Кримський татарин Кязим Аметов, заарештований у «справі Веджіє Кашка», – громадський активіст із великим стажем. Координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров каже, що про нього позитивно відгукуються односельці. Правозахисник побував у селі Грушівка Кіровського району й поспілкувався з сім'єю Аметова.
«2 січня я відвідав сім'ю Кязима Аметова в Грушівці, щоб надати їм правову та консультаційну допомогу. Поспілкувався з його дружиною Шерфізаде й старшою дочкою Наджіє. Молодшій доньці лише десять років, ходить до п'ятого класу в Грушевській школі. Обговорили з сім'єю їхні проблеми», – повідомив Джеппаров.
За його інформацією, після арешту Кязима Аметова його сім'я опинилася в скрутних фінансових умовах.
«Сім'я тримала три корови й бичка до арешту Кязима, це була гарна підмога, але всю худобу вони змушені були продати. Господарства більше немає. Пенсію Кязима теж не отримують із листопада, після його арешту, й коли отримають – невідомо. Із роботи довелося звільнитися також його дочці Наджіє. Тепер вона зайнята клопотами щодо справи батька», – розповів правозахисник.
Він зазначає, що сім'я важко переживає арешт Кязима Аметова.
«Розмова наша відбувався в основному з Наджіє, дружина Кязима – Шерфізаде – майже не могла говорити, у неї відразу з’являються сльози», – зазначив Джеппаров.
Тільки на шостий день вдалося з'ясувати, що затриманих розмістили в ІТТ Бахчисарая й СакахНаджіє Аметова
«23 листопада о 10-й годині в нас почався обшук. Оскільки я живу в Сімферополі, то мені подзвонила сусідка, повідомила, що біля нашого будинку в Грушівці стоїть шість автозаків, люди в масках. Під час обшуку тільки маму одну допустили до будинку. Я дізналася причину обшуку через п'ять хвилин після дзвінка сусідки, в Facebook. Одразу виїхала на місце затримання батька. Встигла до моменту проведення слідчих заходів, але з батьком поспілкуватися не вдалося. У той же вечір поїхали до Центру «Е», де проводилися допити затриманих. Привезли їжу й одяг, але у нас взяли тільки бутерброди й воду. На наступний день батьку призначили запобіжний захід. Наступні п'ять днів я приїжджала до Сімферопольської ІТТ, щоб передати батькові одяг, але мені говорили, що його там немає. Тільки на шостий день вдалося з'ясувати, що затриманих розмістили в ІТТ Бахчисарая й Саках. Тоді ми змогли передати їм трохи їжі й теплий одяг», – розповідає Наджіє Аметова.
Наджіє каже, що боротиметься за долю батька й зробить все можливе, щоб домогтися справедливості.
Тато не злочинець. Він був громадським діячем, усім допомагавНаджіє Аметова
«Тато не злочинець. Він був громадським діячем, усім допомагав. Батько з Веджіє Абла не тільки зустрічався в судів, він бував у неї вдома, допомагав по господарству», – зазначає Наджіє.
Підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму 5 грудня залишив у силі рішення про утримання в СІЗО затриманого 23 листопада в Сімферополі у «справі Веджіє Кашка», підозрюваного у вимаганні в громадянина Туреччини кримськотатарського активіста Кязима Аметова. Адвокати клопотали про зміну запобіжного заходу затриманим на домашній арешт. Кязим Аметов перебуватиме в СІЗО до 15 січня 2018 року.
Під час засідання Аметов заявив, що не винен і всього лише «намагався допомогти бабусі (Веджіє Кашка – КР) повернути гроші».
23 листопада в Сімферополі російські силовики затримали групу кримських татар – Кязима Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача й Бекіра Дегерменджі. Їх звинуватили у вимаганні в громадянина Туреччини. Бекіра Дегерменджі й Кязима Аметова схопили в кафе «Медобори», розташованому неподалік Київського районного суду.
Під час їхнього затримання стало зле ветерану кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка. Вона померла в дорозі до лікарні.
Прес-служба ФСБ заявила, що проти затриманих порушили кримінальну справу за ч. 2 ст. 163 Кримінального кодексу Росії – вимагання, організоване групою осіб. За версією слідства, фігуранти справи вимагали велику суму грошей у громадянина Туреччини. Один із лідерів кримських татар Наріман Джелял заявив, що ці звинувачення сфабриковані. За його словами, громадянин Туреччини Юсуф Аїтан вкрав сім тисяч доларів у родини Веджіє Кашка. Активісти, як стверджує Джелял, намагалися переконати турка повернути ці кошти. Їх затримали в той момент, коли Юсуф Аїтан повинен був передати Веджіє Кашка зазначену суму.
Прокуратура АРК, що базується на материковій Україні, відкрила кримінальні провадження після проведення незаконних обшуків, затримань і смерті ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка.