Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Гарячий серпень на Кримському півострові. Аналіз ударів ЗСУ по Криму наприкінці літа


Випробування української ракети «Нептун», 2019 рік. Ілюстративне фото
Випробування української ракети «Нептун», 2019 рік. Ілюстративне фото

Останній місяць літа 2024 року був не таким насиченим українськими атаками по анексованому Криму, як попередні, але, як вважають експерти, деякі з ударів мають стратегічне значення. Що відбувалося, а також яких збитків завдано російським військовим об'єктам на півострові, розбиралися Крим.Реалії.

Підводний човен на дні, «Тріумф» знищений

Серпень почався з вибухів в анексованому Севастополі, які пролунали в ніч з 1 на 2 число. Російський очільник міста Михайло Развожаєв заявив, що російська ППО відбиває українську атаку.

Телеграм-канал «Крымский ветер» повідомив, що був «приліт у районі 13-го судноремонтного заводу ЧФ РФ у Кілен-бухті» і звідти здіймався дим.

Також супутники NASA зафіксували осередки пожежі, що виникли на висотах Кая-Баш під Балаклавою під час атаки на Севастополь. Тут розташовані позиції російської частини ППО, дислокованої біля села Флотське в Балаклаві.

Очаги пожаров на высотах Кая-Баш под Балаклавой. Скриншот спутниковой карты NASA
Осередки пожеж на висотах Кая-Баш під Балаклавою. Скриншот супутникової мапи NASA

«Попередньо вражена позиція ЗРК С-400 «Тріумф» – 4х ПУ на базі МАЗ-543 та РЛС типу 92Н6», – написав у своєму телеграм-каналі речник Української добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук.

Через добу, 3 серпня, Генеральний штаб ЗСУ підтвердив суттєве пошкодження 4 пускових установок ЗРК С-400 «Тріумф».

Водночас американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що, судячи із супутникових знімків, українські військові, ймовірно, знищили одну пускову установку російського ЗРК С-400, ще одну – пошкодили в районі гори Куш-Кая внаслідок ракетного удару 2 серпня.

Також, згідно з повідомленням Генштабу ЗСУ, в порту Севастополя уражений підводний човен Чорноморського флоту РФ «Ростов-на-Дону». Внаслідок влучання човен затонув на місці, зазначає Генштаб ЗСУ.

Склади боєприпасів злетіли у повітря

Не минуло й тижня, як потужні вибухи потрясли центральний Крим. Увечері 6 серпня в районі аеродрому «Октябрське» пролунали вибухи і виникла потужна пожежа, що супроводжувалася детонацією боєприпасів. Російська влада Криму на кілька годин перекривала рух залізницею та автомобільними дорогами в радіусі близько п'ятнадцяти кілометрів, але про причини не повідомляла.

На відео, опублікованому Telegram-каналом «Крымский ветер резерв», голос за кадром каже, що висадили в повітря аеродром і що «дуже гучно».

Telegram-канал «Крымский ветер» із посиланням на отриману від підписників інформацію повідомив, що висадили в повітря склади боєприпасів, які зараз під землею детонують. «Жителі сіл Ленінське та Звіздне сидять у підвалах, бо снаряди розлітаються після вибухів», – йшлося у повідомленні.

Російський телеграм-канал ASTRA з посиланням на джерело у російських екстрених службах написав, що пожежа на складі боєприпасів на місці тимчасової дислокації 104 гвардійської десантно-штурмової дивізії ЗС РФ у районі сіл Ленінське та Звіздне Красногвардійського району.

На військових форумах можна знайти опис складів боєприпасів, на яких за часів Радянського Союзу зберігалися ракети та авіабомби для літаків, що базуються на аеродромі «Октябрське». Сховище підземне, на кілька поверхів. Розташоване воно в полях, на 900 метрів на південь від дороги, що сполучає селище Октябрське та село Звіздне.

З початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну, за інформацією руху «Атеш», на аеродром «Октябрське» росіяни почали перекидати військову піхотну техніку. Спостерігався рух БМП, КамАЗів, бронеавтомобілів «Тигр».

Українські військові вибухи на складах біля аеродрому «Октябрське» не коментували.

Мінус «Тунец» та ще три плавзасоби

Ще за три дні потужність українських ударів перемістилася на захід півострова. Перші вибухи жителі селища Чорноморське почули близько другої години ночі 9 серпня. Також було чути стрілянину з великокаліберної зброї.

У селі Красносільське вибуховою хвилею з боку Чорноморського в деяких будинках вибило вікна, повідомив телеграм-канал «Крымский ветер» із посиланням на отриману від підписників інформацію. Пізніше телеграм-канал опублікував відео потужного вибуху в морській акваторії біля селища. Проросійські телеграм-канали з Криму повідомляли про атаку українських морських дронів.

Надвечір 9 серпня глава російської адміністрації Чорноморського району Криму Олександр Дудінов заявив про закриття центральної частини пляжу в селищі. «Станом на зараз проводяться роботи з обстеження бухти Вузької. З метою безпеки частину центрального пляжу в селищі Чорноморське (від Рандеву та до вулиці Агафонова) закрито для відвідування», – йшлося у повідомленні. На ранок 10 серпня в селищі закрили вже всі пляжі, повідомив кореспондент Крим.Реалії.

10 серпня Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило про знищення російського катера. Повідомлялося, що в ніч з 8 на 9 серпня 2024 поблизу Чорноморського спецпідрозділ ГУР за допомогою ударного морського дрона MAGURA V5 знищив швидкісний катер «Тунец». На підтвердження повідомлення відомство опублікувало відео.

Також в результаті цієї операції пошкодження отримали ще три російські плавзасоби. Їх тип встановлюється. У ГУР зазначили, що росіяни в Криму використовували катери типу «Тунец» для патрулювання акваторії та логістики.

Пором на дні

22 серпня близько 16.30 у військових частинах півострова включили сигнал тривоги, російська влада тимчасово перекрила Керченський (Кримський) міст. Російські моніторингові пабліки написали про загрозу української ракетної атаки по об'єктах в анексованому Криму. Проте удар припав по Таманскому півострову в Краснодарському краї Росії.

Із посиланням на власне джерело канал «Крымский ветер» написав, що «в порту «Кавказ» влучили в пором «Конро Трейдер», на який вже завантажили залізничні цистерни з паливом».

У мережі з'явилися численні фото та відео вибуху і пожежі в порту «Кавказ». Голова Темрюкського району Кубані Федір Бабенков повідомив, що на поромі було щонайменше 30 цистерн із паливом.

Через дві години після вибуху внаслідок отриманих пошкоджень пором затонув.

Пожар на пароме Conro Trader (Конро Трейдер) с железнодорожными цистернами на борту. Россия, порт «Кавказ», 22 августа 2024 года. Скриншот видео
Пожежа на поромі Conro Trader (Конро Трейдер) із залізничними цистернами на борту. Росія, порт «Кавказ», 22 серпня 2024 року. Скриншот відео

В ефірі Радіо Свобода 23 серпня речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук підтвердив знищення «Конро Трейдер» і зазначив, що пором є однією з важливих ланок у ланцюзі російської військової логістики. Також представник ВМСУ повідомив, що тепер роботу порту «Кавказ» частково заблоковано.

Наслідки

Знищення пускових установок С-400 «Тріумф» під Балаклавою – це, насамперед, послаблення протиповітряної оборони району Севастополя, де розташовані десятки важливих військових об'єктів, які Росія прагне прикрити від українських атак з повітря. Тепер для закриття діри у ППО російським військовим доведеться перекидати до Криму ЗРК із Росії, оголюючи оборону російських військових округів.

Загалом на озброєнні РФ, за відкритими даними на початок року, стояло 44 дивізіони С-400. Крім того, росіяни мають на озброєнні 63 дивізіони ЗРК попереднього покоління – С-300. Проте, лише в Криму з початку року, якщо виходити з чисельності знищених пускових установок, уже ліквідовано від чотирьох до п'яти дивізіонів С-400 та С-300.

Військовий оглядач Олександр Коваленко раніше зазначав, що кількість російських ЗРК дальнього радіусу дії лише на перший погляд видається величезною. З урахуванням величезної території Росії, яку потрібно прикривати, росіянам необхідно понад тисячу таких дивізіонів. А їх лише близько сотні.

Ще цікавіша ситуація з підводним човном «Ростов-на-Дону». Вперше він потрапив під удар у вересні 2023 року, коли перебував на плановому ремонті в сухому доку Севастопольського морського заводу. За даними експертів, удар був руйнівним і підводний човен навряд чи можна відновити. Однак у російському Міноборони заявляли, що цей корабель буде обов'язково введений у дію. На початку червня «Ростов-на-Дону» переставили до 13-го судноремонтного заводу Чорноморського флоту Росії, розташованого у Кілен-бухті. І там підводний човен знову потрапив під удар.

У середині серпня Росія почала будувати в Севастополі макет підводного човна «Ростов-на-Дону» в натуральну величину, заявив OSINT-аналітик МТ Anderson у соцмережі X. При цьому, як зазначається, на супутникових знімках усе ще видно гвинт справжнього підводного човна, схований за брезентом і камуфляжем.

«Крымский ветер» опублікував фотографію макета підводного човна в Кілен-бухті.

Такі маніпуляції можуть свідчити як про те, що російські військові намагаються ввести в оману українську розвідку, так і про те, що стан підводного човна, м'яко кажучи, не дуже.

Розвідка Великої Британії, оцінюючи атаку по підводному човну, повідомила, що удар Збройних сил України по підводному човну «Ростов-на-Дону» підкреслює зростання ризиків для російських сил у Криму і, швидше за все, змусить Росію переглянути будь-які плани передислокації морських сил на півострів.

«Всупереч деяким повідомленням, підводний човен, найімовірніше, не був повністю відремонтований після атаки на Крим у вересні 2023 року. Нинішня остання атака майже напевно є останнім розділом для підводного човна, оскільки економічно вигідніше побудувати новий підводний човен, ніж відновити і відремонтувати його», – зазначено в повідомленні.

Вибухи підземних складів біля аеродрому «Октябрське», про причетність до яких українські військові не повідомляли, швидше за все, теж завдали суттєвої шкоди. За деякими даними, там зберігалися як авіаційні ракети, так й інші боєприпаси. На приведення складів у стан готовності до застосування буде потрібен час. Якщо це взагалі можливо, звісно.

Ще серйозніший ефект має удар по Керченській поромній переправі. З ладу, починаючи з весни, було виведено всі три залізничні пороми, що використовувалися для переправлення залізничних цистерн із паливом до анексованого Криму та для постачання російського військового угруповання на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей.

Через українські удари по логістичних шляхах РФ в анексованому Криму Росія активізувала постачання палива через окуповані території Донецької, Запорізької та Херсонської областей, повідомив 6 вересня Центр національного спротиву. Як зазначається, залізничний маршрут проходить від села Авіло-Успенка в Ростовській області РФ до кримського міста Джанкой.

«Таким чином противник намагається збільшити перевезення дизельного палива та бензину залізницею по т.зв. «північному обходу Кримського півострова» вдвічі – до 160 вагонів на добу», – йдеться у повідомленні.

Американський генерал у відставці Бен Годжес у мережі Х прокоментував руйнування поромної переправи так: «ЗСУ продовжують ізолювати Крим та робити його непридатним для російських операцій. Залишилося дуже мало цих поромів. Керченський міст буде зруйнований, коли ЗСУ/ГУР будуть готові його знищити».

Годжес додав: «RR (залізничне сполучення) буде легко перерізати. Вражає те, як ЗСУ/ГУР безжально, ефективно атакують інфраструктуру Росії».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG