У Криму затримали та заарештували на два місяці 60-річного жителя Сакського району, проукраїнського активіста Олега Приходька. Оперативники ФСБ знайшли в його гаражі тротилові шашки й звинуватили його в підготовці підриву Сакської адміністрації.
Олег Приходько до російської анексії Криму займався політикою, був членом ВО «Свобода», брав активну участь у Євромайдані в Києві. Після кримських подій 2014 року припинив політичну діяльність, переїхав із квартири в Саках у село Оріхове Сакського району та зайнявся домашнім господарством. На життя заробляв ковальським ремеслом, художнім куванням.
Олег Приходько має проукраїнські погляди, через що вже потрапляв у поле зору російських силовиків. Цього разу він став фігурантом кримінальної справи, яку теж пов'язує зі своєю проукраїнською позицією. Правозахисники вже назвали його «другим Володимиром Балухом».
«Забрали у чому був»
Про затримання Олега Приходька повідомив 10 жовтня в соцмережах екснародний депутат України, кримчанин Едуард Леонов. «Окупанти в Криму викрали українця Олега Приходька. 9 жовтня до нашого побратима увірвалися в будинок у Саках і вивезли в чому був», ‒ написав він у фейсбуці.
Крим.Реалії Едуард Леонов розповів, що про затримання Олега Приходька йому повідомила дочка кримчанина Наталя: «Сказала, що в середу (9 жовтня ‒ КР) ввечері увірвалися в будинок і забрали в ФСБ батька. Повезли в чому був. Причини невідомі, ніякої нової інформації ні у рідних, ні у мене досі немає».
Кримська правозахисна група з посиланням на знайомих сім'ї Приходько повідомляє, що співробітники ФСБ прийшли в будинок до сім'ї, щоб провести «огляд гаражів». Олег Приходько пішов з ними без верхнього одягу та мобільного телефону й додому не повернувся.
Родичі телефонували до поліції, але безрезультатно.
Потім донька затриманого активіста Наталія повідомила Крим.Реалії, що вранці 10 жовтня співробітники ФСБ також затримали його дружину Любов Приходько.
За словами кримського адвоката Ленури Енгулатової, вдень 9 жовтня Олег Приходько зателефонував їй з проханням про консультації з питання неодноразових викликів їх з дружиною у ФСБ. Згідно з оприлюдненими повістками, Олега та Любов Приходько ще 26 вересня викликали до кримського главку ФСБ Росії «для опитування». З якого приводу мало відбутися опитування, не уточнюється.
«Після особистої бесіди ми домовилися зустрітися з Олегом Приходьком 10 жовтня з документами в Сімферополі. Після телефонної розмови через кілька годин Олега вивезли до Сімферополя невстановлені особи, назвавшись представниками правоохоронних органів. Додзвонитися до нього неможливо», ‒ повідомила вона.
Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов розцінює затримання Олега та Любові Приходько як «викрадення й порушення російського законодавства».
«Готував підрив адміністрації Сак»
Дізнатися про місце перебування Олега Приходька вдалося лише на наступний день, коли його пошуками зайнявся адвокат. З'ясувалося, що активіст знаходиться у кримському главку ФСБ Росії в Сімферополі.
Ленура Енгулатова повідомила, що співробітники ФСБ під час обшуку вилучили в Олега Приходька кримськотатарський прапор, сувенірну тамгу, а також патрон і червоно-чорний прапор.
Як повідомив захисник Олега Приходька Назім Шейхмамбетов, кримчанину ставлять у провину дві статті Кримінального кодексу Росії: статтю 223-1 (незаконне виготовлення вибухових речовин) і частиною 1 статті 205 (підготовка теракту). Ці статті передбачають великий штраф і позбавлення волі від трьох до 20 років.
Любов Приходько проходить у справі, її після допиту відпустили додому.
«Вчора (9 жовтня ‒ КР) увечері в гаражі в Олега Приходька пройшов оперативно-розшуковий захід, під час якого були виявлені вибухові речовини: тротилова шашка типу 200, запал для УЗРГМ-2 (уніфікований запал ручної гранати модернізований ‒ КР) та вражаючі елементи ‒ нарізані зварювальні електроди. За словами Олега Приходька, вибухові речовини були йому підкинуті співробітниками ФСБ. Побічно підтверджує це те, що захід відбувався у відсутності адвоката. Поняті приїхали разом зі співробітниками ФСБ та цілою групою криміналістів. Тобто вони були до такого розвитку подій готові», ‒ розповів він.
Слідство стверджує, що Олег Приходько готував підрив будівлі адміністрації міста Саки «з метою вплинути на органи місцевої влади, щоб вони ухвалили рішення про входження Криму до складу України». «Це формулювання викриває сфабрикованість та абсурдність підозр у цій справі й підкреслює її політичне забарвлення. Сам Олег Приходько говорить, що це переслідування є вінцем його переслідувань за проукраїнську позицію та активізм», ‒ каже Назим Шейхмамбетов.
За інформацією «Кримської солідарності», справу веде старший слідчий кримського управління Федеральної служби безпеки Росії Іван Романець.
Олег Приходько, за словами адвоката, провину не визнає, стверджуючи, що вибухівку йому підкинули.
Олег Приходько розповів захиснику, що до нього не застосовували фізичного насильства, проте з моменту затримання не годували й не давали пити. Адвокат розцінює це як тортури, оскільки «навіть якщо стосовно людини порушена кримінальна справа, ніхто не скасовує того, що вона потребує їжі та пиття». Адвокат клопотав про передачу їжі затриманому, але йому відмовили.
Уже після того, як кримські активісти підняли тривогу з приводу зникнення Олега Приходька, у центрі громадських зв'язків ФСБ Росії підтвердили його затримання. У повідомленні його називають «прихильником нацистської ідеології» та «членом українських екстремістських організацій».
Оперативне відео обшуку в активіста та його затримання поширили кримські ЗМІ. На ньому оперативники показують зображення нацистської свастики, портрети Степана Бандери та символіку партії «Свобода».
Увечері 10 вересня Київський районний суд Сімферополя заарештував Олега Приходька до 10 грудня.
«Я ‒ етнічний українець, тому у мене український прапор»
Раніше Олег Приходько вже потрапляв у поле зору російських правоохоронців і спецслужб. У червні 2016 року його заарештували на три доби після того, як він посварився зі співробітниками ДІБДР, які зупинили його автомобіль з номерами українського зразка. На той момент кримських автовласників зобов'язали змінити номерні знаки й документи на російські. Але Олег Приходько до останнього чинив спротив цьому.
У лютому цього року російські силовики прийшли до нього додому з обшуком. Підставою послужило повідомлення про вандалізм над радянськими пам'ятниками в Сакському парку, в чому запідозрили Олега Приходька.
Під час обшуку оперативники вилучили в будинку Олега Приходька прапори України, партії «Свобода», червоно-чорний прапор і портрет Степана Бандери з двома моделями пластмасових автоматів, які висіли на стіні в передпокої.
Олег Приходько тоді розповідав Крим.Реалії, що українська символіка дозволяє йому зберегти українську ідентичність у російських реаліях на півострові. «Я живу на своїй українській землі. Росіяни підкреслюють свою ідентичність ‒ вішають триколори, кримські татари ‒ свою символіку, а я ‒ етнічний українець, тому у мене є український прапор», ‒ пояснював він свою позицію.
На допиті в ФСБ активіста розпитували про його діяльність і зв'язки з материковою частиною України. В результаті Сакський районний суд Криму оштрафував кримчанина на 2 тисячі рублів за адміністративною статтею ‒ 20.3 КоАП Росії (пропаганда або публічна демонстрація нацистської символіки).
Олег Приходько повідомляв нам, що іноді відвідував сім'ю кримського фермера Володимира Балуха, коли той перебував у російській в'язниці. Він припускав, що через свою проукраїнську позицію може повторити долю колишнього політв'язня, який потрапив до в'язниці після того, як у нього на горищі «знайшли» тротилові шашки.
Володимир Балух, зі свого боку, розповідав Крим.Реалії, що з Олегом Приходьком знайомий заочно, спілкувався з ним телефоном за кілька днів до затримання. «Я йому говорив, що якщо бачиш, що проти тебе вони починають копати, треба виїжджати. Зі мною було те ж саме: вони спочатку здалеку заходили, а коли побачили, що нічого не виходить ‒ заарештували й закрили просто», ‒ розповів колишній політв'язень.