Доступність посилання

ТОП новини

Допити, погрози, звільнення... У Криму триває тиск на кримських татар


Невідомі намагаються зірвати конференцію Комітету із захисту прав кримськотатарського народу. 17 січня 2015 року
Невідомі намагаються зірвати конференцію Комітету із захисту прав кримськотатарського народу. 17 січня 2015 року

Сімферополь – У Криму триває тиск на кримських татар з політичних мотивів. З держустанов звільняють родичів членів Меджлісу, а учасників конференції Комітету із захисту прав кримськотатарського народу викликають на допити. Експерти вважають, що таким чином влада намагається «придушити будь-які прояви, пов'язані із захистом прав людини».

Учасників Всекримської конференції Комітету із захисту прав кримськотатарського народу, яка зі скандалом відбулася 17 січня поточного року в Сімферополі, почали викликати на допити.

Нагадаємо, того дня невідомі в спортивних костюмах влаштували бійку в залі ресторану «Мараканд», де зібралися учасники заходу. «Тітушки» (люди в спортивній формі) всіляко перешкоджали ініціаторам конференції, звинувачуючи їх у провокації. Жінки, які перебували в залі, змушені були чинити фізичний спротив спробі невідомих молодих людей увійти до зали. При цьому співробітники поліції, які стояли поруч, не змогли припинити порушення громадського порядку, допустивши бійку між присутніми.

Тоді учасники конференції ухвалили звернення на адресу президента України Петра Порошенка, голови Турецької Республіки Реджепа Тайїпа Ердогана і генерального секретаря ООН Пан Гі Муна. У всіх документах говорилося, зокрема, і про утиски прав кримських татар російською владою на території півострова.

Серед тих, хто вже побував на допитах, – член Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Маушев, колишній член Ревізійної комісії Курултаю Куртсеїт Абдуллаєв, а також активісти Гульнара Сейтумерова, Решат Артмамбетов і Каміль Кадиров.

За інформацією видання Крим.Реалії, під час допиту зазначених осіб слідчі Слідчого комітету в Криму цікавилися їх ставленням до ухвалених на конференції документів, яким чином вони пов'язані з ініціаторами заходу, а також чи не вважають вони екстремістськими заяви, що лунали під час конференції. Відзначимо, що раніше в Слідчий комітет викликали заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла. Він був на конференції як запрошений гість.

Барієв: Ми повертаємося на батьківщину, а там можливий арешт

Координатор Комітету із захисту прав кримськотатарського народу Ескендер Барієв розцінив виклик учасників січневої конференції на допити як «черговий доказ того, що влада в порушення не тільки міжнародного права, але й російського законодавства, намагається придушити будь-які прояви, пов'язані із захистом прав людини».

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв

«Найтрагічніше в тому, що провокаторів і хуліганів заохочують, призначаючи на посади, призупиняють розслідування кримінальної справи щодо вбивства Решата Аметова, а правозахисників залякують, заводять кримінальні виробництва. Така суть сучасної Росії», – сказав Барієв у коментарі для Крим.Реалії.

Як відомо, у січні, через кілька днів після конференції Комітету із захисту прав кримськотатарського народу, троє координаторів організації Ескендер Барієв, Синавер Кадиров та Абмеджит Сулейманов виїхали за межі Криму – на материкову частину України. Тоді ж Синавер Кадирова рішенням суду депортували з Криму за звинуваченням в «ухилянні від виїзду з Російської Федерації упродовж певного терміну перебування».

Незабаром прокурор Криму Наталія Поклонська повідомила, що в слідчі органи надіслані матеріали для кримінального переслідування координаторів Комітету. Їм інкримінують публічні заклики до винення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації – ч. 2 ст. 280.1 Кримінального кодексу Росії.

На питання видання Крим.Реалії про те, чи не збираються координатори Комітету повертатися до Криму, Барієв дав зрозуміти, що поки вони перебуватимуть на території материкової України. «Наразі ми ще не завершили роботу, яку запланували раніше. Далі у нас лише два варіанти: або ми повертаємося на батьківщину, а там можливий арешт, або продовжуємо працювати в ім'я батьківщини і свого народу за межами Криму. Вибираємо пріоритети», – сказав Барієв.

«Ми тут всі, як рибки в акваріумі»

У четвер, 5 березня, стало відомо, що з Бахчисарайського історико-культурного заповідника (БІКЗ) звільнилася Айше Умерова – дочка члена Меджлісу, колишнього голови Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умерова. Вона працювала в заповіднику з 2012 року, обіймала посаду організатора заходів і паралельно очолювала прес-службу заповідника.

«Причина звільнення: я – дочка Ільмі Умерова, дочка члена Меджлісу, і ще до того ж маю власну думку, що відрізняється від нинішньої політичної ситуації в Криму і в заповіднику, зокрема», – сказала Умерова у коментарі для Крим.Реалії.

За словами Айше, їй запропонували залишитися в заповіднику на посаді доглядача на Чуфут-Кале. «Але за однієї умови, що я мовчатиму і беззаперечно виконуватиму всі доручення мінкульту і керівництва, не писатиму в соцмережах, не коментуватиму – знову ж таки на політичні теми, а тема України – взагалі табу, тому що: «ми тут всі, як рибки в акваріумі, а до тебе, ти ж розумієш, особлива увага, і до мене вже приходили з ФСБ», – процитувала Айше в.о. гендиректора заповідника Вадима Мартинюка.

Умерова повідомила, що останні два місяці вже фактично не працювала. «Весь цей час годували «обіцянками», просили почекати чогось, але ось нарешті все з'ясувалося, і трудову видали з дивним записом: «звільнена за статтею трудового кодексу Російської Федерації, але все це під українською печаткою», – розповіла вона.

Айше зазначила, що за три роки її роботи в заповіднику було реалізовано багато цікавих проектів, зав'язано багато корисних і приємних знайомств. «Улюблений Ханський палац протягом трьох років був другим домом, а тепер – тільки ходитиму в гості», – додала вона.

Ільмі Умеров
Ільмі Умеров

Сам Ільмі Умеров, коментуючи цей факт, сказав, що пишається дочкою. «Вона відмовилася «сховати» власну думку», – підкреслив член Меджлісу. Він також повідомив, що зв'язувався телефоном з міністром культури Криму Ариною Новосельською і начальником бахчисарайського управління ФСБ. «Вони відмовилися від того, що давали в.о. директора заповідника (Вадиму Мартинюку) рекомендації не залишати членів Меджлісу та їхніх родичів на своїх місцях», – зазначив він.

Умеров вважає, що звільнення його дочки з посади – це особиста ініціатива в.о. керівника заповідника.

Нагадаємо, в грудні минулого року з посади генерального директора БІКЗ звільнили Ельміру Аблялімова, яка обіймала її з квітня 2014 року. Вона є цивільною дружиною заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, який зараз утримується в СІЗО Сімферополя у «справі 26 лютого».

XS
SM
MD
LG