Повінь, що сталася в Ялті 18 червня, викликала чимало запитань про перспективи курортного сезону на популярному південнобережному курорті Криму. У соцмережах та ЗМІ з'являється інформація про «холеру» та «епідемії», які нібито загрожують Ялті на тлі спеки й брудного моря. Кримські чиновники, говорячи про сезон, суперечать один одному: одні стверджують, що туристи «масово їдуть», інші ‒ що їх відпочинку «ніщо не загрожує». Що з цього правда, й чи дійсно туристи пакують валізи, з'ясовували Крим.Реалії.
Відразу після повені пляжі Ялти були залиті водою й засипані сміттям. Їх чистили місцеві служби та волонтери. Розбиту потоками води галькову прибережну територію також довелося рівняти бульдозерами. Майже через тиждень на узбережжі знову відпочивають туристи. Однак купатися в морі тимчасово заборонено через його забруднення відходами з міста.
У багатьох у зв'язку з цим з'явилося занепокоєння, наскільки безпечно перебувати на узбережжі Ялти. Їх посилив російський артист Сергій Жигунов, який оголосив, що виїхав з Криму «через загрозу початку епідемії та брудне море». Він порадив не приїжджати найближчими днями на півострів тим, хто планував таку поїздку.
Згодні з аргументами Сергія Жигунова не всі російські туристи, які в ці дні відпочивають в Ялті.
«Зараз тут не комфортно»
Кримський блогер Вадим Екстримов побував на пляжах Ялти на п'ятий день після потопу. Деякі з пляжів порожні, а на набережній і вулицях міста, які ще не встигли повністю розчистити, зберігається пил, схожий на «жовтуватий туман».
«По суті люди не купаються, а загоряють. Пляж (Приморський ‒ КР) більш-менш упорядковують, але вода дуже брудна. І прикро від того, що море вже тепле. Настільки порожнім пляж Ялти наприкінці червня не був навіть торік (під час обмежувальних заходів у зв'язку з пандемією коронавірусу ‒ КР). Як би мені не подобалася спустіла Ялта, зараз тут не комфортно», ‒ повідомляє він на своєму YouTube-каналі.
На Масандрівському пляжі під час візиту блогера відпочивали не менше сотні людей. Багато з них купалися. Вода тут, за його словами, чистіша, ніж на Приморському пляжі.
Пляжем ходить людина, яка в мегафон попереджає, що купатися заборонено. Водночас продовжують працювати водні скутери й надувні «банани».
Група туристів, які пережили потоп в Ялті, розповіли кримському YouTube-каналу «Семейка А из Крыма», що через стихію їм довелося деякий час жити без світла та газу. Зараз вони вже залишили Ялту, але запевнили, що це не через наслідки потопу, а через те, що «закінчилася відпустка».
Інші туристи розповіли, що не збираються їхати з Ялти й не звинувачують нікого в події, оскільки вважають, що так «природа мститься людям за те, що вони її псують».
«Нам тут холери не вистачало»
У результаті потопу сильно засмічене море біля берегів Ялти. Тому купатися там поки заборонено за рекомендацією Роспотребнадзору. За тим, щоб відпочивальники не заходили в воду, на міські пляжі відрядили стежити поліцейських і рятувальників.
Голова російської адміністрації міста Яніна Павленко розпорядилася «нікого не пускати» у воду: «Працюйте, хлопці. Нам тут холери не вистачало».
Такі хвилювання з'явилися в соціальних мережах відразу після ялтинського потопу. Але вони вже спростовані головою кримського управління Роспотребнадзору Наталією Пеньковською.
Вона запевнила, що холерних вібріонів у морській воді біля берегів Ялти не виявили, однак купатися не можна, «оскільки вода брудна».
Російський глава Криму Сергій Аксенов також повідомив, що в воді «ніякої зарази, ніяких паличок немає».
Туристи їдуть чи залишаються?
Яніна Павленко після потопу особисто обійшла міські пляжі з перевіркою дотримання заборони на купання в морі. За її спостереженнями, відпочивальників там «не так багато».
«Люди їдуть», ‒ припустила градоначальниця.
Про те, що Ялту «почали масово залишати туристи», яких «лякають незручності від затоплення міста», повідомив і голова російського парламенту Криму Володимир Константинов.
Яніна Павленко водночас зустріла на ялтинському пляжі людей, які назвалися відпочивальниками з російського Омська. Вони розповіли, що приїхали в місто вже після повені, не ставши скасовувати планів через наслідки стихії, оскільки «дуже чекали відпустки». Вона зі свого боку пообіцяла, що «в лічені дні місто перетвориться».
Слова Яніни Павленко та Володимира Константинова про те, що «туристи їдуть з Ялти», не підтвердили в Міністерстві курортів і туризму російського уряду Криму. У відомстві запевняють, що в Ялті та інших курортних регіонах Криму «масових відмов від замовлень немає».
«Наразі подальшому відпочинку туристів ніщо не загрожує. Є об'єктивні погодні ускладнення ‒ у короткі терміни курортні території відновлять для комфортного відпочинку», ‒ наголосили в міністерстві.
Ще одним фактором, здатним вплинути на турпотік до Криму, називають відновлення авіасполучення між Росією та Туреччиною, припинене раніше через загрозу поширення коронавірусу.
Аналітики російського сервісу бронювання житла для відпочинку Tvil.ru поки не бачать «сильного зниження турпотоку через відновлення польотів до Туреччини та повені в Ялті та Керчі». Однак вони визнають, що у червні з'явилися скасування бронювання на кримських курортах.
«Близько 30% скасувань у червні припадає на Ялту, Євпаторію, Алушту, Сочі та Анапу. При цьому загальна частка скасувань незначна й становить близько 2%. Інформація надана на підставі замовлень житла на період з 18 до 30 червня, в порівнянні з початком місяця», ‒ повідомили представники сервісу.
У Tvil.ru прогнозують збільшення турпотоку в Крим у липні в порівнянні з червнем на 40%. Ялта як і раніше лідирує серед найпопулярніших курортів півострова цього літа, зазначають аналітики сервісу. Серед лідерів також Євпаторія, Феодосія та Алушта.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.