів з українською мовою викладання – це перший удар, який завдали окупанти вже у 2014-2015 роках. Міжнародний суд ООН 31 січня 2024 року підтвердив факт дискримінації українців у Криму щодо права на навчання українською мовою на окупованій території», – розповів Андрій Щекун у коментарі Крим.Реалії.
Згодом була ліквідація Кримського академічного українського музичного театру, розповідає Андрій Щекун. З показу зняли всі україномовні вистави, а з назви театру прибрали слово «український».
«Фактично всі засоби масмедіа українською мовою було ліквідовано. Насамперед, закрилися програми у державній телекомпанії «Крим», які виходили українською мовою: «Млин», «Рідна хата» припинили своє існування. Так само закрилися й українські радіопрограми», – каже Андрій Щекун.
З початком анексії Криму було закрито і редакцію газети «Кримська світлиця» у Сімферополі. З травня 2014 до 2016 року редакція фактично не вела свою діяльність через неможливість виходу газети. «І лише на материковій частині України у 2016 році вона відновила свою роботу», – додав представник Крайової Ради Українців Криму.
Під тиском підконтрольної Росії влади Криму на півострові було ліквідовано Православну церкву України, 2021 року з Кафедрального собору ПЦУ в Сімферополі виселили священників, церковне майно було заарештовано, а 9 квітня 2024 року із собору вже зняли купол, нагадав Андрій Щекун.
«Це усі ознаки геноциду. Ми розцінюємо це як геноцид українського етносу, дискримінацію та асиміляцію цього етносу в окупованому Криму», – заявив Андрій Щекун у коментарі Крим.Реалії.
Міжнародний суд ООН визнав, що Росія порушила свої зобов'язання щодо недискримінації української меншини у сфері освіти в анексованому Криму.
Усі ті речі, які ми сьогодні документуємо, увійшли до рішення Міжнародного суду ООНАндрій Щекун
Це рішення було засноване на свідченнях та фактах, зібраних громадськими діячами та активістами, каже Андрій Щекун.
«Усі ті речі, які ми сьогодні документуємо, увійшли до рішення Міжнародного суду ООН. Усі вони задокументовані, зафіксовані, і на сьогодні є підтвердження цим фактам. Немає подальших дій з боку державних органів влади України, які були б спрямовані на захист прав і свобод етнічних українців у Криму, чинили б спротив Російській Федерації на окупованій території», – заявив Андрій Щекун.
В анексованому Криму працює підконтрольна російській владі організація «Українська громада Криму», яка надсилає звіти в ООН про те, що нібито права українців у Криму дотримуються. Голова громади Анастасія Гридчина після рішення Міжнародного суду ООН про дискримінацію взялася доводити у місцевих ЗМІ, що і з українською освітою в анексованому Криму все гаразд.
Було складно знайти адекватну, кваліфіковану роботу, у тому числі в освітіОлена Попова
Твердження про те, що в Криму все тихо, мирно та спокійно – спроба створити ілюзію, каже Олена Попова, співзасновниця Українського культурного центру в Криму. Це інша незалежна організація, яка намагалася проводити культурні заходи та випускала самвидав «Кримський терен», але потрапила під тиск російських силовиків. Активістка розповідає, в якій ситуації опинилися українці у Криму.
«Було складно знайти адекватну, кваліфіковану роботу, у тому числі в освіті, ти не міг прийти (працювати), якщо ти мав за плечима бекграунд проукраїнської активності», – каже Олена Попова.
Сама Олена Попова після повномасштабного вторгнення Росії в Україну виїхала з Криму.
Ми знаємо, що Російська Федерація найбільше вміє створювати ілюзіїОлена Попова
«Питання «Чому ви виїжджаєте з Криму» можна почути від українців, у тому числі тих, хто живе за кордоном. «Там же так красиво, тихо, сонце, море, повітря, все, що вам потрібно для щастя». Але це ілюзія. Ми знаємо, що Російська Федерація найбільше вміє створювати ілюзії», – розповіла Олена Попова.
У Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього є чітке визначення геноциду, каже юрист Регіонального центру прав людини Микита Петровець. Це певні дії чи бездіяльність, спрямовані проти групи людей, наприклад, національної чи етнічної групи, мета яких знищити цю групу повністю або частково, фізичним чи біологічним способом, пояснює юрист.
«Тобто людина має або фізично припинити своє існування, а згодом і група, чи біологічно. Зазвичай це вплив на репродуктивні функції. Як саме геноцид може бути здійснений? Це вбивство членів цієї групи, заподіяння їм серйозних тілесних ушкоджень чи психічної шкоди, але знову ж таки, якщо це призводить до фізичного чи біологічного знищення», – розповів Микита Петровець.
Переслідування за національною ознакою, за віру, зміна демографічного складу Криму, позбавлення прав на освіту рідною мовою – це злочини, визнані Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду ще в 2020 році, розповів юрист. Але кваліфікація цих злочинів – не геноцид.
Можна говорити про те, що це потенційний злочин проти людяності, переслідування, але не геноцидМикита Петровець
«Вони були названі воєнними злочинами та злочинами проти людяності – залежить від конкретної дії. Вважається, що більшість цих дій справді дискримінаційні, вони справді спрямовані на те, щоб витіснити українців із Криму, щоб вони розірвали свій зв'язок із Кримом, щоб навіть призвести до асиміляції української групи, зокрема шляхом впровадження російської освіти, але сама група фізично продовжує існувати . І тому, в основному, можна говорити про те, що це потенційний злочин проти людяності, переслідування, але не геноцид, тому що не відбувається фізичного знищення. Це юридичний термін, юридичний висновок», – вважає Микита Петровець.
Юрист зазначає, що на сьогоднішній день Україна у Міжнародному суді ООН не заявляє про те, що Російська Федерація здійснює геноцид щодо української національної групи. Цей позов можливий, каже Петровець, але до нього потрібно ретельно готуватися та збирати необхідні докази.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.