Крим.Реалії аналізують великий масив ударів, яких завдають Збройні сили України по російських військових об'єктах в анексованому Росією Криму з початку 2024 року. У другій частині розслідування (першу частину читайте тут) представляємо військові підсумки наступних трьох місяців, за квітень-червень 2024 року, та першого півріччя загалом.
Квітень – мінус російські ЗРК
У квітні продовжилися удари ЗСУ по об'єктах російської ППО та кораблях Чорноморського флоту РФ.
Вдень 15 квітня в Криму внаслідок ракетної атаки Сил оборони України було вражено командний пункт, в якому перебували високопосадовці російських офіцерів, стверджує мовник «Суспільне» з посиланням на джерело в українських спецслужбах. Ракетна атака того дня тривала кілька годин, вибухи лунали в районі Джанкоя. Офіційних повідомлень про цю атаку не було ні з української, ні з російської сторони.
Ще одна серія вибухів у районі військового аеродрому в Джанкої пролунала вночі 17 квітня. Російський телеграм-канал ASTRA опублікував кадри вибухів та великої пожежі на аеродромі. За даними телеграм-каналу «Крымский ветер», на аеродромі є загиблі та поранені серед російських військовослужбовців.
У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що під час удару по військовому аеродрому в Джанкої 17 квітня знищено або критично пошкоджено чотири установки ЗРК С-400 і три радіолокаційні станції. Крім цих об'єктів, було знищено або пошкоджено апаратуру спостереження за повітряним простором «Фундамент-М» та пункт управління засобами протиповітряної оборони, уточнили в ГУР.
21 квітня у Севастополі після українського ракетного удару спалахнуло рятувальне судно «Коммуна» Чорноморського флоту РФ. Судну було понад 110 років, і воно досі виконувало бойові завдання. Було опубліковано відео з кораблем, що горить у Севастопольській бухті.
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук прокоментував: «Можу зазначити, що російські окупанти продовжують прикривати свої бойові одиниці суднами забезпечення зі складу Чорноморського флоту. Це, загалом, у них така тактика, майже нова». Слова речника можуть свідчити про те, що рятувальне судно «Коммуна» не було ціллю для української ракети.
У ніч проти 28 квітня в Криму знову чули вибухи. За даними громадського мовника «Суспільне», понад десять вибухів пролунало близько 01:00 в Роздольненському районі. Також про звуки вибухів у Джанкої та Джанкойському районі повідомляли телеграм-канали. Крім того, низка російських пабліків повідомила про атаку ракетами ATACMS підрозділу ППО на мисі Тарханкут. Офіційного підтвердження цієї інформації не було.
В останній день квітня низка телеграм-каналів з РФ і російських «воєнкорів» написали про нібито ракетну атаку в Євпаторії, Гвардійському, Джанкої, Сімферополі та Красноперекопському районі. Представник російської окупаційної адміністрації Запорізької області Володимир Рогов стверджував, що Збройні сили України завдавали удару ракетами ATACMS.
Про те, що в Джанкої п'ятеро російських військовослужбовців поранено після ракетної атаки на військовий аеродром у ніч на 30 квітня, повідомляв телеграм-канал ASTRA з посиланням на власні джерела: «Сьогодні вночі, 30 квітня, балістичні ракети (імовірно, MGM-140 ATACMS) знову атакували військовий аеродром «Джанкой» – місце дислокації вертолітного полку 4-го командування ВПС та ППО Південного військового округу, повідомляють джерела ASTRA у МНС анексованого регіону. Внаслідок атаки поранено 5 військовослужбовців». Читачі також повідомляли видання про пожежу на військовому аеродромі в Джанкої.
Також після цієї атаки моніторингова група «Крымского ветра» виявила на супутникових знімках сліди пожежі поряд із аеродромом у селищі Гвардійське.
Травень – під прицілом російська ППО та військова логістика
У травні 2024 року українські сили продовжували виводити з ладу структуру російської протиповітряної оборони, завдавати ударів по аеродромах. Вперше з початку року було атаковано логістичну структуру, що займається перевезенням військових вантажів.
Військова розвідка України повідомила, що в ніч на 6 травня в районі бухти Вузька на північному заході Криму в результаті операції підрозділу Group 13 ударним морським дроном Magura V5 знищено швидкісний катер російських сил проєкту 12150 «Мангуст». Міноборони Росії підтвердило атаку морських безпілотників на Крим у ніч на 6 травня, заявивши, що «силами Чорноморського флоту в районі північно-західного узбережжя Кримського півострова знищено п'ять безекіпажних катерів ЗСУ».
Вранці 13 травня Міноборони РФ заявило, що вночі над півостровом було збито чотири ракети Storm Shadow і сім безпілотників.
Внаслідок цієї ракетної атаки пошкоджено російську базу ППО на горі Ай-Петрі, стверджував телеграм-канал ASTRA. За даними його джерел в екстрених службах анексованого півострова, ракети атакували в/ч 85683 на горі Ай-Петрі в Криму. На горі розташована «секретна» військова база ППО 3-го радіотехнічного полку ЗС РФ, пише телеграм-канал. Внаслідок влучання ракет територія військової частини отримала пошкодження, загинув командир частини Олександр Кулаков та ще один військовослужбовець. Також є поранені.
Згідно з мапою військових об'єктів, створеною журналістами Крим.Реалії, в районі Ай-Петрі, на вершині Бедене-Кир розміщується радіолокаційний центр спільного базування. Його використовують центр Міноборони РФ та «Держкорпорація з ОрВС».
У ніч на 15 травня Крим знову зазнав ракетної атаки, повідомляв кореспондент Крим.Реалії. Зокрема, ракетами атакували Севастополь. Перша атака з гучними характерними вибухами «влучання в ціль» пролунала о 1:55 ночі. Друга – за 40 хвилин. «Під час обох атак чули вибухи, характерні для «влучання в ціль, що супроводжувалися великою загравою. Після другої хвилі атаки чули кілька вибухів, подібних до детонації», – повідомляв кореспондент Крим.Реалії.
Телеграм-канали публікували відео вибухів у повітрі в районі аеродрому «Бельбек». Російський глава Севастополя Михайло Развожаєв підтвердив атаку, заявивши, що кілька ракет нібито було збито над акваторією Чорного моря та в районі аеродрому «Бельбек».
Супутники підтверджували, що 15 травня виникла пожежа в районі російської авіабази «Бельбек». Відповідні знімки опубліковано на сайті моніторингу пожеж NASA. Займання сталося у південній частині аеродрому.
Канал ASTRA з посиланням на джерела повідомив, що внаслідок атаки на аеродром «Бельбек» було уражено два літаки МіГ-31 та склад паливно-мастильних матеріалів. Також 11 російських військовослужбовців зазнали поранень. Крім того, на ранок 15 травня ракета вдарила по ЗРК С-400 «Тріумф» у районі села Вишневе. Двоє військових загинули, ще двоє отримали поранення, йдеться у повідомленні.
Увечері 15 травня в Севастополі було оголошено повітряну тривогу, після чого в місті почали чути звуки вибухів, писали місцеві та російські телеграм-канали. Зокрема, згідно з повідомленнями, вибухи знову чули в районі російського військового аеродрому «Бельбек». Крім того, низка кримських телеграм-каналів з посиланням на місцевих жителів повідомила про звуки вибухів у Сімферополі, Євпаторії, Джанкої, та Гвардійському, де також розташовані російські військові аеродроми.
З посиланням на джерело «Крымский ветер» повідомив, що на аеродромі «Бельбек» влучили у паливний склад, почалася пожежа. Міністерство оборони РФ заявило, що відбито атаку ракетами ATACMS.
Крістіан Тріберт, журналіст-розслідувач The New York Times, на основі аналізу супутникових знімків аеродрому «Бельбек» після ударів ЗСУ ракетами ATACMS у ніч на 15 і 16 травня дійшов висновку, що в результаті атак повністю знищено два літаки Міг-31 та один Су -27, а Міг-29 пошкоджено. Також було знищено паливний склад поруч із основною злітно-посадковою смугою, пише Тріберт.
19 травня Міноборони РФ заявило про атаку на Крим. Як стверджує відомство, російська ППО нібито збила дев'ять ракет ATACMS та один безпілотник над територією півострова. Телеграм-канал «Крымский ветер» опублікував відео, на якому видно яскраві спалахи, чути потужні вибухи та стрілянину в Севастопольській бухті.
Низка російських пабліків повідомили, що під удар у Севастополі потрапив малий ракетний корабель «Циклон». Зокрема, про це повідомив телеграм-канал «Досье шпиона».
«Інформація від джерела. Потребує додаткового підтвердження. Повідомляється, що сьогодні вночі, 19.05.2024, було завдано ракетного удару по малому ракетному кораблю проєкту 22800 «Циклон» у порту Севастополя. Удар завдано двома балістичними ракетами ATACMS», – йдеться у повідомленні. «Внаслідок удару загинуло 6 військовослужбовців ЧФ РФ, ще 11 отримали поранення. Корабель потоплений», – пише телеграм-канал.
21 травня Генеральний штаб ЗСУ підтвердив, що в ніч проти 19 травня в Севастополі було уражено МРК «Циклон». 23 травня розслідувальна група Conflict Intelligence Team підтвердила втрату ЧФ РФ малого ракетного корабля «Циклон».
Увечері 23 травня про ракетну атаку на Крим повідомили місцеві телеграм-канали та читачі Крим.Реалії. Вибухи чули в Сімферополі, Саках, Алушті, Ялті, Джанкої та Євпаторії. Три спалахи було видно в районі аеродрому «Бельбек» у Севастополі, а в районі Сімферополя чули щонайменше шість вибухів. За даними «Суспільного», в Алушті було чути щонайменше п'ять потужних вибухів.
Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) пізніше визнав ракетну атаку. За його словами, зафіксовано влучання по якомусь «порожньому об'єкту господарського призначення» в Алушті. Також він повідомив про загибель «двох випадкових перехожих» у Сімферопольському районі.
Телеграм-канал «Крымский ветер» повідомив про «приліт по військовій частині ФСБ біля Алушти». У місцевих чатах користувачі писали, що «влучили в антену в Семидвір'ї» і що «почалася велика пожежа».
Фахівці OSINT-розвідки за наявними в мережі відео прильотів ракет і сильних вибухів вирахували ймовірне місце завдання удару – воно розташоване на північний захід від Алушти, між селами Семидвір'я і Сонячногірське. На супутниковій мапі Google у цьому місці в горах видно кілька будівель і тарілку антени.
Рух «АТЕШ» із посиланням на своїх агентів повідомляє, що був уражений російський вузол зв'язку – в/ч 28735. Також стверджується, що було завдано значних пошкоджень устаткуванню та є загиблі. Це військова частина прикордонного управління ФСБ. З відкритих джерел відомо, що вона розташована на 15 кілометрі траси Алушта-Судак.
У ніч на 30 травня нові атаки ЗСУ знищили низку важливих цілей.
Так, у Керчі лунали сильні вибухи. Від атаки постраждали пороми «Авангард» і «Конро Трейдер».
Радник російського глави Криму Олег Крючков повідомив: «Від уламків збитих ракет постраждали два пороми – автомобільний і залізничний – пошкоджено скління надбудов. Жертв серед моряків та цивільних немає».
«Внаслідок нічної атаки один із поромів у Керчі не просто «отримав пошкодження від уламків» – у судна відірвало борт», – повідомив «Крымский ветер» та опублікував фото.
Також у російських ЗМІ з'явилася інформація про знищення лоцманського катера «Мечта» у Керчі. Telegram-канал ASTRA заявив, що на Керченській поромній переправі уламки збитої ракети пошкодили судно. Катер зазнав аварії та затонув.
Цієї ж ночі на заході Криму були атаковані російські катери. ГУР МО України повідомило, що під час операції в ніч на 30 травня були уражені чотири російські катери «Тунец», у тому числі два з них знищені. «В результаті місії ГУР МО України спецназівці Group 13 знищили в Криму два ворожі катери КС-701 «Тунец» і вразили ще два судна такого ж типу», – йдеться у повідомленні.
Крім того, українські дрони в ніч проти 30 травня уразили в анексованому Криму російський комплекс далекого радіолокаційного виявлення «Небо-СВУ» вартістю близько 100 мільйонів доларів, повідомили Радіо Свобода джерела в силових структурах, які побажали залишитися неназваними.
Як стверджується, ця РЛС стояла поблизу Армянська та контролювала ділянку фронту у 380 км. Вона відповідала за захист російських об'єктів на півострові.
«Після атаки дронів СБУ засоби космічної розвідки зафіксували відключення випромінювання радарів РЛС та більше його не фіксували. Ця спецоперація СБУ зробила російську ППО «сліпою» на значній ділянці фронту», – заявили джерела.
Червень – подальше руйнування системи ППО Росії
Перший тиждень червня минув в анексованому Росією Криму відносно спокійно. У деякі дні та ночі на півострові лунали вибухи та стрілянина, але ні українська, ні російська сторони про ураження будь-яких об'єктів не повідомляли.
6 червня було завдано удару по російському рейдовому буксиру проєкту 498 «Сатурн», або «Протей». «В результаті операції в акваторії озера Панське чергове судно російських загарбників знищено», – повідомили в ГУР. Там додали, що удар було завдано після «успішного прориву лінії оборонних загороджень у чорноморській акваторії».
7 червня в результаті нічної атаки на військову частину в селі Мисове в Ленінському районі Криму пошкоджено дві радіолокаційні станції, поранено військовослужбовця РФ, повідомив телеграм-канал ASTRA з посиланням на свої джерела. Міноборони Росії підтвердило нічну атаку безпілотників на Крим, заявивши, що над анексованим півостровом було «збито або перехоплено» 11 дронів.
Вночі 10 червня Сили оборони України завдали ударів по дивізіону зенітно-ракетного комплексу С-400 у районі Джанкоя та двох С-300 біля Чорноморського та Євпаторії, повідомили у Генштабі ЗСУ. «Жодна з наших випущених ракет не була перехоплена високоефективною протиповітряною обороною противника. Зокрема, у зазначених районах після ударів українських ракетників зафіксовано негайне припинення роботи радарів комплексів С-300/С-400», – йдеться у повідомленні.
Крім того, як повідомляють у Генштабі ЗСУ, було відзначено подальшу детонацію боєкомплектів у всіх трьох районах стартових позицій зенітних ракетних дивізіонів Росії в Криму. Деталі про точнішу дислокацію знищених російських об'єктів Генштаб ЗСУ не навів.
Російський телеграм-канал ASTRA з посиланням на джерела повідомив, що два комплекси С-300 і чотири радіолокаційні станції пошкоджені в результаті нічної ракетної атаки на Крим, при цьому один військовослужбовець 31 дивізії ППО МО РФ загинув, а шість поранені.
Зокрема, телеграм-канал стверджує з посиланням на джерела в екстрених службах анексованого Криму, що 4 ракети влучили в місце дислокації 31 дивізії ППО МО РФ у Джанкойському районі, пошкоджено 2 РЛС, поранено одного військовослужбовця.
«Ще 4 ракети влучили в місце дислокації цієї дивізії в Сакському районі, там пошкоджено військову техніку, її кількість і ступінь пошкоджень встановлюються, поранено ще одного військовослужбовця», – йдеться в повідомленні.
Також, за даними ASTRA, дві ракети влучили в місце дислокації 31 дивізії ППО МО РФ у Чорноморському районі, за кілька кілометрів від села Громове. Там пошкоджено ще 2 РЛС, 2 комплекси С-300, 1 військовослужбовець загинув, 4 поранено.
Надвечір проєкт Радіо Свобода «Схеми» опублікував супутникові знімки військового об'єкта під Джанкоєм, атакованого українською армією в ніч проти 10 червня.
Ще одна гучна ніч у Криму сталася 12 червня. Поблизу Севастополя вночі було атаковано два дивізіони зенітно-ракетного комплексу С-400 та один дивізіон ЗРК С-300, заявили в Генштабі ЗСУ.
«Цього разу завдано групового ракетного удару по одному ворожому зенітному ракетному дивізіону С-300 поблизу Бельбека, а також двох зенітних ракетних дивізіонах С-400 поблизу Бельбека та Севастополя. Підтверджено влучання в районах цілей», – повідомили у Генштабі ЗСУ. Згідно з повідомленням, в результаті ударів знищено два радари комплексів С-300 і С-400.
Під час атаки було запущено 12 ракет ATACMS, повідомляє телеграм-канал ASTRA з посиланням на свої джерела у російських екстрених службах півострова. Згідно з повідомленням, із 12 запущених ракет сім було нібито збито ППО РФ. «У районі аеродрому «Бельбек» у Севастополі внаслідок влучань повністю було знищено 2 пускові установки ЗРК С-400 та радіолокаційну станцію. У районі мису Фіолент пошкоджено ще одну радіолокаційну станцію», – повідомили джерела ASTRA.
Дві ракетні атаки було здійснено ЗСУ 23 червня. І хоча їхньої мети, судячи з усього, не було досягнуто, ЗМІ припустили, який об'єкт був під ударом.
Атака української армії на Крим 23 червня була покликана знищити центр космічного зв'язку РФ, пише видання Forbes.
Об'єкт НІП-16 був збудований в Євпаторії в межах радянської космічної програми. Його використовували для зв'язку з місячними та марсіанськими зондами. Але, як зазначається, він також може підтримувати зв'язок із російськими супутниками-шпигунами «Лотос-С» та навігаційними супутниками ГЛОНАСС, які є аналогом західного GPS.
«Саме тому російський уряд узяв під свій контроль НІП-16 та його сотні кваліфікованих співробітників, коли війська РФ окупували Крим у 2014 році. І, ймовірно, саме тому, принаймні, двічі з грудня українські війська бомбардували безцінну космічну базу ракетами», – йдеться у матеріалі.
Як пише видання, 23 червня українська армія випустила по НІП-16 як мінімум чотири високоточні ракети. Пожежі вирували на цьому місці всю ніч, і на супутникових знімках Planet, зроблених у понеділок, видно сліди вибухів на землі.
Лише 28 травня у Міністерстві оборони України підтвердили знищення російського центру космічного зв'язку під час вечірньої ракетної атаки на Крим 23 червня.
Військові підсумки другого кварталу та першого півріччя 2024 року
Роботу ЗСУ щодо послаблення російської системи ППО на анексованому півострові можна вважати головним підсумком другого кварталу 2024 року.
У середині червня у Збройних силах України заявили про ураження низки систем протиповітряної оборони Росії в анексованому Криму за останні два місяці. «Загальна кількість окремо уражених систем ППО – близько 15. Зокрема, уражено дивізіони ППО у модифікаціях С-300, С-350, С-400. Знищено десятки пускових установок зазначених систем, понад 15 радіолокаційних станцій, понад десять пунктів управління», – повідомило 17 червня Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ.
Головним же підсумком першого півріччя варто вважати остаточне вигнання Чорноморського флоту Росії з кримських баз.
Знищення в травні малого ракетного корабля «Циклон», який забезпечував ППО Севастопольської бухти за допомогою встановленого на борту ЗПРК «Панцир-М», прискорило виведення з головної бази Чорноморського флоту РФ решти кораблів.
Зараз у Новоросійськ виведені всі носії крилатих ракет «Калібр»: фрегати пр. 11356Р типу «Адмирал Григорович», малі ракетні кораблі проєкту 21631 «Буян-М», підводні човни проєкту 636.3 «Варшавянка».
Також залишили Севастополь усі патрульні кораблі проєкту 22160 типу «Василий Быков» та частина великих десантних кораблів. При цьому ВДК, що залишилися в Севастополі, за повідомленням ВМС України, або перебувають у ремонті, або непрацездатні після ударів ЗСУ.
Крім цього, в Новоросійську тепер обидва сторожові кораблі проєкту 1135 «Буревестник», половина протичовнових кораблів проєкту 1124, два з двох ракетних катерів на повітряній подушці проєкту 1239 «Сивуч» і приблизно половина тральщиків різних типів.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.