Доступність посилання

ТОП новини

«Справа кримських експертів»: що відбувається з «диверсантами» Штибліковим, Бессарабовим та Дудкою


Затримання Дмитра Штиблікова
Затримання Дмитра Штиблікова

Колишні співробітники кримського аналітичного центру «Номос» Дмитро Штибліков і Олексій Бессарабов вже півтора року перебувають за ґратами. Разом з їх товаришем Володимиром Дудкою вони були затримані в Севастополі влітку 2014 року зі звинуваченням у підготовці диверсій на замовлення української розвідки. Штибліков дав свідчення і був засуджений на 5 років, а Бессарабов і Дудка заперечують провину й надалі перебувають у СІЗО в очікуванні суду.

Співробітники ФСБ затримали Штиблікова, Бессарабова та Дудку 9 листопада 2016 року. Російські спецслужби оголосили, що затримані нібито планували диверсії на об'єктах військової інфраструктури та життєзабезпечення Криму. У повідомленні ФСБ говорилося, що у них вилучили вибухові пристрої великої потужності, зброю та боєприпаси.

Як затримували севастопольських «диверсантів»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00
Завантажити на комп'ютер

Міністерство оборони України спростувало ці звинувачення і назвало їх «черговим фейком російських спецслужб, спрямованим на приховування персональних репресивних дій проти жителів півострова, а також дискредитацію України серед міжнародного товариства».

ФСБ розповсюдила відео, на якому Штибліков і Бессарабов дають свідчення. Вони кажуть, що вже багато років є співробітниками Головного розвідуправління Міноборони України. Дмитро на камеру сказав, що на роботу в ГУР він потрапив ще в 1998 році. Рідні затриманих вважають, що ці свідчення були дані під тиском або тортурами.

Коротка історія справи

Олексій Бессарабов і Дмитро Штибліков до 2014 року були відомі тим, що працювали експертами в аналітичному центрі «Номос», що розташовувався в Севастополі. Ця неурядова організація спеціалізувалася на дослідженнях в сфері міжнародних відносин, національної безпеки та євроатлантичної інтеграції в Чорноморсько-Каспійському регіоні.

Олексій Бессарабов
Олексій Бессарабов

У Олексія та Дмитра схожі біографії. Обидва навчалися на факультетах розвідки у військових училищах, після навчання пішли служити спочатку в радянські збройні сили, а потім ‒ в українські. З різних причин вони звільнилися з ВСУ в середині нульових і пішли працювати в «Номос». Штибліков і Бессарабов були заступниками головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Дмитро в якості експерта коментував для медіа ті чи інші події, пов'язані з військовою тематикою. Олексій займався публіцистикою, друкувався в одеському журналі «Судноплавство», «Севастопольському віснику», інтернет-виданні «Главред».

Третій фігурант справи ‒ Володимир Дудка. Він закінчив факультет розвідки Калінінградського вищого військово-морського училища. Потім за розподілом потрапив на службу в Чорноморський флот. Після розпаду СРСР перейшов у Військово-морські сили України ‒ командував у Севастополі кораблем «Сімферополь». Дудка, Штибліков і Бессарабов були близькими друзями.

Дудка командував у Севастополі кораблем «Сімферополь»

Після затримання Штиблікова з ним намагався укласти договір незалежний російський адвокат Олександр Попков, який спеціалізується на політичних справах у Криму. Він кілька разів намагався потрапити до клієнта, але силовики його не пропускали, посилаючись на те, що затриманий нібито від нього відмовляється. Роль захисника Штиблікова виконував тільки адвокат за призначенням.

Він підписав угоду зі слідством. Севастопольський міський суд, підконтрольний Росії, розглядав його справу в закритому режимі. Родичів Штиблікова допустили тільки на оголошення вироку. 16 листопада минулого року йому присудили 5 років колонії суворого режиму та штраф у розмірі 200 тисяч рублів.

Дмитро Штибліков
Дмитро Штибліков

​Незважаючи на те, що Дмитро визнав свою провину, його родичі та друзі стверджують, що він не має стосунку ні до розвідки України, ні до підготовки диверсій. Вони наголошують, що Штибліков обмовив себе через погрози й заради того, щоб отримати невеликий термін.

Журнал у вигнанні

Наприкінці березня стало відомо, що Дмитра епатували в колонію № 6 російського Омська. За словами його брата Олексія Штиблікова, переміщення ув'язненого з Сімферополя до цього російського міста зайняло два місяці.

«Поки побачень не дають. Найближчі півроку, як я зрозумів, не даватимуть. Але листи дають писати, тільки з них ми про нього й дізнаємося. Пише, що все поки нормально. Каже, що холодно, але в камері тепло. Скарг не було, але зрозуміло, що в листах не поскаржишся», ‒ розповів брат ув'язненого кореспонденту Крим.Реалії.

Олексій Бессарабов і Володимир Дудка як і раніше перебувають в слідчому ізоляторі

Тим часом Олексій Бессарабов і Володимир Дудка як і раніше перебувають в слідчому ізоляторі. 6 квітня Севастопольський міський суд мав розпочати розгляд їхньої справи, але суддя Ігор Кожевников повернув обвинувальний акт прокурору на доопрацювання. Про це кореспонденту Крим.Реалії повідомила адвокат Володимира Дудки Оксана Железняк.

«Підсумковий обвинувальний висновок суперечив матеріалам кримінальної справи. Тому суд відіслав його на доопрацювання для усунення цих суперечностей, для приведення його у відповідність з матеріалами кримінальної справи. Зараз вона у слідстві ФСБ, але найближчим часом планується її передача до суду», ‒ сказала Железняк.

Оксана Железняк
Оксана Железняк

​За її словами, слідство вважає, що Дудка зберігав у секретному сховищі вибухові речовини та вибухові пристрої. Підзахисний Железняк заперечує свою провину. За словами адвоката, Володимир Дудка нелегко переносить утримання в СІЗО, скаржиться на стан здоров'я і ненадання медичної допомоги в належному обсязі.

У Києві відновив випуск журнал «Чорноморська безпека»

У Олексія Бессарабова ‒ адвокат за призначенням. Правозахисники намагалися забезпечити його незалежним захисником, але їм не вдалося налагодити контакт з родичами арештанта. При цьому, за словами Оксани Железняк, Бессарабов теж не визнає свою провину.

Поки він і його колишній колега з центру «Номос» Штибліков за ґратами, в Києві відновив випуск журнал «Чорноморська безпека». До 2014 року обидва нинішніх арештанти заміняли головного редактора цього видання.

У нових випусках журналу в розділі «Редколегія» видання пишеться: «Члени редакційної колегії журналу, севастопольці Олексій Бессарабов і Дмитро Штибліков є політичними заручниками Кремля і з 2016 року перебувають у російських застінках за сфальсифікованими звинуваченнями».

Головний редактор «Чорноморської безпеки» Михайло Гончар зазначив, що відновлення випуску журналу багато в чому було продиктоване саме арештом севастопольців.

«Вони були членами редколегії і, навіть більше, вони були основними «моторами» цього журналу. Тому ми й зберегли їх у складі редколегії», ‒ сказав Гончар кореспонденту Крим.Реалії.

За його словами, перший відновлений випуск журналу вийшов у квітні 2017 року, після цього були опубліковані ще два номери.

Штибліков, Бессарабов і Дудка ‒ не єдині, кого в Криму звинуватили в роботі на українську розвідку та підготовку диверсій. З 2016 року за аналогічними справами були заарештовані близько 10 осіб.

XS
SM
MD
LG