Доступність посилання

ТОП новини

«У Криму чорне - це біле». Адвокат Олексій Ладін – про два тижні у кримській камері та про заручників російських силовиків


Олексій Ладін, російський адвокат, захисник кримських політв'язнів
Олексій Ладін, російський адвокат, захисник кримських політв'язнів

Російський адвокат, захисник кримських політв'язнів Олексій Ладін вийшов на волю після двотижневого адмінарешту в анексованому Криму. Про збройних силовиків у будинку, життя в камері та про те, як кримчани стали заручниками російських силовиків і судової системи РФ – адвокат розповідає в інтерв'ю Крим.Реалії.

Олексія Ладіна затримали в Сімферополі 13 жовтня. Того дня російські силовики провели обшук у нього в Севастополі. Його звинуватили за двома адміністративними статтями: про дискредитацію Збройних сил Росії (стаття 20.3.3 КоАП Росії) та демонстрацію символіки батальйону імені Номана Челебіджихана, визнаного в Росії терористичною організацією (стаття 20.3 КоАП Росії).

Сам адвокат провину заперечує та заперечує свій арешт. Правозахисники і колишні підзахисні Олексія Ладіна вважають його арешт продовженням систематичного тиску на адвокатів у Криму з боку російських спецслужб, який активізувався з початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну.

Олексій Ладін розповідає Крим.Реалії, як провів пів місяця під арештом і до чого готується далі.

«Відпочивав» 14 діб у СПА»

– Олексію, як минули ваші два тижні адміністративного арешту?

– Все було одноманітно, строго за режимом. О 6:00 – підйом. Протягом години збори, потім сніданок. О 9:00 – ранковий обхід із запитаннями щодо скарг. Потім перерва і до 13:00 – вільний час. Я намагався вільний час займати читанням і фізичними вправами. Потім обід, годинна прогулянка. Увечері – вечеря, вечірній обхід і відбій. І так 14 діб.

Російський спецприймач для адміністративно засуджених у Сімферополі
Російський спецприймач для адміністративно засуджених у Сімферополі

– Що ви можете сказати про умови утримання, їжу?

– У деяких випадках цю їжу неможливо було їсти. Вперше дізнався про таку страву на сніданок, як гречана каша з водою та цукром, підфарбована молоком. Була певна «гастрономічна «розкіш»». Якість їжі лишала бажати кращого. Але ніхто й не розраховував, що у спецприймачі для адміністративних заарештованих буде мішленівський ресторан. Щодня ми розписувалися за те, що споживаємо їжу на 500 рублів. Коштувала ця їжа стільки чи ні, не можу сказати.

– Хто був з вами у камері?

– Я був у камері, розрахованій на двох людей. Скорочена назва спецприймача для адміністративних заарештованих – СПАА. Але називають його СПА. Тобто де я був? «Відпочивав» 14 діб у СПА. Багато людей, які «відпочивали» зі мною, потрапили туди за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння та за відмову від медичного огляду.

– Чи відчували ви підвищену увагу до себе з боку адміністрації з огляду на те, що ви – відомий у Криму адвокат, який захищає політв'язнів?

– Відчував, звичайно. Тому що, як я розумію, не кожного дня у такі місця потрапляють адвокати. Перевіряльники на обходах особливо уважно розпитували мене про скарги та побажання. Всі там знали, хто я такий.

Історія адвоката Ладіна (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00
Завантажити на комп'ютер

«Цей тиск не тільки на мене»

– Ваші колеги розцінюють ваш адмінарешт як тиск за професійну діяльність. Ви поділяєте цю думку?

– З великим ступенем ймовірності це так. І тиск відбувається не лише на мене, а й на інших адвокатів у Криму, які опікуються захистом людей у політичних справах. Коли раніше заарештовували моїх колег, ми всі розуміли, що це було зроблено навмисне та публічно, щоб інші бачили, що з ними може статися те саме. Моя історія – така сама.

– Чи може, на вашу думку, бути продовження тиску на вас, враховуючи заяву МВС Росії в Криму про «вирішування питання» – позбавлення вас юридичної ліцензії?

– Так, тиск може продовжитися. У пресрелізі МВС Криму було сказано, що вони мають намір щось робити з моєю адвокатською ліцензією. Я зараз з'ясовую, чи вже створено формальні підстави для цього. Не виключаю, що мене намагатимуться позбавити адвокатського статусу.

– Що ви маєте намір робити у такому разі?

– Я б не хотів поки забігати наперед. Отримаю інформацію відповідно до закону і потім вирішу, як діяти. Нині я продовжую свою діяльність. Одразу після звільнення з-під арешту я був на судовому засіданні у справі мого підзахисного і планую продовжувати свою адвокатську діяльність.

Адвокат Олексій Ладін (праворуч) біля будівлі підконтрольного Росії Верховного суду Криму, жовтень 2017 року
Адвокат Олексій Ладін (праворуч) біля будівлі підконтрольного Росії Верховного суду Криму, жовтень 2017 року

– Чи очікували ви, що силовики можуть взятися за вас, враховуючи досвід інших кримських адвокатів? Чи готувались до цього?

– До цього важко підготуватися. Я розумів, що таке може бути. Але все одно, коли це сталося, для мене це було несподівано і не дуже приємно.

«За виправдувальні судові рішення силовики отримали б по голові»

– Чи були коректними слідчі дії у вас вдома?

– Так, поведінка силовиків була коректною. Але при цьому були присутні мої діти. Для них це був стрес. Обшук проводили троє представників Центру «Е» (Центр протидії екстремізму МВС Росії – КР), один технічний експерт і близько семи «важких» силовиків у камуфляжній формі, балаклавах з автоматами.

Російські силовики під час обшуку в Криму, ілюстративне фото
Російські силовики під час обшуку в Криму, ілюстративне фото

Фізичний захист вишикувався по периметру земельної ділянки та біля входу до будинку.

Мені заявили, що ніякими засобами зв'язку не можна користуватися. Незважаючи на те, що я від початку сказав, що мені необхідно зателефонувати своєму захиснику, мені такої можливості не дали. Про це я продовжував говорити і під час обшуку, і під час складання протоколу про правопорушення в Сімферополі. Але зателефонувати мені не дозволили.

У протоколі я написав, що право на захист не реалізовано попри мою вимогу. І говорив про це в суді. Проте обидва судді проігнорували ці докази.

Суддя, яка призначила мені 14 діб адміністративного арешту, чомусь написала, що матеріалами справи не підтверджується, що я просив адвоката, але він не був наданий мені.

Кримський адвокат Еміль Курбедінов опублікував фото протоколу, в якому Олексій Ладін написав від руки: «Незважаючи на вимогу, право на захист не реалізовано»).

– Чому суддя так написала, на вашу думку?

– Щось треба їм писати. Коли фантазії немає, пишуть, що чорне – це біле. Підпис, печатка, суддя.

Наслідуючи логіку судді першої інстанції, мені адвокат був не потрібен, оскільки я сам є адвокатом. А після відмови мені в особистій участі під час розгляду справи в апеляційній інстанції написали, що моє право на захист не порушено, оскільки в суді був присутній мій адвокат. Така ось ущербна логіка.

Будівля підконтрольного Росії Верховного суду Криму
Будівля підконтрольного Росії Верховного суду Криму

Коли мій захисник Еміль Курбедінов приніс мені в камеру копію адміністративного матеріалу, я знайшов ще низку серйозних процесуальних порушень. Склав письмове клопотання до суду, сподіваючись, що мене запросять, щоб я це все озвучив. Але моя вимога особистої участі в судовому засіданні була проігнорована. Тому всі ці аргументи вже стали основою касаційного оскарження. Ми вже надіслали матеріали для розгляду справи про мій адміністративний арешт у касаційній інстанції.

– Якого рішення ви очікуєте? Воно може бути справедливим?

– Я в адвокатурі працюю понад двадцять років. Як іноді жартують мої колеги, такий великий, а в казки віриш. З одного боку, я розумію, що це рішення є ангажованим і передбачуваним. Але, з іншого боку, ймовірність, що буде ухвалено законне рішення, все одно існує. Тому що навіть якщо поглянути на цю справу не юридичним поглядом, стане очевидним, що жодного стосунку до закону вона не має.

– Про позбавлення права на захист заявляють практично всі кримчани, які пережили обшуки, допити та затримання. Чому, на вашу думку, так відбувається?

– Тому що у Криму стежать не за законністю, а за формальностями. Суд на практиці не прагне надати можливість людям реалізувати свої права, а лише ці права зачитує під підпис. А як вони будуть реалізовані, суд вважає не своєю проблемою.

Правоохоронна та судова система заточені на винесення обвинувальних вироків. Тому їм не вигідно, щоб процесуальні слідчі дії проходили під наглядом професійного адвоката, який вкотре вказуватиме на порушення. Вони розуміють: якщо адвоката немає, їм висунуть лише один аргумент – відсутність захисту в обвинуваченого. А якщо адвокат буде, то почнуться аргументи про численні порушення під час проведення слідчих дій. Тому із двох зол силовики вибирають менше.

Обшуки та затримання у Криму, березень 2019 року. Ілюстративне фото
Обшуки та затримання у Криму, березень 2019 року. Ілюстративне фото

– Наявність безлічі порушень, про які ви кажете, – це наслідок непрофесійності силовиків чи навмисні дії?

– Це, швидше за все, непрофесіоналізм і закономірність. У Криму, як і в Росії, «палкова» правоохоронна система (неформальна назва системи, коли показники роботи підрозділів правоохоронних органів оцінюються за статистичними показниками – КР). Співробітники змушені видавати за місяць певну кількість протоколів про правопорушення. Якщо їх немає, можеш складати ці протоколи на себе чи своїх родичів. Інакше буде покарання.

У слідства – така сама історія. Якщо видав менше кримінальних справ на місяць, ніж потрібно, будеш покараний. Якщо слідчий передає до суду умовно двадцять справ на місяць і суди щодо них виносять обвинувальні вироки всупереч усім порушенням, то навіщо йому намагатися робити свою справу професійніше? Якби суди винесли хоча б кілька виправдувальних вироків у цих справах, то слідчий і його начальник отримали б по голові та вивіряли б у своїх справах кожний рядок. Коли ж потреби в цьому немає, але «батьківщина вимагає» видавати все більше кримінальних справ, то їх так і клепають. А люди стають заручниками цієї системи.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG