Доступність посилання

ТОП новини

Пріоритетна релігія та інші скріпи Севастополя


Інкерманський Свято-Климентівський монастир, січень 2018 року
Інкерманський Свято-Климентівський монастир, січень 2018 року

Спеціально для Крим.Реалії

Минулого року в'їзний майданчик біля Інкерманського Свято-Климентівського монастиря облаштували з жахливими огріхами за 27 мільйонів рублів, а територію біля Свято-Георгіївського монастиря на Фіоленті в нинішньому році приведуть «в божеський вигляд» за 227 мільйонів. Облаштування територій біля мечеті або синагоги в планах нинішньої севастопольської влади немає.

Вже на що в Севастополі не шкодують бюджетних коштів ‒ так це на привернення уваги міфічних туристів і на зміцнення скріп, серед яких православ'я займає одне з перших місць. Напередодні Нового року був зданий в експлуатацію майданчик біля Свято-Климентівського монастиря в Інкермані. За його облаштування довго боролися місцеві православні громадські активісти. Кошти виділила Москва, оскільки в міському бюджеті на це, відповідно до крилатої фрази російського прем'єра, грошей немає.

Роботи виконував генпідрядник АТ «Рив'єра», але якість їх, м'яко кажучи, так собі. Нещодавно покладений асфальт розсипається на очах, над ним виступають люки у вигляді дорожніх перешкод, паркувальні місця для інвалідів розташовані прямо біля сміттєвих баків.

Нещодавно покладений асфальт розсипається на очах

В цілому, за давньою російською традицією, кошти явно зариті в землю. За 26,7 мільйона рублів обладнали зону асфальтованого паркування на 40 автомобілів, упорядкували газони, спорудили альтанки з полікарбонату, встановили стовпи освітлення, звели будівлю павільйону для обслуговування туристів та майданчик, що примикає до нього, для екскурсійних автобусів й особистого транспорту. У центрі майданчика на гранітній плиті встановили пам'ятний знак у вигляді хреста.

Недоасфальтований майданчик біля Свято-Климентівського монастиря в Інкермані, січень 2018 року
Недоасфальтований майданчик біля Свято-Климентівського монастиря в Інкермані, січень 2018 року

Але значна частина парковки все ще не заасфальтована, і чомусь саме на ній паркуються, приїжджаючи в храм, севастопольці та туристи. Їхні автомобілі стоять на щебінці, при цьому паркувальні місця пусті.

Будівля для обслуговування туристів виконана в стилі хай-тек, що абсолютно не в'яжеться з виглядом кам'яної кладки фортеці Каламіта та білосніжними стінами монастиря. Для проектувальників-варягів це, мабуть, здається нормальним. Головне в цій справі ‒ кошти освоїти.

Апетит з'являється при вигляді... грошей

Свято-Георгіївський монастир на мисі Фіолент в Севастополі, січень 2018 року
Свято-Георгіївський монастир на мисі Фіолент в Севастополі, січень 2018 року

27 мільйонів ‒ сума немаленька, якщо дивитися з точки зору обивателя. У підрядників і керівників міста уявлення та рефлекси зовсім інші ‒ при вигляді бюджетних грошиків у них з'являється просто вовчий апетит. Приклад цьому ‒ заплановані роботи з облаштування території біля Свято-Георгіївського монастиря на мисі Фіолент. Для цього з федеральної казни виділили ні багато, ні мало, а 227 мільйонів рублів. Упорядковувати «скріпне місце» й освоювати мільйони буде все те ж саме АТ «Рив'єра» з Москви.

При вигляді бюджетних грошиків у них з'являється просто вовчий апетит

Закінчити роботи мають на 1 грудня 2018 року. На майданчик біля крутого обриву з видом на монастир вже привезли будматеріали: бетонні балясини та парапети. Тут же паркується будівельна техніка. Що вийде після облаштування ‒ невідомо: проекту ніхто не бачив, обговорення з громадськістю не проводили.

Територія під благоустрій біля Свято-Георгіївського монастиря, січень 2018 року
Територія під благоустрій біля Свято-Георгіївського монастиря, січень 2018 року

Як пишуть місцеві ЗМІ, АТ «Рив'єра» реконструює в Севастополі парк ім. Анни Ахматової та пляж «Сонячний». Їх мали здати наприкінці 2017 року, але прийому не відбулося. Парк і сквер поки закриті для доступу, а жителі Севастополя в соціальних мережах діляться враженнями про жахливий ремонт: недоробки, криворуке облицювання паркану та величезний, викладений плиткою плац замість піску й трави.

«Скріпні» бюджетні замовлення та «нескріпні» об'єкти

За об'єктами, запланованими для облаштування, ремонту та реконструкції в 2018 році, можна зрозуміти, на що севастопольські володарі звертають увагу в першу чергу. Абсолютним рекордсменом з виділених коштів є севастопольський парк Перемоги: на реконструкцію виділили 1 мільярд 59 мільйонів рублів. Кошти освоюватиме ТОВ «Глассок-Крим».

Парк, закладений 9 травня 1975 року, вже реконструювали ‒ у 2008-2009 роках тут поклали тротуарну плитку, збудували вхідну ротонду, встановили 160 лавочок, 250 урн і 150 ліхтарів.

Роботи щодо нової реконструкції парку Перемоги почалися в 2017 році. Але контракт з підрядником, компанією «Робочий-1» з Сахаліну, розірвали через низький темп робіт і оголосили новий конкурс.

Встановлять 13 фонтанів ‒ за кількістю міст-героїв

У парку реконструюють алеї, доріжки, мережу освітлення, збудують міні-футбольне поле, поле для баскетболу та волейболу, поле для екстремальних видів спорту, велодоріжку, архітектурне освітлення й, можливо, з'являться нові зелені насадження. Тут же встановлять 13 фонтанів ‒ за кількістю міст-героїв.

Не забувають місцеві правителі й інші місця патріотичних і православних скріп. Історичний бульвар реконструйовуватиме ТОВ «Гуар» за 446,9 мільйона рублів, а сквер біля Володимирського собору на Центральній гірці ‒ ТОВ «Група-Е» за 46 мільйонів.

Ак'яр Джамі – соборна мечеть в Севастополі на вулиці Кулакова, січень 2018 року
Ак'яр Джамі – соборна мечеть в Севастополі на вулиці Кулакова, січень 2018 року

Але скільки ви не шукайте ‒ не знайдете в списках і планах, наприклад, севастопольську мечеть на вулиці Кулакова. Закладена в 1909 році й відкрита в 1914-му, сьогодні вона є пам'ятником архітектури, але аж ніяк не об'єктом уваги чи вкладення коштів для нинішньої влади. А місцеві жителі складують сміття поруч з цим храмом.

Севастопольська синагога, яку поряд з площею Повсталих будує з 2012 року єврейська релігійна громада «Хабад», теж навряд чи удостоїться уваги керівників міста.

Будівництво севастопольської синагоги, січень 2018 року
Будівництво севастопольської синагоги, січень 2018 року

У схожій ситуації і католицький костел (в ньому зараз кінотеатр «Дружба» ‒ авт.). Але очікувати уваги до «нескріпних» об'єктів від представників російської влади не доводиться.

Андрій Покровський, кримчанин (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG