Вісім років тому в Україні розпочалася Революція гідності. На початку 2014 року російські військові захопили Крим і Севастополь. Активіст із Севастополя Дмитро Білоцерковець тоді вимушено залишив півострів, оскільки його життю загрожувала небезпека. Нині він – депутат Київради.
Дмитро Білоцерковець у студії Радіо Крим.Реалії розповідає ведучій ток-шоу «Кримський вечір» Катерині Некречі про те, як змінилися Крим і Севастополь за вісім років у російських реаліях, чому українські активісти масово виїжджали з півострова в 2013-2014 роках, яке майбутнє цих територій та як місцеві жителі можуть змінити ситуацію?
Дмитро Білоцерковець раніше розповідав Крим.Реалії, що приїхав до Києва 11 березня 2014 року з ранцем (рюкзаком), парою джинсів і футболок і зубною щіткою. З таким багажем він прямо зі столичного перону вирушив на зустріч із мером Києва Віталієм Кличком, чию партію «УДАР» представляв у Севастополі. Незабаром кримчанин почав працювати у лавах київської влади, став народним депутатом України за списками Блоку Петра Порошенка, потім його обрали депутатом Київради.
На думку Білоцерківця, гібридна війна Росії розпочалася у Севастополі у 2005 році, після Помаранчевої революції в Україні. Вже в ті роки він стикався з атаками ботів у соцмережах, які просували проросійську риторику та фейки про Україну і «залякували севастопольців «потягами дружби».
Більшість активістів, які проводили проросійські акції у Севастополі, не були ідейними, а працювали за зарплату
– Росія почала вкладати близько двох-трьох мільйонів доларів на рік у діяльність проросійських організацій через уряд Москви і так званий Будинок Москви у Севастополі. Туди приходили проросійські активісти по зарплату. Самі проросійські організації, які перебували у конкуренції між собою, «зливали» кошториси одне одного. Виходячи з того, які проросійські акції проводилися і Севастополі, ми могли зрозуміти, на що виділялося російське фінансування.
Більшість активістів, які проводили проросійські акції у Севастополі, не були ідейними, а працювали за зарплату, вважає депутат. Він додає, що виняток становили російські військові пенсіонери, які пішли у запас і залишилися жити в місті.
За словами Дмитра Білоцерківця, проукраїнські активісти працювали без будь-якої допомоги, і навіть «українські прапорці для своїх заходів закуповували за свої кошти».
Депутат каже, що у його сім'ї створення незалежної України після розпаду СРСР стало «позитивним днем». Ці настрої, на його думку, поділяли й багато інших жителів Севастополя.
– Пам'ятаю з дитинства, як на майдані Нахімова у Севастополі показували спортивні події в Україні. Тоді всі вболівали за Україну. Коли українці забивали голи, 99% глядачів на майдані кричали: Ура!
Дмитро Білоцерковець розповів Радіо Крим.Реалії, що через політику російської влади Севастополь вимушено залишили 30% містян, які жили там до 2014 року.
Російська влада створює некомфортні умови місцевим жителям, і вони їдуть
– Російська влада створює некомфортні умови місцевим жителям, і вони їдуть до (сусідньої – КР) Росії, на материкову частину України чи до Європи. Те, яким чином Росія стимулює, щоб якнайбільше людей «емігрували» з Криму, – це ненормально, це порушення прав людини і злочин проти людяності.
Достовірних відомостей про масштаби штучно переміщеного населення Криму немає. За інформацією підконтрольного Росії Управління федеральної служби державної статистики по Криму та Севастополю, офіційно з 2014 року на півострів переїхали понад 200 тисяч росіян, 117 тисяч – на територію Криму та 88 тисяч – до Севастополя.
За сім років перебування Криму під контролем Росії туди переселилися від 600 тисяч до півтора мільйона росіян, а 30 тисяч кримських татар змушені були залишити півострів, повідомив 23 серпня на саміті «Кримської платформи» лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
За інформацією українських органів влади, вимушеними переселенцями із Криму з 2014 року стали 20 тисяч людей. Про щонайменше 100 тисяч переселенців із Криму повідомляють правозахисні організації.
Дмитро Білоцерковець сказав Радіо Крим.Реалії, що війна між Україною та Росією неможлива, а розбіжності між народами двох країн створюють «амбіції однієї людини – Володимира Путіна».
Ми маємо право боротися за ту правду, через яку ми були змушені залишити свої домівки
– Я впевнений, що в Росії є велика кількість адекватних людей, які розуміють, що війна між Україною та Росією – це неприродно і неможливо. Тому що між цими людьми (жителями України та Росії – КР) мало відмінностей, насамперед ментальних. Україна у цій ситуації захищає свою землю. Якби Україна прийшла воювати в Росію, мала б рацію Росія. Але це Росія прийшла до нас додому і нас із дому вигнала, змусила поїхати (з Криму – КР). Нас залякували – декого вбили. І я вважаю, що ми маємо право боротися за ту правду, через яку ми були змушені залишити свої домівки.
Він вважає, що у 2014 році «Росія перейшла всі межі» і за це «має бути засуджена, зокрема Міжнародним трибуналом».
– Кремль програє цю війну, буде змушений визнати свою провину та повернути українські землі.
Кримчани та севастопольці – наші громадяни, і ми за них боротимемося
Переселенець упевнений, що українське суспільство «буде готове прийняти Крим і Севастополь з їх штучно зміненим населенням».
– Кримчани та севастопольці – наші громадяни, і ми за них боротимемося.
Депутат вважає важливим регулярно нагадувати кримчанам, що «на них чекають в Україні».