Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Біля берегів Криму – екологічна катастрофа»: ракети та кораблі РФ знищують півострів і Чорне море


Міст через Керченську протоку, фотоколаж
Міст через Керченську протоку, фотоколаж

Російські військові кораблі, підводні човни та регулярний запуск ракет по території материкової частини України знищують Чорне море й унікальні природні території Криму. Такого висновку дійшли експерти «Української природоохоронної групи», які досліджували стан моря та суші біля берегів Кримського півострова. Ситуація близька до екологічної катастрофи, вважають вони. Особливо погіршилася екологічна ситуація на півострові та біля його берегів під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Що відбувається, розповідаємо в нашому матеріалі.

Стан екології Криму та Чорного моря біля його берегів об'єктивно оцінити неможливо. Незалежні авторитетні організації не мають доступу до півострова, поки він контролюється Росією. Українські дослідники дистанційно за допомогою супутників вивчили ситуацію та виявили низку негативних змін. Згідно з їхніми висновками, найбільш активне знищення кримської природи та забруднення Чорного моря відбувається зараз, коли Росія продовжує повномасштабне вторгнення в Україну. Регулярні ракетні атаки з території Криму не тільки завдають шкоди материковій частині України, але й шкодять самому півострову. Погіршує ситуацію Чорноморський флот Росії, стверджують дослідники.

«Керченський міст продовжує зиму»

У новітній історії Криму його природні території ще ніколи не були «настільки поганими, а природа так не страждала від негативних антропогенних факторів», йдеться у дослідженні «Довкілля Криму: зміни та втрати в період повномасштабної війни», представленому громадською організацією «КримSOS». Дослідження стану кримської екології провели експерти громадської організації «Українська природоохоронна група», яка об'єднує українських біологів заради охорони дикої природи України.

Вони стверджують, що російська влада завдала істотних збитків екології Криму ще до повномасштабного військового вторгнення в Україну – регулярними військовими навчаннями на природоохоронних територіях, будівництвом Керченського мосту, траси «Таврида» та інших об'єктів, зведених ціною знищення унікальних природних територій.

Міст через Керченську протоку, вигляд з космосу
Міст через Керченську протоку, вигляд з космосу
Тепер зима в Азовському морі триває довше
Олексій Василюк

«Керченська протока дуже важлива для дельфінів та багатьох видів риб, які розмножуються в Азовському морі та виходять потім у Чорне море. Ця протока і без того була дуже вузькою, а після появи російського мосту і насипної греблі в морі стала ще вужчою. Тому взимку там затримується лід, що виходить з Азовського моря у Чорне. І тепер зима в Азовському морі триває довше. Це дуже принципові, фундаментальні зміни», – каже експерт природоохоронних територій, голова правління громадської організації «Українська природоохоронна група» Олексій Василюк.

Зимовий пляж, ілюстраційне фото
Зимовий пляж, ілюстраційне фото

Ще більш глобальні збитки кримській природі завдають бойові дії Росії проти України. Найбільш згубний вплив вони мають на Чорне море, упевнені автори дослідження. Найбільше екології Чорного моря біля берегів Криму та його суші, за словами вчених, шкодить присутність російських військових кораблів та озброєння.

Токсичний Чорноморський флот

На стан Чорного моря негативно впливає присутність російських військових кораблів – як затоплених, так і діючих.

Ракетне паливо дуже токсичне. Частина ракет падала в море
Віктор Пархоменко

«Можна довго перераховувати згубні наслідки російських кораблів. Це велика кількість палива, снарядів. Саме з моря 2022 року запускалася значна кількість ракет по Україні. Ракетне паливо дуже токсичне. Частина ракет падала в море. Негативне значення мають паливо та масла на російських військових суднах і літаках. Підводні човни під час запуску ракет відпрацьоване ракетне паливо скидають у воду», – каже експерт «Української природоохоронної групи» Віктор Пархоменко.

Чорноморський флот Росії у Севастополі, архівне фото
Чорноморський флот Росії у Севастополі, архівне фото

Крім того, базуючись біля берегів Криму, російські кораблі знищують глибоководні скиди, призначені для утилізації стічних вод із приморських населених пунктів Криму, стверджують автори дослідження.

«Ще з радянських часів найбільші скидання стічних вод у Криму здійснюються в море. Але це робиться в глибоководній частині Чорного моря в межах сірководневої кулі, де фактично немає життя. Ці стоки з великих кримських міст йдуть довгими трубами в найглибші ділянки Чорного моря. Нині ж ці труби знищили. І навіть «Росприроднагляд» заборонив у багатьох місцях на південному узбережжі Криму користуватися пляжами. Я не уявляю, що має бути у цій воді, щоб навіть людей, яких вони самі покликали відпочивати у Криму, не пускати у воду», – пояснює експерт «Української природоохоронної групи» Олексій Василюк.

Чорноморський флот Росії у Севастополі, архівне фото
Чорноморський флот Росії у Севастополі, архівне фото

У розпал курортного сезону російська влада, нагадаємо, тимчасово закривала міські пляжі Феодосії через забруднення води в морі стічними водами. У попередні роки в Криму фіксували пориви на стічних трубах у морі біля південного узбережжя Криму, а також у Балаклавській бухті та Алушті.

Російська влада обіцяла збудувати в Криму очисні споруди. Але проблема стоків, що стікають у море, залишається актуальною навіть після десятиліття контролю Росії над Кримом.

Забруднюють море біля узбережжя Криму російські паливо та боєприпаси, що опиняються у воді та містять важкі метали. Експерти впевнені, що наслідки цього вимагатимуть тривалого періоду відновлення.

Російські ракети та ЗРК знищують Крим

В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну значної шкоди кримській природі завдають пожежі. Більшість із них замовчуються російською стороною, оскільки безпосередньо пов'язані з війною, стверджує Віктор Пархоменко.

«Часто пожежі утворюються в результаті запуску ракет, особливо установками С-300, С-400. Ця інформація засекречена, і про це взагалі не повідомляється. Пожежі, про які можна зібрати інформацію, – це або масштабні пожежі, або пожежі у містах та околицях», – каже він.

Російський зенітний ракетний комплекс С-300
Російський зенітний ракетний комплекс С-300

За даними Мінприроди російського уряду Криму, починаючи з 2022 року в межах кримських лісів зафіксовано 14 пожеж на загальній площі 19,5 га. Ці дані, на думку Віктора Пархоменка, суттєво занижені та не відповідають дійсності.

Тільки цього року в Криму, як повідомляли раніше Крим.Реалії, вигоріли сотні гектарів заповідних територій, які російська влада безуспішно намагалася загасити.

Лісова пожежа в заповідній зоні. Ущелина Уч-Кош, Крим, ілюстраційне фото
Лісова пожежа в заповідній зоні. Ущелина Уч-Кош, Крим, ілюстраційне фото

РЕБ та кілометри фортифікацій

Масштабних збитків природі Криму завдають російські фортифікації, заявляють автори дослідження. Перші фортифікаційні споруди в регіоні з'явилися у 2022 році, коли ЗСУ розпочали успішний контрнаступ у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Російські війська риють окопи на кримському узбережжі, встановлюють «зуби дракона» та інші технічні споруди.

Фортифікаційні споруди на узбережжі Чорноморського району Криму, грудень 2022 року – скрин з Telegram-каналу «Крымский ветер»
Фортифікаційні споруди на узбережжі Чорноморського району Криму, грудень 2022 року – скрин з Telegram-каналу «Крымский ветер»
Фортифікації є одним із найнегативніших впливів на природу
Віктор Пархоменко

«Часто це не просто окопи, а цілі величезні підземні споруди. І велика проблема – що з ними робити далі. Відомо, що довжина російських траншей у Криму – понад 70 кілометрів. І їхні наслідки є катастрофічними для природи. Зокрема, знищено території Смарагдової мережі (природоохоронні території, які відповідно до Бернської конвенції створюють по всій Європі для збереження видів і поселень, розташованих на межі зникнення – КР). Найбільше страждають степи та солончаки. І саме фортифікації є одним із найнегативніших впливів на природу», – каже експерт «Української природоохоронної групи» Віктор Пархоменко.

Найбільш укріпленими російськими фортифікаціями в Криму є регіони північної частини півострова, з'ясували раніше Крим.Реалії за допомогою супутникових знімків.

Фотоколаж: російські окопи у Криму
Фотоколаж: російські окопи у Криму

В умовах російської анексії площа природно-заповідного фонду Криму скоротилася на 16,9 тисячі гектарів, стверджують автори дослідження.

Вони виявили, що часто ліси у Криму знищують задля освоєння бюджетних коштів. Зокрема, вирубки проводять для розчищення доріг у військових цілях та будівництва доріг, призначених для потреб російських військових.

Низка територій Криму перебуває під впливом російських засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), від яких страждають місцеві флора і фауна. Але повноцінні зміни та наслідки неможливо виявити, поки Крим контролює Росія, зазначають дослідники.

Російський комплекс радіорозвідки (РЕБ) та радіоелектронного придушення «Инфауна»
Російський комплекс радіорозвідки (РЕБ) та радіоелектронного придушення «Инфауна»

«Усі роки російської анексії Криму росіяни ставляться до його природних багатств як загарбники, які не планують залишатися надовго. Найгірше стало на морі біля берегів Криму. Біля морського узбережжя – екологічна катастрофа, якої раніше не було. А на суші стало набагато гірше на окремих ділянках – там, де будують фортифікації, де розпочалася рекреаційна забудова та сміттєзвалища», – вважає Олексій Василюк.

«Очиститься саме»?

Російська сторона має власні дані про екологічну ситуацію в Криму. Частина з них отримана під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Так, вчені трьох наукових інститутів Росії досліджували 2023 року акваторію Чорного моря біля узбережжя Криму. Найсуттєвішим чинником забруднення Чорного моря вони називають нафтові скиди та стічні води з населених пунктів Криму.

За даними наукового керівника федерального дослідницького центру Інституту біології південних морів імені Ковалевського Російської академії наук Віктора Єгорова, кожні 10 хвилин через Керченську протоку проходить одне судно, а за рік – 50 тисяч суден.

Вигляд на міст через Керченську протоку
Вигляд на міст через Керченську протоку

Він відзначає вторинне забруднення моря стронцієм та цезієм після 2020 року. Причини, за словами Віктора Єгорова, «до кінця ще не відомі», але «на 150 років забезпечений негативний фактор».

У Чорному морі повністю втрачено запаси особливо цінних осетрових видів риб (султанки, мерланки та шпротів), заявляють в Інституті біології південних морів. Говорячи про причини того, що відбувається, вчені не згадують про військовий фактор, а посилаються на людське втручання та «проблеми всього світового океану».

При цьому у Федеральному дослідному центрі «Морський гідрофізичний інститут РАН» вважають, що Чорне море здатне очиститися самостійно, «якщо йому не заважати».

Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Стратегії відновлення екологічного стану Чорного моря поки що не мають й українські науковці. Для цього їм не вистачає повноцінних досліджень.

Крим – це неймовірна перлина України
Олексій Василюк

«Я дуже щиро бажаю, щоб деокупація Криму відбулася не військовим шляхом. Тому що Крим – це неймовірна перлина України. І якщо там залишиться те, що є зараз, він все одно залишатиметься перлиною. Так, це катастрофа в морі, так, знищені цінні території. Окопи російські доведеться закопувати колись. Але все одно Крим – це місце на мапі України, де найбільше рідкісних видів (флори та фауни), яких більше немає ніде у світі», – каже Олексій Василюк.

Від формату деокупації Криму, за словами експертів, залежатимуть і стратегія відновлення його природних територій, і майбутнє півострова для найближчих поколінь.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG