Доступність посилання

ТОП новини

Постачальники кадрів для російських силовиків: у Севастополі діють два кадетські училища, а також десятки кадетських класів у школах


Посвята учнів п'ятого класу Сімферопольської академічної гімназії у російські кадети, жовтень 2017 року
Посвята учнів п'ятого класу Сімферопольської академічної гімназії у російські кадети, жовтень 2017 року

СЕВАСТОПОЛЬ – В одній зі шкіл Севастополя близько 60 першокласників та п'ятикласників днями склали присягу кадетів МНС Росії. Крім того, у місті є кадетський корпус Слідчого комітету РФ та «Президентське кадетське училище», а також десятки кадетських класів різних російських силових відомств у школах. Скільки всього дітей залучено до впливу російських силових структур читайте у матеріалі Крим.Реалії.

У Севастополі 57 дітей зі школи №60 принесли присягу кадетів МНС Росії. Це вже восьма церемонія посвяти у кадети. З минулого року до їхніх лав приймають не лише учнів п'ятих класів, а й першокласників, повідомила прес-служба Головного управління МНС Росії із Севастополя. Зазначається, що з 2016 року клятву кадетів принесли понад 480 учнів цієї школи.

Школярі в Севастополі приносять клятву кадетів МНС Росії, жовтень 2023 року
Школярі в Севастополі приносять клятву кадетів МНС Росії, жовтень 2023 року

Через рік після анексії Криму Росією, коли завершився так званий перехідний період, севастопольські навчальні заклади повністю включилися до російської системи освіти. Однією з найпомітніших сторін цього процесу стала мілітаризація у різних її проявах.

На вулицях міста почали з'являтися школярі у вигляді різних силових відомств Росії: МВС, Росгвардії, Слідчого комітету, збройних сил. Це були учні про кадетських класів і кадетського училища.

Президентські кадети

Вже 20 березня 2014 року після анексії Криму Росією міністр оборони РФ Сергій Шойгу звернувся до президента Володимира Путіна з пропозицією про створення в місті Севастополі президентського кадетського училища. 6 червня 2014 року уряд РФ видав розпорядження про заснування училища, при цьому фактично його вже в цей час будували.

Під час будівництва сталася трагедія – 18 серпня 2014 року стався обвал даху в новому корпусі. Загинуло двоє робітників, з-під завалів врятували п'ятеро людей. Як повідомлялося на прес-конференції, будівництво Кадетського корпусу велося без затвердженого проекту та без дозволу на початок будівельних робіт.

Кадети російського президентського кадетського училища у Севастополі
Кадети російського президентського кадетського училища у Севастополі

Севастопольське президентське кадетське училище (СПКУ) відкрилося 1 вересня 2014 року. Нормативний термін навчання становить сім років за очною формою: з 5 по 11 клас. На кожен курс набирається 100 хлопчиків, яких ділять на класи по 20 учнів. Загалом училище розраховане на 840 осіб. З 2016 року кадетське училище стало філією Нахімовського військово-морського училища із Санкт-Петербурга.

2022 року в СПКУ випустилися 69 кадет. За словами заступника начальника з виховної роботи СПКУ Олександра Норенка, «70% з них йдуть до вищих військових училищ Міністерства оборони Російської Федерації».

У 2023 році училище випустило 75 кадет, до військових училищ подали документи близько 80% з них.

«Кадети-слідчі»

З російських силових відомств кадетський корпус у Севастополі збудував також Слідчий комітет. Але почалося все з кадетського класу, який відкрили у школі №22 у 2015 році. Набрали тоді учнів десятого класу.

«Окрім основних дисциплін, кадетам будуть поглиблено викладатись юридичні предмети, для чого на даний момент залучаються викладачі ВНЗ. Співробітники слідчого управління будуть проводити зі своїми юними наступниками практичні заняття. Після закінчення школи випускники-кадети з привілеями зможуть вступити до юридичних вишів країни, але головне – стати курсантами Академії слідчого комітету Росії, а потім гідно зайняти лави співробітників відомства», – цитували повідомлення відомства місцеві ЗМІ.

Але цього російським слідчим здалося мало й у 2020 році у Севастополі було створено Севастопольську філію Санкт-Петербурзького кадетського корпусу Слідчого комітету Російської Федерації. Для навчання було набрано 96 хлопчиків та дівчаток. Розмістили навчальний заклад у будівлі дитячого технопарку «Кванторіум», відібравши в останнього половину площ.

У серпні 2021-го філія стала самостійною освітньою установою – Севастопольським кадетським корпусом СК РФ імені Істоміна. Паралельно реконструювали будівлю для навчання та розміщення кадетів. Для цього департамент освіти російського уряду Севастополя «поділився» будинками та територією школи-інтернату №3 на вулиці Горпіщенка у Нахімівському районі міста.

І в цьому будівництві не обійшлося без НП. Будівлю, що реконструюється, – об'єкт культурної спадщини – за законом треба було зберегти, але в результаті невірно організованих робіт у лютому 2022 року бічний фасад завалився. Обійшлося без жертв, але для чиновників головне було не це – корпуси «кадетки» за планом мали здати до 1 вересня.

Частина стіни правого фасаду колишньої школи-інтернату, що обрушилася, по вул. Горпіщенка, 2, Севастополь. 21 лютого 2022 року
Частина стіни правого фасаду колишньої школи-інтернату, що обрушилася, по вул. Горпіщенка, 2, Севастополь. 21 лютого 2022 року

Тому було ухвалено рішення історичну будівлю знести, а на її місці збудувати копію. Будівельники працювали цілодобово, завдаючи незручностей місцевим жителям. Об'єкт з бетону звели вчасно, але тепер це вже точно не об'єкт культурної спадщини, хоч і виглядає схожим на оригінал.

Новий корпус відкрили у жовтні минулого року, а другу чергу – у квітні нинішнього.

«У севастопольському кадетському корпусі СК Росії, розташованому поряд з Малаховим курганом, навчаються понад 150 вихованців віком від 13 до 18 років, у тому числі діти-сироти, діти співробітників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службового обов'язку, школярі з Донецької та Луганської народних республік (території, які контролюються визнаними в Україні терористичними організаціями «Л/ДНР – КР), Запорізької та Херсонської областей (частково окуповані росіянами – КР)», – повідомляло РІА «Новини».

На заняттях у Севастопольському кадетському корпусі СК РФ. Архівне фото
На заняттях у Севастопольському кадетському корпусі СК РФ. Архівне фото

Цього року, як вказано на сайті навчального закладу, у «кадетці» навчаються 118 юнаків та 50 дівчат. Зазначається, що з них 61 – це діти-сироти та діти, які залишилися без піклування батьків.

Кадетських класів у Севастополі багато

Інші російські силові відомства також розширювали свої зони впливу на севастопольських дітей через створення кадетських класів у школах.

У сусідній Росії існує три типи кадетських організацій: основний, спеціальний та загальноосвітній.

Основний тип – це закриті установи з повним пансіоном (5–11 класи), вони куруються силовими відомствами. Це Суворовські військові училища, Нахімовські військово-морські училища, кадетські корпуси та інші.

Спеціальний тип – це також закриті школи (10–11 класи), які діють при відомчих вузах, наприклад, Кадетський корпус при Військовій академії зв'язку ім. С. М. Будьонного.

Кадетські класи у школах належать до третього, загальноосвітнього типу. Їх займається в Севастополі департаментом освіти і науки, діти в них навчаються з 5-го по 11-й клас.

Посвята у поліцейські кадети, Севастополь, 12 жовтня 2019 року
Посвята у поліцейські кадети, Севастополь, 12 жовтня 2019 року

«У 10 разів побільшало кадет МВС у севастопольській школі №6 за три роки», – передавав місцевий телеканал НТС у лютому 2021 року. У 2017 році відкрили перший профільний клас, у якому навчалися 30 хлопців. Нині у школі вже 13 спеціальних класів – це понад 350 школярів – майже третина учнів.

У вересні 2021 року кадетський клас Росгвардії відкрито у Севастополі на базі школи №10.

«Представники нашого відомства нададуть вам підтримку, адже виховання всебічно розвинених молодих людей, які вміють цінувати та продовжувати кращі традиції захисників правопорядку – ознака духовного оновлення суспільства», – звернувся до учнів заступник начальника управління координації діяльності підрозділів Росгвардії у місті Олексій Дорошев.

Не обходилося без скандалів. Так, минулого року жителі Севастополя скаржилися, що у школі №6 дітей, які не бажають навчатися у кадетських класах, просять перевестися до іншого навчального закладу.

«Усі класи з 5-го до 11-го цього року – кадетські, звичайних класів немає. Якщо дитина не хоче вчитися у кадетському класі – просять піти зі школи. Адміністрація позбавила дітей дитинства. Статус навчального закладу – загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів № 6 ім. Папаніна. Якщо й формувати кадетські класи, то вони мають бути за бажанням дітей та батьків, а не примусово. Особисто я не хочу, щоб моя дитина ходила строєм (для цього є служба в армії), усьому свій час. <…> Коли дитина не витримує навантаження кадетського класу – її просто виганяють зі школи», – цитували севастопольців місцеві ЗМІ.

Постачальники кадрів для російських силовиків

А ще є російський рух «Юнармія», членами якого у Криму, за офіційними даними, є близько 30 тисяч дітей та підлітків. Ця організація разом із кадетськими класами та училищами, а також іншими мілітаризованими дитячими організаціями є постачальниками кадрів для російських силовиків.

Севастопольські школярі на виставці зброї та озброєнь, травень 2019 року
Севастопольські школярі на виставці зброї та озброєнь, травень 2019 року

У січні нинішнього року російський уряд Криму повідомляв, що колишній учасник російського дитячо-юнацького військового руху «Юнармія» із Криму Ілля Зозульський бере участь у війні Росії проти України.

«Понад 50 інструкторів юнармійських загонів, які мають досвід військової служби та участі у бойових діях, вирушили до зони СВО (так у РФ називають повномасштабне вторгнення в Україну – КР). Багато хто відзначений державними нагородами за мужність та героїзм. Один із них – кримчанин Ілля Зозульський. У зимові канікули він побував удома (...). За час відпустки Ілля відвідав не лише рідних, а й юнармійський загін, з якого фактично розпочалася його військова кар'єра», – йшлося в повідомленні.

Росія також створює кадетські класи на окупованих під час війни українських теренах.

«Для поповнення втрат у живій силі, окрім мобілізації, окупанти також проводять пропагандистсько-агітаційну роботу серед молоді. Так, у школах Скадовського району Херсонської області створюються кадетські класи із посиленою військовою підготовкою. Російські загарбники обіцяють, що випускникам цих класів нібито надаватимуться пільги при вступі на контрактну військову службу через призначення на сержантські посади», – повідомляв Генштаб ЗСУ у лютому 2023 року.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG