Доступність посилання

ТОП новини

Прокуратура АРК: «Екіпаж «Норду», швидше за все, повернеться до Керчі»


Начальник управління нагляду за кримінальним провадженням Прокуратури АРК Ігор Поночовний
Начальник управління нагляду за кримінальним провадженням Прокуратури АРК Ігор Поночовний

Яка доля чекає на екіпаж керченського рибальського судна «Норд», затриманого українськими прикордонниками в Азовському морі? Що загрожує чиновникам із російського уряду Криму, яких затримали на материковій частині України? Чи понесуть покарання ті, хто переслідував у Криму українських і кримськотатарських активістів?

Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії говорили з начальником управління нагляду за кримінальним провадженням Прокуратури АРК Ігорем Поночовним.

– Співробітники СБУ 3 квітня затримали на адміністративному кордоні з Кримом депутата підконтрольної Росії Євпаторійської міської ради за підозрою в причетності до анексії півострова. Які дії зараз застосовуватимуть органи слідства та прокуратури?

– У рамках кримінального провадження наразі затриманий так званий депутат Євпаторійської міської ради. Цей громадянин 2014 року в складі «самооборони Криму», в одному з її підрозділів – «Чорне козацтво» – брав активну участь в агітаційних заходах, у різного роду мітингах, маршах, виступав на цих мітингах про російську окупацію Криму. Ця людина, будучи депутатом, брала участь у голосуванні за націоналізацію євпаторійського майна на користь Росії. Він заїжджав на територію України й намагався через різні пункти пропуску виїхати, але завдяки оперативній роботі СБУ його затримали в пункті пропуску «Чаплинка». Зараз йому повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 110, обрали запобіжний захід, відпрацьовуватимемо його епізод.

Сергій Осьмінін
Сергій Осьмінін

– Які дії зараз застосовуватимуть органи слідства, прокуратура?

– Буде проведена низка слідчих дій, у тому числі допити підозрюваного, якщо він захоче з нами співпрацювати (ми йому рекомендуємо). Будуть проведені допити свідків, різні експертизи, що закріплять отримані нами докази з приводу участі цієї особи в усіх вищезазначених подіях. Після того як розслідування буде завершено, ми відправимо справу до суду для розгляду по суті. Покарання за вказаний злочин – до 10 років позбавлення волі. Це дії, спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу або захоплення державної влади. Але це не остаточна кваліфікація, в ході досудового розслідування його дії будуть остаточно кваліфіковані перед завершенням досудового розслідування, тому ще можлива зміна кваліфікації.

Це не перший випадок, коли при спробі в'їзду на материкову частину країни затримують кримських чиновників. Була історія із затриманням колишнього заступника міністра російського Міністерства спорту Криму Фаруха Камалова. Що з ним відбувається зараз?

Фарух Камалов
Фарух Камалов

– Йому продовжили арешт, продовжили термін досудового розслідування в зв'язку з тим, що тривають експертизи. Найближчим часом планується завершення експертиз і досудового розслідування, направлення його до суду.

На якій стадії перебуває розслідування у справі затриманого в Києві в січні 2018 року колишнього міністра охорони здоров'я Криму Петра Михальчевського?

Петро Михальчевський
Петро Михальчевський

– Це кримінальне провадження перебуває на тій же стадії, що і згадана справа колишнього заступника міністра спорту. Тривають експертизи – портретні, фоноскопічні. Найближчим часом це кримінальне провадження теж готується до суду.

А що відбувається, чому почастішали повідомлення про затриманих кримських чиновників? Вони раніше не їздили?

Ми, насправді, не так часто їх затримуємо, як хотілося б. Коло осіб, які вчинили дії проти національної безпеки України, набагато більше

– Ми, насправді, не так часто їх затримуємо, як хотілося б. Коло осіб, які вчинили дії проти національної безпеки України, набагато більше. Насправді раніше робота проводилася. Можливо, в осіб, яких затримали, була впевненість у тому, що вони зможуть безперешкодно пересуватися по території України, вирішувати свої справи. У кожного з них – свої особисті справи. Ми не можемо говорити, що ці чиновники їхали з якимось завданням від країни-агресора.

Затримання риболовецького судна з Керчі Держприкордонслужбою України в акваторії Азовського моря наробило в Криму багато шуму. Родичі членів екіпажу хвилюються, роблять припущення, як будуть далі розвиватися події. Тим часом Прокуратура АРК оголосила про підозру капітану судна Володимиру Горбенку. Що буде далі?

Російська сторона називає це викраденням, викраденням судна. Але Україна не може викрасти те, що їй належить. Ми ведемо роботу виключно в рамках українського законодавства і в межах, дозволених українським законодавством

– Буде проводитися досудове розслідування в двох кримінальних провадженнях. За статтею 332 прим. 1 з приводу капітана корабля, який незаконно перетнув кордон із тимчасово окупованою територією. Також – за фактом незаконного промислу, оскільки вказане судно, незважаючи на те, що воно незаконно зареєстровано в російському судновому реєстрі, незаконно встановило на борт російський прапор й отримало в Ростові (російському Ростові-на-Дону КР) дозвіл на здійснення рибного промислу, проводило рибний промисел в акваторії Азовського моря на українській території. Цей факт ми будемо теж вивчати, і давати йому правову оцінку.

В подальшому члени екіпажу будуть притягнуті до адміністративної відповідальності, оскільки вони теж незаконно перетнули кордон із тимчасово окупованою територією, після цього вони відпрацьовуватимуться в рамках кримінального провадження. Зараз членів екіпажу дезінформують із приводу того, чим ми займаємося. Російська сторона називає це викраденням, викраденням судна. Але Україна не може викрасти те, що їй належить. Ми ведемо роботу виключно в рамках українського законодавства і в межах, дозволених українським законодавством.

Члени екіпажу судна «Норд» громадяни України, які живуть на окупованій території і мають незаконні російські паспорти. Така позиція України. У Росії рибалок називають своїми громадянами й вимагають допустити до них консула. Тим часом родини рибалок просто хочуть, щоб їхні близькі повернулися додому. Який вихід з ситуації, що склалася?

– Ситуація, насправді, дуже складна, вона унікальна в своєму роді, тому що в світі таких конфліктів, як зараз у Криму, ще не було. Україна однозначно вважає членів екіпажу українцями. Паспорти (російські КР) їм були видані незаконно, тому що Росія не мала на те права. Як би російська сторона не виправдовувала свої дії, але є міжнародне законодавство, що чітко регулює ці питання впродовж більше 50 років. Члени екіпажу є українцями, російські паспорти їм були видані незаконно. Я розумію з людської позиції сім'ї, які, можливо, не розуміються в політиці або процесах, що відбуваються. Однозначно, члени екіпажу, швидше за все, потраплять додому, до Керчі. Єдиний негатив зараз у тому, що членів екіпажу російська сторона використовує для маніпуляцій у ЗМІ, нібито ми позбавили сім'ї годувальників. Але з точки зору українського законодавства ми вчинили правильно.

Я сподіваюся, що суд підтримає позицію прикордонників і притиягне до адміністративної відповідальності, оскільки моряки повинні розуміти, що сталася окупація і що перетин кордону є незаконним. По-людськи шкода, що люди стали заручниками ситуації, але незаконного нічого з членами екіпажу ніхто не робить, їм надається максимальна підтримка, медична допомога, харчування.

Український активіст Володимир Балух, який перебуває в сімферопольському СІЗО, 19 березня оголосив голодування, протестуючи проти переслідування в судах і політичних звинувачень. Як Прокуратура АРК відстежує ситуацію з кримчанином?

Володимир Балух
Володимир Балух

Ми пам'ятаємо про Володимира Балуха, і особи, які причетні до його незаконного затримання, обшуків, будуть притягнуті до відповідальності

– Ситуацію з Володимиром Балухом ми контролюємо максимально, наразі є кримінальні провадження стосовно тих осіб, які затримували Балуха і притягували його до кримінальної відповідальності. Зараз є дві особи, яким повідомлено про підозру в рамках кримінального провадження, вони перебувають у розшуку. Ми максимально співпрацюємо, наскільки це можливо, з громадськими, неурядовими організаціями, що мають трохи більший спектр інформації з приводу подій, що відбуваються в Криму. Тому ситуація перебуває на нашому контролі, кримінальне провадження розслідується настільки ефективно, наскільки це дозволяє ситуація. Ми пам'ятаємо про Володимира Балуха, і особи, які причетні до його незаконного затримання, обшуків, що в нього проводили, а також особи, які виносили обвинувальні вироки, – однозначно рано чи пізно будуть притягнуті до відповідальності.

Чи відстежує прокуратура АРК справу кримськотатарського активіста Нарімана Мемедемінова, якому нещодавно продовжили арешт у Криму?

Наріман Мемедемінов
Наріман Мемедемінов

– Так. Одразу після того, як прокуратурі Автономної Республіки Крим стало відомо про незаконний обшук і затримання цього журналіста, було розпочато кримінальне провадження. Зараз ми максимально збираємо інформацію, і теж співпрацюємо з громадськими організаціями, що через свої канали отримують інформацію про перебування Мемедемінова в СІЗО. Це кримінальне провадження розпочато нещодавно, зараз збирається доказова база.

Чи здійснюється робота з документування фактів переслідування в Криму українських і кримськотатарських активістів? Чи відомі прізвища осіб, які причетні до таких репресій?

Один з основних напрямків нашої роботи – захист громадян у Криму

– Однозначно! Це один з основних напрямків нашої роботи – захист громадян у Криму. На жаль, безпосередньо захистити їх від дій окупаційної влади на території Криму ми не можемо, але ми намагаємося максимально документувати всі ці факти, щоб у подальшому притягнути цих осіб до кримінальної відповідальності. Факти тиску на кримських татар, українців, громадян інших національностей, тиску за релігійною ознакою, політичними поглядами – відображаються в початих кримінальних провадженнях. На мій погляд, усе це в подальшому знайде відображення в Міжнародному кримінальному суді, тому що факти тиску на українців, кримських татар мають масовий характер.

  • 16x9 Image

    Олена Юрченко

    Кримська журналістка, радіоведуча. Жила і працювала в Керчі, залишила Крим після російської анексії півострова в 2014 році. Редакторка Крим.Реалії з 2014 року. Ведуча авторської програми «Міські історії» на Радіо Крим.Реалії. Авторка серії публікацій про Крим і міжнародну реакцію на анексію півострова. Учасниця програми медіа-партнерства UMPP з радіокомпанією KSGF (Спрінгфілд, Міссурі, США). Викладачка кафедри мультимедійних технологій і медіадизайну Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Співавторка посібника з інформування та комунікації «Інформаційна азбука для неурядових організацій».

XS
SM
MD
LG