Доступність посилання

ТОП новини

Виставка «Суд абсурду» – погляд свідка


У Києві презентували фотовиставку «Суд абсурду» (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00
Завантажити на комп'ютер

У Києві презентували фотовиставку «Суд абсурду» (відео)

Російський журналіст Антон Наумлюк виставив у Києві фото, зняті під час судових засідань у справах українських політв'язнів. На відкритті згадували і про тих, хто лишився поза кадром.

Виставка – підсумок року роботи Наумлюка в судах Ростова й Ростовської області, де розглядали справи українців. Він висвітлював процеси Надії Савченко, Олега Сенцова й Олександра Кольченка та інші процеси, де на лаві підсудних були захоплені російськими силовиками українці. Дві зали, надані підприємством «Кримський дім», зайняті знімками людей за гратами. Підписи під світлинами незвично довгі для фотовиставки: текст фактично рівноправний із зображенням, оскільки докладно інформує про обставини й умови зйомок.

Антон Наумлюк
Антон Наумлюк

Як свідчить сам Наумлюк, інколи для цього залишалося кількадесят секунд, зазвичай до чи після судових засідань. Проте, і цього часу було вдосталь, щоб упіймати найбільш промовисті погляди й вирази облич бранців. Тут спокій та іронія Сенцова, весела попри ув'язнення вдача Кольченка, твердість духу Карпюка й безтямний погляд доведеного до божевілля Клиха. А в чорнороба Литвинова, якого спочатку звинуватили в убивствах і зґвалтуваннях десятків людей, а потім засудили за «розбій», більше промовляє натруджена рука, що стискає маленький натільний хрестик.

У коментарі Крим.Реалії Антон Наумлюк підкреслив – його текстами і світлинами історія судів над українцями не вичерпується, за кадром лишилося багато. «Я переконаний, що про це розкажуть вони самі, коли опиняться на волі. А так неодмінно станеться», – сказав автор знімків.

Російське «правосуддя» поставило їх в умови, коли фах і знання юриста майже безсилі проти заведеного в Кремлі механізму придушення

Зовсім інші обличчя в адвокатів. Російське «правосуддя» поставило їх в умови, коли фах і знання юриста майже безсилі проти заведеного в Кремлі механізму придушення. Тому в погляді захисника Миколи Карпюка Докки Іцлаєва готовність до протистояння і спокій, а в очах Марина Дубровіної, яка захищала Клиха – важка ненависть і презирство.

Організатори виставки із громадської ініціативи ініціативи Let My People Go запросили на відкриття родичів та інших причетних до доль засуджених українців. І не лише тих, чиї фото привіз Антон Наумлюк. До його об'єктива не потрапив Валентин Виговський, засуджений у закритому процесі до 11 років таборів за «шпигунство». Батько Валентина Петро Виговський нагадав: у день відкриття виставки до Києва повернулися звільнені з російських тюрем Геннадій Афанасьєв і Юрій Солошенко, а отже є надія на звільнення решти кремлівських в‘язнів.

Адвокат Ілля Новіков, який брав участь у захисті Надії Савченко і представляє інтереси кримчанина Олексія Чирнія нагадав – вийти на волю українці можуть тим же шляхом, що й звільнені раніше – лише через обмін. Адже правосуддя в Росії немає. Цілком реальне визнання Чирнія психічно хворим, відзначив адвокат, але це ніяк не позначиться на долі засуджених на підставі його свідчень Сенцова й Кольченка.

«У російському суді їхня справа не може бути переглянута. Їх не випустять навіть якщо у справі будуть дірки завбільшки із КАМаЗ», – сказав Новіков Крим.Реалії. А модератор зібрання, правозахисниця Олександра Матвійчук відчула напругу, що виникла в залі при згадці про Чирнія й наголосила: ми вболіваємо за всіх в‘язнів, «незалежно від ступеню їхнього героїзму».

Виставка стала місцем зустрічі дружини Миколи Карпюка Олени із адвокатом Новіковим. Прийшов і депутат Верховної Ради Борислав Береза, який увесь час майже пошепки говорив із Оленою Карпюк і Новіковим. Цікаві журналісти періодично намагалися підслухати про що йдеться, а Новіков відводив співрозмовників подалі від сторонніх вух до інших приміщень «Кримського дому».

Майже всі, хто виступав на відкритті, згадували про тих, кого російська репресивна машина прагне запроторити за грати. Мова, перед усім, про севастопольських «терористів», звинувачених у причетності до «Хізб ут-Тахрір». Їхню справу розглядає військовий суд у тому ж Ростові, де судили й інших українців. Член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв зауважив, що в Україні політв'язнів не ділять на кримських і «материкових», мусульман і християн.

«Усі вони – наші», – підкреслив Барієв. А автор світлин Антон Наумлюк додав: мета імпрези – ще раз нагадати світові про людей, позбавлених свободи в російському задзеркаллі. «Вони будуть на волі в будь-якому випадку. Але, нагадуючи світові про них, ми можемо прискорити момент нашої зустрічі», –- сказав російський журналіст.

XS
SM
MD
LG