Доступність посилання

ТОП новини

«Справа Краснова»: боротьба зі злочинцями чи добровольцями?


Служба безпеки України звинувачує екс-командира батальйону «Крим» Станіслава Краснова в роботі на російські спецслужби і підготовці замаху на активіста «Громадянської блокади» Криму. Соратники Краснова говорять про катування затриманого і фальсифікацію справи.

Про затримання екс-командира батальйону «Крим» Станіслава Краснова його соратникам стало відомо через кілька годин після того, як це сталося. Бійці та прихильники полку Нацгвардії «Азов», а також активісти громадської організації «Цивільний корпус «Азов» у ніч затримання Краснова і його подруги Оксани Шелест прийшли до центрального офісу СБУ з вимогою повідомити про стан затриманого і допустити до нього адвоката. Серед присутніх поширилися чутки, що їх побили співробітники СБУ. Вночі на Володимирську приїхав командир «Азова», народний депутат Андрій Білецький. Представники СБУ пообіцяли йому допустити до Краснова адвоката. Того ж дня керівник апарату глави СБУ Олександр Ткачук озвучив офіційну позицію відомства.

СБУ: Краснов працював на ФСБ і готував замах

За словами Ткачука, Краснов був затриманий на місці схованки, яку він нібито влаштував неподалік від АЗС на дорозі Київ – Харків біля села Щастя. Представник СБУ повідомив, що Краснов намагався втекти і чинив спротив при затриманні. Саме цим він пояснив наявність у затриманого тілесних ушкоджень.

За його словами, СБУ вела приховане спостереження за Красновим, яке дозволило встановити факт перевезення вибухівки потужністю 42 кг в тротиловому еквіваленті. «Одним із його завдань була підготовка (вбивства – КР) одного з активістів, який перебуває в Херсонській області на кордоні з Автономною Республікою Крим», – сказав Ткачук.

СБУ стверджує, що Краснов з 2014 року контактував із представниками російських спецслужб. Для цього він виїжджав на територію Білорусі. Незадовго до затримання він в черговий раз побував у цій країні, де зустрічався зі своїм куратором.

За версією СБУ, Краснов як учасник блокади адміністративного кордону з Кримом готував замах на одного з учасників блокади, що мало стати причиною заворушень і напруженості на півдні Херсонської області та створити передумови для збройного вторгнення на територію регіону російських військових.

Окрім того, СБУ звинувачує Краснова в передачі персональних даних бійців полку «Азов» сепаратистам, які діють на Донбасі.

Ткачук нагадав, що в 2014 році проти Краснова була порушена справа про незаконне зберігання зброї. Він був випущений під заставу, а потім вирушив у зону АТО. Ткачук стверджує, поки справа про незаконне зберігання зброї розслідувалася, Краснов співпрацював із російськими спецслужбами і незаконно транспортував і ховав вибухівку.

Хоча Краснова підозрюють у тяжких державних злочинах, поки що йому закидають тільки незаконне зберігання зброї

​СБУ повідомила, що найближчим часом справу розглядатиме суд. Хоча Краснова підозрюють у тяжких державних злочинах, поки що йому закидають тільки незаконне зберігання зброї.

Поки йшло слідство у попередній справі, Станіслав Краснов у зоні АТО очолював добровольчий батальйон «Крим», в якому воювали переважно вихідці з анексованого півострова – українці й росіяни за національністю. Оскільки батальйон не увійшов до складу Збройних сил і Міністерства внутрішніх справ України, його розформували навесні 2015 року.

У вересні Краснов з'явився на адміністративному кордоні Криму й Херсонської області і незабаром очолив громадську організацію «Цивільний корпус «Азов-Крим». Він перебував на півдні Херсонської області практично до завершення блокади в середині січня поточного року. Краснов неодноразово говорив, що представники обласного управління СБУ в Херсонській області відпускали затриманих учасниками блокади громадян, підозрюваних в антидержавній і сепаратистській діяльності.

«Азов» захищає Краснова

Хоча, за версією СБУ, Краснов зрадив бійців «Азова» і передав відомості про них сепаратистам, представники цього підрозділу й афілійованої з ним громадської організації «Цивільний корпус «Азов» захищають Станіслава. Офіційний представник «Цивільного корпусу «Азов» Олександр Алфьоров категорично спростував звинувачення Краснова в передачі відомостей про бійців противнику. «Відомості були викрадені в результаті хакерської атаки. Більше не було жодного випадку передачі куди-небудь відомостей про службовців полку. Краснов ніколи не мав доступу до кадрової служби. Чому його приплели до зникнення відомостей про наших бійців – не розумію», – сказав Алфьоров Крим.Реалії. Алфьоров першим привселюдно розповів про побиття Краснова під час і після затримання.

Через кілька годин після цього в інтернеті з'явився текст звернення Краснова з його підписом. У ньому він стверджує, що його і Оксану Шелест затримали на автозаправці під Києвом, побили і з зав'язаними очима доставили у невідоме місце, протягнувши кількасот метрів. Краснов стверджує, що його били до приїзду в центральний офіс СБУ і продовжили бити там.

За словами адвоката Краснова Андрія Мамалиги, на обличчі у його підзахисного були численні синці, крововиливи та садна. «Я жахнувся, побачивши його, думаю, що і суд жахнувся б, якби побачив. Його повезли в госпіталь СБУ для надання медичної допомоги», – сказав Мамалига Крим.Реалії. Він зазначив, що під час спроб допитати Краснова був присутній призначений адвокат.

Я жахнувся, побачивши його, думаю, що і суд жахнувся б, якби побачив.
Андрій Мамалига

Представник СБУ Ткачук сказав, що під час огляду місця, де Краснов нібито ховав вибухівку, не були присутні поняті. «Цей огляд місця події тривав... від півночі до ранку йшло оформлення. Уявіть собі, на трасі «Київ – Харків» знайти понятих для того, щоб процесуально оформити огляд!» – сказав Ткачук журналістам. А Мамалига висловив сумнів, що огляд взагалі оформлявся документально.

Слабкі місця звинувачення

Огляд місця події без понятих був проведений, хоча, за словами Ткачука, за Красновим спостерігали і готувалися до затримання. «Управління СБУ в Києві та в Київській області то об'єднують, то розділяють, але в будь-якому випадку це одна з найпотужніших регіональних структур спецслужби. Важко уявити, щоб при підготовці затримання не могли б знайти понятих. Без прояснення цієї ситуації в юридичній чистоті дій СБУ будуть сумніви», – сказав Крим.Реалії київський адвокат, а в минулому екс-заступник генерального прокурора Азербайджану Ібрагім Татієв.

Як аргумент при відсутності понятих може бути використаний безперервний відеозапис процесу спостереження і затримання підозрюваних, вважає він. Однак на брифінгу представники СБУ продемонстрували запис з автомобільного відеореєстратора, зроблений в нічний час без позначення часу і дати зйомки. На ній неприсутні в кадрі двоє чоловіків і жінка обговорюють перевезення неназваного вантажу вагою близько 40 кг, який, на думку одного з чоловіків, може містити пластид. Ткачук повідомив, що цей запис підтверджує підозри, що Краснов і його подруга Шелест причетні до перевезення вибухівки. У той же час з діалогу випливає, що учасники транспортування вантажу не знали напевно про його вміст.

Він такий був неконфліктний, конфліктів з кримськими татарами, на відміну від інших «азовців», у нього не було
Рустем Аблятіф

Версія СБУ про підготовку Красновим замаху на учасника «Громадянської блокади» Криму також викликає питання. Учасник блокади Рустем Аблятіф особисто знайомий зі Станіславом Красновим і зазначає, що він користувався довірою як керівник підрозділу і мав достатньо можливостей організувати замах. При цьому Аблятіф зазначив неконфліктний характер Краснова. «Він такий був неконфліктний, конфліктів з кримськими татарами, на відміну від інших «азовців», у нього не було», – сказав Аблятіф Крим.Реалії.

Очікується, що в найближчу добу затриманому Краснову та його супутниці суд обере запобіжний захід. Адвокат Мамалига очікує, що прокуратура вимагатиме арешту його підзахисного. Сам Краснов у своєму зверненні, переданому з ізолятора, вважає, що його арешт є результатом переслідування добровольчого руху і виконання замовлення російських спецслужб.

XS
SM
MD
LG