Доступність посилання

ТОП новини

Ніхто не має права мені заборонити підняти прапор із золотою тамгою ‒ активіст


Кримськотатарська молодь підіймається на Чатир-Даг із національними прапорами, 14 травня 2018 року
Кримськотатарська молодь підіймається на Чатир-Даг із національними прапорами, 14 травня 2018 року

26 червня кримські татари та солідарні з ними люди відзначають яскраве й красиве свято ‒ День кримськотатарського прапора. У кримськотатарського народу – особливе ставлення до свого національного прапора ‒ дуже тепле й трепетне, що виявляється не тільки у святкові дні, а й у повсякденні.

Кримськотатарський прапор можна побачити біля багатьох будинків кримських татар, національні прапорці є майже в кожному авто, господарем або водієм якого є кримський татарин. Кримські татари не просто люблять свій прапор, а й щиро пишаються ним. Не дивно, що щороку 26 червня у Криму відразу стає помітно, яке свято. Кримськотатарських прапорів стає дуже багато в цей літній день у Криму! Цілі автоколони з розгорнутими національними прапорами виїжджають на кримські дороги, люди з прапорами підіймаються на Ак-Кая (Біла скеля під Білогірськом ‒ КР), вивішують прапори на вікна та балкони в містах, активісти роздають прапорці усім охочим, фото з національним прапором широко постять у соцмережах...

На жаль, не всі в Криму раді такому масштабу святкування. Особливо насторожені російські силовики, які перед наближенням святкової дати починають розсилати кримськотатарським активістам застереження, метою яких є бажання не допустити масових акцій цього дня. У прокуратурі вказують на «неприпустимість порушення законодавства про збори, мітинги, демонстрації, ходи й пікетування, а також законодавства про протидію екстремістській діяльності». Не виключаю, що й нові обмеження від російської влади Криму через ковід ухвалені не випадково напередодні Дня кримськотатарського прапора. Як же вони бояться, але думаю не стільки народної активності цього дня, скільки осуду Кремля, мовляв, чому політика русифікації не дає своїх результатів щодо кримськотатарського народу.

У цій справі напевно в тісній зв'язці працюють усі силові відомства, які надають російській прокуратурі списки ненадійних, на їхній погляд, активістів. А вже прокуратура надсилає через співробітників поліції ці застереження кримськотатарським активістам по всьому Криму. Не розуміють вони, що ці застереження нікого не злякають і не змусять відмовитися від святкування національного свята. У цьому й полягає мирний спротив кримськотатарського національного руху: боротися за свою свободу, свої права, свою національну та культурну ідентичність мирними, але дієвими методами. Російська влада намагається урізати можливості для цього, але все марно ‒ «русскій мір» відкидається кримськотатарським народом.

Це застереження розглядаю як спробу психологічного тиску
Ролан Османов

Ось що з приводу надісланих застережень повідомив активіст із Сімферопольського району Ролан Османов: «Цьогоріч зовсім нове формулювання у застереженні, відмінне від застережень попередніх років. Це застереження розглядаю як спробу психологічного тиску на вільне вираження своїх політичних поглядів і тиск на прагнення відстоювати національні права та інтереси. Але ніхто не має права мені заборонити підняти мій національний прапор із золотою тамгою».

Ролан Османов
Ролан Османов

Активіст Едем Дудаков теж поділився інформацією про візит поліцейських із застереженням від прокуратури, але приймати його й підписувати в графі «ознайомився» відмовився.

Едем Дудаков
Едем Дудаков

А ось юристка Еміне Авамілєва в наданому їй співробітниками поліції застереженні написала, що «з офіційним застереженням не згодна».

Еміне Авамілєва
Еміне Авамілєва

У відомого кримськотатарського громадського активіста Заїра Смедлі вже ціла колекція застережень від прокуратури. Звісно ж, і до свята цьогоріч російські силовики поспішили до громадських активістів із черговим застереженням.

Заїр Смедля
Заїр Смедля

Приходять застереження не тільки активістам, а й відомим правозахисникам. Так, подібний «лист щастя» отримав правозахисник Абдурешит Джеппаров, який проживає у Білогірську.

«Принесли..... Все дуже серйозно... За наявною у них інформацією я є... Коли в окремо взятої людини ознаки параної, ще якось можна це зрозуміти, але коли у цілої системи державних органів спеціальних служб ознаки цієї недуги ‒ це багато про що говорить», ‒ повідомив із гіркою іронією на своїй сторінці в соцмережі правозахисник.

Абдурешит Джеппаров
Абдурешит Джеппаров

Цих застережень видано кримськотатарським активістам і громадським діячам чимало напередодні свята, але це насправді мене не засмучує, а навпаки тішить. Це свідчить про те, що кримськотатарський народ продовжує твердо стояти на своїх позиціях, попри семирічну російську присутність на його батьківщині. Не можна перемогти народ, який не можна залякати, а кримські татари вже довели, що залякати їх – неможливо.

Востаннє кримські татари отримували схожі застереження в Криму напередодні річниці геноциду кримськотатарського народу 18 травня.

Як повідомляли Крим.Реалії, в Донецькій області пошили великий прапор до Дня кримськотатарського прапора, який потім із побажаннями українців відішлють до Криму. Перше побажання на прапорі раніше написав національний лідер кримських татар Мустафа Джемілєв.

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

День кримськотатарського прапора

Щороку 26 червня кримські татари відзначають День національного прапора. Датою святкування обрали перший день другого Курултаю кримськотатарського народу, що відбувся 26-27 червня в Сімферополі 1991 року.

Прапор кримських татар є полотно небесного кольору із зображеним на ньому знаком – тамгою – золотого кольору.

Святкові заходи з нагоди свята відбуваються як у Криму, так і на материковій Україні, а також в інших країнах світу.

XS
SM
MD
LG