Доступність посилання

ТОП новини

Аксенов втрачає людей: хто тасує кадри в уряді Криму


Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Глава Криму Сергій Аксенов визначився з віцепрем'єрами майбутньої Ради міністрів. Більшість перейшли в новий підконтрольний Москві уряд з колишнього складу. Також глава Криму позбувся декількох близьких до себе людей. Що це означає, з'ясовували Крим.Реалії.

Одразу ж після свого призначення «главою Криму» у вересні Сергій Аксенов пообіцяв членам кримського уряду, що практично всі вони перейдуть до нового складу Радміну. Він стверджував, що істотних змін не передбачається, тому заяви членів уряду про відставки називав формальними, щоб виконати вимоги закону.

Більшість членів Ради міністрів, швидше за все, залишиться у нас. А може бути, й усі
Сергій Аксенов

«Більшість членів Ради міністрів, швидше за все, залишиться у нас. А може бути, й усі. Ми проведемо зустрічі з кожним із вас без винятку. Проте, можу сказати, що при всьому тому, що були невирішені питання, я пишаюся тим складом, з яким ми разом працювали. Це стосується усіх: і керівників виконавчих органів влади, і тих, хто працював безпосередньо в полі, усіх співробітників Ради міністрів, муніципальних службовців. Шлях пройдений складний, але завдання, які перед нами поставлені, під силу лише команді, яка відбулася, зрілій команді, яка сьогодні є», ‒ сказав він.

Але в процесі формування нового Радміну ситуація змінилася. На початку листопада Сергій Аксенов оголосив, що у відомстві «відбудуться серйозні кадрові зміни». Покинули склад Ради міністрів люди з найближчого оточення глави Криму.

В першу чергу «кардинальні зміни» торкнулися віцепрем'єрського складу майбутнього уряду Криму. У Сергія Аксенова було 11 заступників, багато хто з них раз у раз ставали фігурантами гучних скандалів

«10 віцепрем'єрів під різними приводами подали у відставку. Троє з них стали фігурантами кримінальних справ: Олег Казурін вже засуджений до 11,5 років позбавлення волі, Віталій Нахлупін поки під слідством, а Володимир Сєров (фігурант кримінальної справи про пропозицію посередництва у хабарництві ‒ КР) ‒ у бігах», ‒ зазначає кримська політолог Євгенія Горюнова.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

Відставники

До нового складу Ради міністрів при Юрію Гоцанюку увійдуть не всі віцепрем'єри з команди Аксенова. Залишають кримський уряд Алла Пашкунова, Дмитро Полонський та Лариса Опанасюк. Їм вдавалося зберігати свої пости з 2014 року. Алла Пашкунова займала свою посаду за квотою спікера кримського парламенту Володимира Константинова (опікувалася соціальною сферою), Дмитро Полонський (опікувався внутрішньою, міжнаціональною та інформаційною політикою) і Лариса Опанасюк (займалася апаратом Радміну, юридичними питаннями, культурою та туризмом) ‒ за квотою Сергія Аксенова.

Дмитру Полонському, за словами Аксенова, «надійшла пропозиція очолити інвестиційну компанію, і він прийняв цю пропозицію». Про яку саме компанію йдеться, він не уточнив, але сказав, що після відставки віцепрем'єра усі його функції бере на себе.

Доля решти відставних, судячи з усього, поки невідома. Щодо них Сергій Аксенов лише припустив, що «вони продовжать успішно працювати на благо республіки».

Причини їх відставки поки невідомі. Ми намагалися їх з'ясувати, але мобільні телефони віцепрем'єрів виявилися недоступними.

У російських ЗМІ пишуть, що Ларисі Опанасюк запропонували керувати апаратом Ради міністрів або стати Уповноваженим з прав людини в Криму. «Пост залишається вакантним вже три місяці після відставки Людмили Лубіної. Але за це крісло Опанасюк доведеться поборотися з Аллою Пашкуновою, яка також претендує на посаду омбудсмена», ‒ пише «РИА Крым».

Кримський політик Леонід Грач вважає відставки найближчих соратників Сергія Аксенова логічними в нинішніх реаліях. «Лариса Опанасюк ‒ це відпрацьована вже конячка. Причому це позначається на її стані й виконанні своїх обов'язків. Тому Аксенов вирішив її позбутися. Що стосується хитрого Полонського, то його відхід підтверджує істину, що з корабля, який тоне, щури починають тікати. Він хоче бути подалі від усього цього (уряду Криму ‒ КР). Тому сам вирішив піти», ‒ говорить він.

Леонід Грач
Леонід Грач

У відставку також відправили Віталія Нахлупіна ‒ фігуранта кримінальної справи про отримання хабарів на суму п'ять мільйонів рублів. Він втратив свою посаду, незважаючи на те, що суд ще не виніс йому вирок.

Управлінці у спадок

У новому складі Ради міністрів поки залишаються вісім віцепрем'єрів. Заступниками Юрія Гоцанюка призначені: Юлія Жукова, Євген Кабанов, Ірина Ківіко, Павло Корольов, Ігор Михайличенко та Георгій Мурадов. Укази про їх призначення Сергій Аксенов підписав 7 листопада. Всі вони займали свої посади в колишньому Радміні й зберегли їх. Раніше віцепрем'єрські посади отримали Андрій Рюмшин (міністр сільського господарства Криму) та Олена Романовська (міністр праці та соцзахисту Криму). Вони поєднуватимуть свої міністерські посади з віцепрем'єрством.

Віцепрем'єрство також пророкували ексголові адміністрації Ялти Олексію Челпанову ‒ ще одній людині з оточення Сергія Аксенова. Але поки указу про його призначення немає, Олексій Челпанов залишається радником глави Криму.

Усі віцепрем'єри залишилися на своїх постах без участі у відкритому конкурсі, за яким раніше Сергій Аксенов обіцяв набирати новий склад уряду. Завершити його формування обіцяють у грудні ‒ на початку січня 2020 року. Близький до місцевої влади кримський політолог Олександр Форманчук у публічних коментарях припустив «поступову появу в уряді нових облич».

«Московські кола не дають Аксенову правити, як він би хотів»

Російський блогер Олександр Горний вважає, що ініціатива Сергія Аксенова про прозорий підбір кадрів у Криму провалилася.​

Гра «обери собі міністра» або «народний уряд» просто провалилася, не встигнувши розпочатися
Олександр Горний

«У кадрових рішеннях Сергія Аксенова ніколи не були помітними логіка та системний підхід, а ті, кого він висував, виявлялися банальними шахраями чи нездарами з низьким рівнем інтелекту та освіти. Зараз Сергій Валерійович вирішив пограти в кремлівську кадрову модель, забувши, що чиновник має, як соняшник, рости, тягнутися до сонця, бути апаратним бійцем і, звичайно, фахівцем. Ми вже бачимо, що його гра «обери собі міністра» або «народний уряд» просто провалилася, не встигнувши розпочатися. Ми чудово бачимо, що відбувається насправді», ‒ вважає він.

Олександр Горний
Олександр Горний

На думку блогера, якщо хтось із молодих людей «клюне на цю Аксенівську фішку, то просто втратить час, нерви й отримає глибоке розчарування».

Під впливом Аксенова сьогодні залишається тільки Сімферополь і Сімферопольський вузол
Леонід Грач

Леонід Грач пояснює, що кроки Сергія Аксенова в кадровій політиці пов'язані з кремлівським впливом на цей процес. «Аксенов займається самодурством. Московські кола не дають йому можливості правити так, як він би хотів. У нього забрали вплив на Південний берег, завезли свою людину (голову адміністрації Ялти Івана Імгрунта ‒ КР). В усьому іншому Криму йому теж поставили умову, що він тільки представлятиме владу, а керуватиме півостровом новий уряд і новий прем'єр. І так і зробили. Під впливом Аксенова сьогодні залишається тільки Сімферополь і Сімферопольський вузол, де ще можна гребти лопатою гроші. Це все триватиме, поки комусь із високопоставлених в оточенні президента Росії це остаточно не набридне», ‒ говорить політик.

Леонід Грач вважає, що в нинішніх умовах у Криму неможливо сформувати професійний і компетентний склад уряду, оскільки «всі гідні кадри винищили та пересаджали».

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG