Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Під атакою аеродроми та нафтобаза. Що відбувалося минулої ночі в анексованому Криму


Пожежа на нафтобазі у Феодосії, 7 жовтня 2024 року
Пожежа на нафтобазі у Феодосії, 7 жовтня 2024 року

Минула ніч в анексованому Криму виявилася багатою на події. Вибухи почалися пізно увечері 6 жовтня в західній частині Кримського півострова, а під ранок продовжилися у південно-східній. Потужна пожежа у Феодосії триває досі. Ситуацію з атаками на російські військові об'єкти відслідковували Крим.Реалії.

Атака на аеродроми західного Криму

Про перші вибухи в Сакському районі кримські телеграм-канали повідомили 6 жовтня близько 23:30. У цей час у військових частинах Севастополя увімкнули сигнал тривоги, загальну тривогу в місті не оголошували. З аеродрому «Бельбек» підняли в повітря російські винищувачі.

Російські моніторингові провоєнні телеграм-канали писали про небезпеку атаки українських безпілотних літальних апаратів для всього західного Криму та Севастополя, згадувалися Чорноморський та Сакський райони. Пізніше «небезпека» була розширена на місто Сімферополь та селище Гвардійське, де розташований військовий аеродром. На аеродромі увімкнули сигнал тривоги.

Вибухи в Сакському районі лунали все потужніше, їх відлуння долинало до Сімферополя, Сімферопольського та Красногвардійського районів – за 40-50 кілометрів від джерела звуку. Місцеві жителі нарахували від 12 до 15 вибухів, також лунала стрілянина з великокаліберної зброї.

Телеграм-канал «Крымский ветер» опублікував відео із Сакського району, де чути вибухи та видно яскраві спалахи, в тому числі на землі.

З посиланням на свої джерела телеграм-канал повідомив, що є влучання по аеродрому «Саки» в Новофедорівці.

Близько першої години ночі 7 жовтня «Крымский ветер» опублікував фото пожежі в районі військового аеродрому «Бельбек» під Севастополем, уточнивши, що джерело займання невідоме.

Аеродром «Саки» в Новофедорівці є основним для Чорноморського флоту Росії. Тут базується 43-й окремий морський штурмовий авіаполк (ОМШАП) ЧФ РФ. Звідси злітають літаки, які здійснюють ракетні атаки по материковій Україні. Цей аеродром неодноразово зазнавав ударів ЗСУ, попередній раз – у ніч проти 26 липня. Тоді в результаті атаки ракетою ATACMS було знищено боєкомплект, а двоє військовослужбовців РФ зазнали поранень, повідомляв російський Telegram-канал ASTRA з посиланням на джерела в російських екстрених службах Криму.

Полігон злітно-посадкових систем ВМФ Росії (випробувальна смуга НИТКА) на аеродромі «Саки» в Новофедорівці. Архівне фото
Полігон злітно-посадкових систем ВМФ Росії (випробувальна смуга НИТКА) на аеродромі «Саки» в Новофедорівці. Архівне фото

Одна з атак припала на початок січня поточного року. Про ураження пункту управління на аеродромі в ніч проти 6 січня заявив командувач Повітряних сил України Микола Олещук.

Удар по аеродрому також був у ніч на 21 вересня 2023 року, стверджувало управління стратегічних комунікацій апарату Головнокомандувача ЗСУ. Для удару спочатку використали безпілотники, які перевантажили російську ППО, після чого українські військові запустили ракети «Нептун». За даними, озвученими джерелом Радіо Свобода, удари влучили в ціль і завдали серйозних пошкоджень техніці.

Найбільш відомим став обстріл аеродрому 9 серпня 2022 року. Це була перша масована атака ЗСУ з аеродрому. Тоді прямо біля стоянок літаків у результаті ракетної атаки детонував боєзапас авіаційного озброєння, що відкрито зберігався. Було повністю знищено або серйозно пошкоджено саму техніку – від 7 до 11 важких винищувачів Су-30СМ, фронтових бомбардувальників та літаків-розвідників відповідно Су-24М та Су-24 МР.

На аеродромі дислокуються 38-й винищувальний авіаційний полк ВПС Росії та Севастопольський авіаційно-рятувальний центр МНС Росії, базуються 12 літаків Су-27, 12 літаків Су-27СМ, три навчально-бойові Су-27УБ та 5 двомісних Су-30М2.

Попередні результативні атаки з аеродрому «Бельбек» були в ніч на 15 травня та в ніч на 16 травня. Під час першої атаки було знищено радіолокаційну систему 92Н6Е, що входить до складу комплексу ППО С-400 і щонайменше пошкоджено одну пускову установку. Під час другої – було повністю знищено два літаки Міг-31 та один Су-27, а Міг-29 пошкоджено. Також було знищено паливний склад поруч з основною злітно-посадковою смугою. Щонайменше один російський військовослужбовець загинув.

Посадка російських винищувачів Су-30М2 на модернізовану злітно-посадкову смугу аеродрому «Бельбек». Севастополь, грудень 2018 року
Посадка російських винищувачів Су-30М2 на модернізовану злітно-посадкову смугу аеродрому «Бельбек». Севастополь, грудень 2018 року

Росія використовує в анексованому Криму п'ять аеродромів, заявив 12 вересня представник ВМС ЗСУ України Дмитро Плетенчук.

Росіяни зараз використовують п'ять аеродромів у нашому Криму
Дмитро Плетенчук

«Загалом вони зараз використовують п'ять аеродромів у нашому Криму. Щоправда, деякі з них уже майже порожні», – сказав він, додавши, що це пов'язано з тим, що аеродроми розташовані в зоні ураження українських військових.

Речник зазначив, що російська армія застосовує насамперед авіацію, що входить до складу Чорноморського флоту.

Мінус нафтобаза?

Під ранок вибухи пролунали в анексованій Феодосії. Перший пролунав о 04:24, за ним пішли ще два. Після цього виникла потужна пожежа, що складається з кількох осередків займання. Її було видно з усіх районів міста. Телеграм-канал «Крымский ветер» повідомив, що пожежу видно навіть із селища Кіровське, до якого 25 кілометрів.

«Займання на феодосійській нафтобазі. Працюють розрахунки МНС. Жертв та постраждалих немає. До Феодосії виїхав віцепрем'єр Ігор Михайличенко», – написав глава російської адміністрації Феодосії Ігор Ткаченко у своєму телеграм-каналі.

Російська влада запровадила у Феодосії «режим техногенної надзвичайної ситуації муніципального характеру». У місті було частково перекрито рух автотранспорту в районі, що прилягає до нафтобази.

Також підконтрольна Росії місцева влада почала відселяти людей, які живуть неподалік. Людей розміщують у збірному пункті, розташованому у приміщеннях місцевої школи. «Далі за необхідності евакуйованим буде запропоновано розміщення у пунктах тимчасового розміщення», – йдеться у повідомленні російської адміністрації Феодосії.

Заходи щодо підриву військово-економічного потенціалу Російської Федерації тривають. Далі буде
Генштаб ЗСУ

У Генштабі ЗСУ підтвердили ураження морського нафтового терміналу. «Феодосійський термінал – найбільший у Криму за обсягами перевалки нафтопродуктів, які використовувалися, в тому числі і для забезпечення потреб окупаційної армії РФ», – йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.

«Заходи щодо підриву військово-економічного потенціалу Російської Федерації тривають. Далі буде…», – резюмує Генштаб ЗСУ. Наслідки ураження уточнюються, додали в українському військовому відомстві.

З посиланням на підписників «Крымский ветер» стверджує, що перед вибухами було чути гуркіт, схожий на звук літака.

Троє людей постраждали після атаки на нафтобазу у Феодосії. Імовірно, туди прилетіли дві ракети, пише російський телеграм канал Baza. Як зазначено в повідомленні, після прильоту пошкоджено п'ять резервуарів з паливом – два зруйновано повністю, ще три пошкоджено та горять. Через атаку обмежено рух поїздів ділянкою Владиславівка – Феодосія. Пасажирів одного потяга довелося пересадити на автобуси. Внаслідок атаки постраждали троє людей, є госпіталізовані.

Нафтобаза, що говрить у Феодосії, – це АТ «Морський нафтовий термінал», яке є найбільшим в окупованому Криму за обсягами перевалки нафтопродуктів. Загалом на півострові два таких термінали, другий розташований у Севастополі. Нафтобаза розміщується на східній околиці Феодосії, неподалік селища Берегове. Об'єм резервуарних ємностей 250 тисяч кубічних метрів.

Феодосійська нафтобаза. Архівне фото
Феодосійська нафтобаза. Архівне фото

У березні 2024 року нафтовий термінал Феодосії вже атакували дрони, тоді був пошкоджений магістральний трубопровід перекачування палива. Ця ж нафтобаза вже зазнавала атак торік у грудні та листопаді.

Міністерство оборони Росії стверджує, що минулої ночі над анексованим Кримом було знищено дванадцять БПЛА. За даними російського відомства, ЗСУ застосовували безпілотники літакового типу.

Незалежно перевірити ці дані на сьогодні неможливо.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG