Доступність посилання

ТОП новини

Боротьба зі зростанням цін у Криму: стає тільки гірше


У порівнянні з минулим роком подорожчали практично всі продукти, ціни на які відслідковуються Кримстатом (Ілюстраційне фото)
У порівнянні з минулим роком подорожчали практично всі продукти, ціни на які відслідковуються Кримстатом (Ілюстраційне фото)

Президент Росії Володимир Путін поставив завдання залучити до анексованого Криму один трильйон рублів до кінця 2025 року. З початку року у Криму підписали 35 інвестиційних угод. Про це повідомив керівник підконтрольної Росії Корпорації розвитку Криму Дмитро Ворона в інтерв'ю телеканалу «Крым 24». Він стверджує, що загальний обсяг вкладень за 9 місяців становить 75 мільярдів рублів. Це, за словами Дмитра Ворони, у 9 разів більше, ніж у 2020 році. До кінця цього року планують переступити поріг у 80 мільярдів рублів.

Хто вони, інвестори економіки анексованого Криму? Чи зможуть проєкти, реалізовані у Криму, привести на півострів приватних інвесторів? Чи зупиниться зростання цін на товари та послуги на півострові?

Ці та інші актуальні теми у студії Радіо Крим.Реалії у ток-шоу «Кримське питання» обговорили ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: російський економічний оглядач Максим Блант та експерт ринку продовольчих товарів із Криму Андрій Александров.

Кримчани скаржаться на постійне зростання цін практично на всі товари та послуги на півострові. Зростання цін фіксує підконтрольне Росії кримське статистичне відомство. Зокрема, за тиждень подорожчали вершкове масло, огірки, цибуля та свинина. А в порівнянні з минулим роком подорожчали практично всі продукти, ціни на які відслідковує Кримстат.

Але мешканці півострова спостерігають підвищення цін набагато більше, ніж те, про яке свідчить статистика.

Будь-яке статистичне відомство розраховує ціни на широке коло товарів і далеко не завжди ці товари обирають там, де їх справді купують кримчани. Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії говорив російський економічний оглядач Максим Блант.

Максим Блант
Максим Блант
Нагадав Ердоган, що Туреччина не визнає анексію Криму, одразу в турецьких помідорах знайшли якусь заразу
Максим Блант

– Зі зростанням цін уряд Росії бореться, як може, але виходить тільки гірше. Спостерігається прискорення зростання цін у Криму, та й у Росії. Інфляція – це результат того, що попит перевищує пропозицію, якщо держава роздає 700 мільярдів рублів перед виборами – це виплати пенсіонерам, військовим, сім'ям з дітьми, тут же ці гроші понесли в магазин. Тобто це негайно позначилося на попиті. Другий чинник зростання цін – неврожай, який передбачили заздалегідь. А тут ще накладається політичний контекст, наприклад, нагадав президент Реджеп Ердоган, що Туреччина не визнає анексію Криму, одразу в турецьких помідорах знайшли якусь заразу й продукти на російський ринок не пустили.

Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов невпинно обіцяє боротися зі зростанням цін. За розрахунками нинішнього керівництва Криму, цьому допоможе підписана угода про реалізацію на території півострова інвестиційного проєкту щодо будівництва оптово-розподільчого центру на території села Чистеньке Сімферопольського району. Угода була підписана між «Корпорацією розвитку Криму» та ТОВ «ПУД».

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

«У 2020 році в січні Володимир Путін доручив уряду підібрати інвестора, допомогти з організацією великому гравцю, який працює на території Російської Федерації, в інших суб'єктах, з можливістю організації тут оптово-роздрібного центру, щоб стабілізувати ціни на продовольство. В усіх питаннях щодо мереж, ділянок і так далі уряд Криму допомагає, в проєкті зацікавлені, терміни реалізації проєкту – 2023 рік. Для нас важливо – 1200 робочих місць, для Криму це хороша допомога», – наголосив Аксенов.

За його інформацією, обсяг інвестицій становитиме 6,2 млрд рублів; термін реалізації інвестиційного проєкту – 2 роки; орієнтовна площа земельних ділянок – 25 га; кількість створюваних робочих місць – 1200; місткість складської зони – 70 тисяч кубометрів; максимальний вантажообіг за добу – близько 75 тисяч кубометрів.

Експерт ринку продовольчих товарів з Криму Андрій Александров зазначає, що цей об'єкт навряд чи покликаний виконувати заявлені Аксеновим цілі – зниження цін на продукти для населення. Про це він розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії.

– «ПУД» має розподільчий центр, який дістався йому від «АТБ», це дуже важлива частина бізнесу для самого підприємства, але що будівництво нової бази змінить у глобальному розумінні? Це інфраструктурний об'єкт мережі «ПУД», який покращить маржинальність бізнесу. Але будівництво цієї бази не може глобально вплинути на ціноутворення у Криму.

Керівник Корпорації розвитку Криму Дмитро Ворона в ефірі телеканалу «Крым 24» напередодні розповів, що президент сусідньої Росії Володимир Путін поставив завдання залучити до анексованого Криму 1 трлн рублів до кінця 2025 року й з початку року в Криму нібито вже підписали 35 інвестиційних угод. Дмитро Ворона стверджує, що загальний обсяг вкладень за 9 місяців ‒ 75 мільярдів рублів, а до кінця року планують подолати поріг 80 мільярдів рублів.

«Завдання буде виконане, я в цьому впевнений. Ми неодноразово обговорювали це і з Сергієм Валерійовичем (Аксеновим – КР), і з інвестиційним блоком уряду. Ми створили механізм залученняня та відпрацювання інвестицій. Інвестиційний потенціал чудовий, інтерес інвесторів є, у нас є всі фактори для того, щоб ми реалізували завдання», – зазначив він.

У планах Корпорації також залучити інвестиції на Західне узбережжя та Північ Криму.

«Завдання, яке ми ставимо, це змістити фокус інвесторів з південного берега, на західний Крим. Можу сказати, що це нам вдалося. Дві великі угоди ми підписали: компанія «Алеан» – 14 млрд інвестицій та відродження курорту «Майнакі» на суму 28-30 млрд рублів», – каже Ворона.

Також кримські чиновники планують розвивати Північ Криму. За словами Дмитра Ворони, одне із завдань – відновити промисловий потенціал Джанкоя. На базі міського машинобудівного заводу планують створити індустріальний парк.

Трильйон рублів сам собою нічого не означає, якби сказали, у що він буде вкладений, було б що обговорювати
Максим Блант

Однак без розуміння конкретного плану дій обговорювати ефективність таких угод не доводиться, про це в ефірі Радіо Крим.Реалії сказав російський економічний оглядач Максим Блант.

– Є державна корпорація інвестицій, накидати туди можна бодай 10 трильйонів, чи це будуть приватні інвестиції – сумніваюся. І що таке до 2025 року трильйон рублів, судячи з інфляції? Трильйон рублів сам собою нічого не означає, якби сказали, у що він буде вкладений, було б що обговорювати.

Думаю, як курорт розвивати Крим є сенс.

На початку жовтня Міністерство економіки Росії підвищило прогноз інфляції в Росії, яка й без того мала стати рекордною за шість останніх років. Відомство очікує, що річне зростання показника становитиме 7,4 відсотка. Основний внесок у погіршений прогноз пояснили зростанням цін на продовольчі товари.

(Текст підготувала Інна Аннітова)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG