Підконтрольний Росії Верховний суд Криму вирішив змінити запобіжний захід щодо власника зоопарку «Казка» та парку левів «Тайган» Олега Зубкова, узявши його під домашній арешт. З 3 лютого за рішенням Білогірського районного суду у справі вкушеної левом туристки Ольги Соломіної бізнесмен перебував у СІЗО.
У 2014 році Олег Зубков підтримав анексію Криму, проте пізніше став скаржитися на переслідування з боку нової російської влади, зокрема, з боку підконтрольного Кремлю глави півострова Сергія Аксенова. За результатами численних перевірок і судів бізнесменові довелося заплатити великі штрафи, але його бізнес продовжував працювати. При цьому наприкінці січня 2019 року Зубков зустрівся з Аксеновим і погодився виконати вимоги влади до тимчасово закритого парку левів «Тайган». Про те, що означає нове рішення суду, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Власник зоопарку «Казка» та парку левів «Тайган» Олег Зубков озвучив у Верховному суді Криму промову, в якій, зокрема, підкреслив, що не збирався ховатися від російського правосуддя на півострові.
«Упродовж останніх п'яти з половиною років мені доводиться захищати свої парки в судах Криму і не тільки. Я відвідав приблизно 600 судових засідань у 70 адміністративних і шести кримінальних справах. Моя судова практика говорить про те, що я ніколи за ці шість справ проти моїх парків і мене особисто не давав приводу ні слідчим органам, ні суддям змінити запобіжний захід – підписку про невиїзд. Навіть більше, я був впевнений, що це стосується тільки невиїзду з Російської Федерації. Тому, коли мені потрібно було виїхати за межі країни, я завжди звертався до слідчих органів або до суду... Рішення про взяття мене під варту я вважаю неправильним, воно спрямоване проти глави Криму, проти уряду Росії, тому що ситуація з усіма парками тільки вийшла в конструктивне русло й тільки почала вирішуватися».
У липні 2018 року кримські ЗМІ повідомляли, що лев вкусив туристку Ольгу Соломіну в сафарі-парку «Тайган». За словами жінки, у момент нападу хижака Олег Зубков був поруч, але «не зміг відразу втихомирити своїх тварин». Соломіна також стверджувала, що допомогу їй надавав лікар-ветеринар, який замість знеболювального дав випити коньяку. Сам Зубков наполягав, що Соломіна тоді перебувала в нетверезому стані й «шарпала лева за гриву», через що він її і вкусив. Однак під час цього конфлікту потерпіла запевнила, що хоче тільки компенсації збитків і не ставить за мету посадити бізнесмена до в'язниці. Олег Зубков у своїй промові 11 лютого зазначив, що прийме будь-який вирок суду у цій справі:
«Для мене ця справа важлива тим, щоб вона отримала законне обґрунтування, тому що пов'язана з уже семирічною моєю послугою «Прогулянка до левів». Я спокійно прийму будь-який вирок суду у цій справі. Найголовніше, що туристка Ольга Соломіна, присутня тут, перебуває в повному здоров'ї, у неї на місці руки й ноги. Вона не постраждала, як і ті більш ніж сім тисяч людей, які скористалися цією послугою. Мені важливо, щоб вона пройшла випробування російським законодавством, оскільки послуга ця повністю унікальна і ним не описана».
В умовах домашнього арешту Зубкову 11 лютого ввели обмеження, яке полягає в тому, що йому не можна виходити на вулицю з 22:00 до 6:00. Також суд зобов'язав бізнесмена бути на кожному засіданні.
Активістка руху «Вільний Крим» Галина Ломакіна розповіла Крим.Реалії, як прихильники Олега Зубкова підтримували його в російському суді.
Люди дуже високо цінують діяльність Олега Олексійовича і внесок, який він робить у розвиток КримуГалина Ломакіна
– Засідання тривало з другої години дня і тільки ввечері закінчилося. Співробітники поліції дуже лояльні, ввічливі. На саме засідання потрапити було неможливо, там дуже маленьке приміщення. Помістилися тільки родичі, близькі люди та преса – 15 осіб. Всі інші стояли в коридорі, але будівля закрилася о п'ятій годині вечора, і всіх культурно попросили вийти на вулицю. Тут зібралося приблизно 200 осіб – тут і Керч, і Феодосія, і Алушта, і Севастополь. Я порахувала: приїхали люди з 25 міст Криму, також приїхали з Москви та Санкт-Петербурга. Люди дуже високо цінують діяльність Олега Олексійовича і внесок, який він робить у розвиток Криму. Я вважаю рішення суду переможним.
Російський політик, лідер руху «За новий соціалізм» Микола Платошкін стверджує, що в Олега Зубкова є підтримка в Росії.
Ми боротимемося далі за те, щоб від Зубкова взагалі відсталиМикола Платошкін
– Я хотів би подякувати всім людям, які стояли перед судом і які висловлювали Зубкову підтримку в інтернеті та у ЗМІ. Я зараз перебуваю в Челябінську, виступаю перед людьми, де обговорюються різні питання – здавалося б, але усі знають про «Тайган» і висловлюють солідарність Зубкову. Те, що з ним зараз відбувається, це неподобство: посадили людину за те, що вона один раз не з'явилася на суд. Причому, в цей час Зубков перебував у Москві, у Міністерстві економічного розвитку Росії, де вів переговори щодо свого парку. Тобто, він не був у підпіллі, ніде не переховувався і не ніс загрозу для життя оточення, через що людину й ув'язнюють. Ми боротимемося далі за те, щоб від Зубкова взагалі відстали, як це обіцяв глава Криму Сергій Аксенов. Щоб усі питання вирішувалися не в вигляді рейдерського захоплення, а в конструктивному руслі.
Російський громадський активіст, засновник організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук бачить в історії з арештом Зубкова політичний підтекст.
Я прогнозував, що Зубкова відпустять на наступному суді, і прогноз виправдавсяВолодимир Гарначук
– Я прогнозував, що Зубкова відпустять на наступному суді, і прогноз виправдався. Він потрапив між молотом і ковадлом – між Володимиром Константиновим і Сергієм Аксеновим – і при цьому не став клієнтом жодного з цих персонажів, роздувши вогонь щодо себе. Звертаю увагу також на те, що Зубкова посадили саме в той момент, коли розгорівся скандал із керченськими «батонесами» – чиновницями в норкових шубах, які прийшли вітати блокадницю. Це вдарило по позиціях Константинова, який поставив їх керувати Керчю. Для того щоб змістити фокус уваги з «батонес», була обрана «сакральна жертва» у вигляді Олега Зубкова, якого посадили за дзвінком. Це, у свою чергу, вдарило по іміджу Аксенова, який начебто подружився з Зубковим.
При цьому Володимир Гарначук переконаний, що претензії до парків Олега Зубкова здебільшого обґрунтовані.
– Подальші події будуть такими: Зубкова щипатимуть, він кричатиме, що його утискають, але при цьому нікуди з Криму не виїде. У справі з вкушеною туристкою він отримає умовний термін. Звісно, в цій ситуації запобіжний захід – швидше міра залякування – був надмірним.
Кримський історик і політичний оглядач Олександр Севастьянов вважає, що російська влада Криму після звільнення Олега Зубкова спробує нейтралізувати його як громадського діяча з підтримкою громадян.
Завдання просте: зробити так, щоб Зубков перестав бути значимою фігуроюОлександр Севастьянов
– Поки це дуже умовна й неповна свобода. Судові розгляди триватимуть і використовуватимуться як елемент, скажімо так, приручення Зубкова і зникнення навколо нього ореолу громадсько-політичної фігури. Небезпека Зубкова саме в його публічності, в його спробі стати зримим фактором кримського політичного життя. Вже, по-моєму, стало зрозуміло всім у Криму, що зруйнувати цей бізнес або забрати його не вдасться. Іміджево для влади це негативний хід, оскільки в Москві побачили, що ситуація набуває загалом невигідного для російської влади відтінку. Тепер завдання просте: зробити так, щоб Зубков перестав бути значимою фігурою. Саме для цього його посадили в СІЗО, заради демонстрації сили, а особиста порука Аксенова за Зубкова – крок на шляху до політичної нейтралізації останнього. Тепер Аксенов може ставити йому умови.
На думку Олександра Севастьянова, Зубкова в результаті поставлять перед вибором: або виходити з опозиції до російської влади в Криму, або сісти у в'язницю в одній зі справ.
Бізнес Олега Зубкова після анексії Криму
У кримського бізнесмена Олега Зубкова, який у 2014 році підтримав анексію півострова Росією, – тривалий конфлікт з російською владою Криму. Олег Зубков стверджує, що протягом п'яти років не може оформити документи на земельні ділянки, де розташована його власність.
За роки анексії Криму Зубков відвідав понад 500 судових засідань, пов'язаних із численними штрафами і звинуваченнями на його адресу з боку підконтрольної Кремлю кримської влади.
(Текст підготував Владислав Ленцев)