Кримські екологи б'ють на сполох – проблеми навколишнього природного середовища стають дедалі гострішими в анексованому Росією Криму. Як захистити екологію за таких умов? Найдавніша екологічна організація Криму «Екологія та світ» знову пропонує створити екологічні відділи в російських адміністраціях хоча б найбільших кримських міст. Але чи це допоможе? З цим питанням Крим.Реалії звернулися до кримських лідерів думок.
Місцеві російські адміністрації мають включитися у вирішення екологічних проблем кримських міст. Таке бачення в ефірі радіо «Спутник в Крыму» висловив заступник голови кримської громадської організації «Екологія та мир» Андрій Артов.
«У таких великих містах, як Ялта, Керч, Сімферополь, можливо, Євпаторія, повинні бути екологічні відділи в адміністраціях, які займатимуться якістю повітря, станом водних ресурсів, зелених насаджень», – зазначив Артов.
Природне середовище в кримських містах страждає найчастіше з вини місцевої влади. Наприклад, у Сімферополі великі території зелених газонів уздовж доріг і вулиць вкривають щебенем, що негативно позначається на екологічній ситуації в місті.
Ще у 2020 році Артов зазначав, що відсутність у Сімферополі та інших містах екологічних відділів негативно позначається на стані довкілля.
«Відбувається тотальна стрижка трави до сухої землі та жорстке обрізання дерев і чагарників. На придорожній зеленій смузі накопичується дрібно зважена фракція пилу, у складі якої бензапірен і важкі метали. Якщо на смузі немає хорошого газону, то будь-який вітер піднімає цей пил і всі люди вдихають весь букет шкідливих речовин», – наводить приклад дій влади Артов.
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, ексголова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров не вірить у бажання російської влади Криму боротися за екологію.
«Розповім одну історію. У 2010-2012 роках Бахчисарай мав реальну можливість побудувати справжній, сучасний сміттєпереробний комбінат. Усі необхідні формальності були пройдені успішно й отримано дозвіл на початок будівництва. Але де там. На горизонті з'явилася «Екологія та світ», яка виступила проти цього проєкту. Причина – нібито довкола комбінату будуть неприємні запахи. Організували ініціативну протестну групу. Проєкт опинився під загрозою зриву. Інвестор, тверезо оцінивши ситуацію, просто вирішив не продовжувати роботу, незважаючи на понесені значні витрати. Відтоді маю великі питання до методів роботи організації «Екологія і світ». А міста і райони в Криму не відділи нові створювати повинні, а готуватися до того, що Крим обов'язково має бути повернутий під контроль України з усіма відповідними наслідками», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії заступник голови Меджлісу.
Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов упевнений, що нові структури не допоможуть захистити екологію кримських міст.
«Свого часу, після закінчення школи, я й сам мало не став екологом. Мені близькі й зрозумілі тривоги та сподівання цих експертів, у яких волосся дибки від стану навколишнього середовища в Криму. Нераціональне природокористування з боку російської влади, мешканців і туристів, хижацька забудова від девелоперів, неготовність місцевої влади то до пожеж, то до посух, то до штормів із повенями – боляче б'є по екосистемі. Тепер прильоти і бойові дії, що почастішали, не додають оптимізму екологам. Чи стануть відділи екології дієвим інструментом? Не думаю, адже вже є екологічна інспекція у всіх регіонах Криму, яка впритул «не помічає» колапсу кримської екосистеми, що наближається», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії громадський діяч.
Радянський дисидент, кримський правозахисник Олег Софяник вважає, що російська влада не дослухатиметься до думки екологів.
«Вони чудово розуміють хитке становище путінського режиму та усвідомлюють, що рано чи пізно Крим доведеться повернути Україні. Тому основна мета і завдання тоталітарної російської влади – по максимуму вичавити з Криму його ресурси й багатства. Цей режим здатний лише саджати у в'язниці, вбивати, руйнувати та грабувати населення. Звернення кримських екологів до окупантів про зростаючі проблеми екології – це звернення в порожнечу. Голос волаючого в пустелі», – розповів Крим.Реалії правозахисник.
Активіст із Білогірська, прізвище якого редакція не повідомляє з міркувань безпеки, вважає, що пропозиція про створення екологічних відділів є виправданою.
«Це виправдано з погляду на катастрофічний стан кримської екології, яка сильно постраждала з березня 2014 року внаслідок варварської руйнації кримської природи. Найбільшої шкоди екології Криму завдали такі російські «будівлі віку», як траса «Таврида», Керченський міст та будівництво нових автошляхів у Криму на сучасному етапі. Однак такі екологічні відділи, навіть будучи створеними, на мою думку, не здатні покращити екологічну ситуацію в Криму. Ніхто не згорне проєкти, в які вкладено десятки та сотні мільйонів рублів. Руйнування кримської екології, що почалося в 2014 році, триває», – розповів Крим.Реалії активіст.
Кримський громадський діяч з Ялти, прізвище якого редакція не повідомляє з міркувань безпеки, не вірить у здатність подібних відділів якось значуще впливати на питання захисту екології.
«Питання екології в Криму масштабніші та глобальніші, на мій погляд, вони часто виходять за межі компетенцій місцевих органів влади, щоб можна було серйозно сприймати такі ініціативи. Наприклад, будівництво шестиметрового паркану вздовж дороги Ялта-Севастополь в районі Мухалатка/Олвії завдало великих втрат екології Південного узбережжя Криму. Але хіба місцева влада та екологія змогли б протистояти цьому будівництву?!» – зазначив у коментарі Крим.Реалії громадський діяч.
Кримський активіст з Алушти, прізвище якого редакція не повідомляє з міркувань безпеки, також ставить під сумнів ефективність відділів екології.
«У сучасних умовах у місцевих адміністраціях у Криму немає фахівців, а є безініціативні виконавці, які без команди згори нічого не роблять, а за командою роблять лише те, що передбачено командою і не більше», – зазначив у коментарі Крим.Реалії активіст.
Кримський активіст із Сімферополя, прізвище якого редакція не повідомляє з міркувань безпеки, вважає безглуздою ініціативу організації «Екології та мир», поки в Криму працює нинішня вертикаль влади.
«Навіщо потрібні ці нові відділи, якщо від структур, що діють, немає жодної користі! Це годівниця, куди прилаштовують лише своїх і не для того, щоби захищати природу. Є бездіяльний Мінприроди Криму, де жахливе забруднення річки Слов'янка не помічали, доки вже за зверненнями громадськості Слідчий комітет не підключився. Не виключаю, що влада піде назустріч такому подарунку і створить відділи екології, щоб прилаштувати своїх ще не працевлаштованих родичів і друзів!» – повідомив свою позицію Крим.Реалії активіст.
Опитані наголошують, що головною загрозою для екології є масова забудова півострова, яка вже призводить до розвитку екоциду в Криму.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .