Доступність посилання

ТОП новини

Кримські татари звертаються по допомогу до світової громадськості. Туреччина вже відреагувала


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Сімферополь – Порушення прав кримськотатарського народу на півострові визнав один із стратегічних партнерів Росії. Міністр закордонних справ Туреччини повідомив, що Кремль не виконав свої обіцянки щодо вирішення проблем кримських татар. Влада Криму не згодна з такою оцінкою і для ознайомлення із ситуацією запросила турецького міністра на півострів. Тим часом суботня конференція правозахисників у Сімферополі показала, що обговорення проблем, пов'язаних з порушенням прав кримських татар викликає нездорову реакцію з боку опонентів.

Минулого тижня в інтерв'ю «Анатолійському агентству» міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу сказав, що Росія не виконала дані Туреччині обіцянки, що стосуються становища кримських татар у Криму. Голова МЗС нагадав, що під час нещодавнього візиту в республіку президента Росії Володимира Путіна турецьке керівництво обговорювало з ним питання Криму і, зокрема, становища кримських татар на півострові, серед іншого й факти вчинення тиску і зникнення кримських татар, передає агентство Кримські новини.

«Ми навіть надавали два списки. Один з них – це імена близько 100 осіб, які були покарані за зустріч Мустафи Джемілєва. Інший – з іменами тих, хто зник безвісти, убитий, і тих, на кого був скоєний напад або вчинений тиск», – повідомив голова МЗС Туреччини.

Мевлют Чавушоглу
Мевлют Чавушоглу

За словами Чавушоглу, у відповідь на це Путін повторив свою обіцянку зробити в Криму кримськотатарську мову державною, дати кримським татарам права, які раніше не давала Україна, і забезпечити виділення в уряді місць для представників кримських татар. «Проте хотілося б побачити це на практиці. Ми з жалем спостерігаємо, що до сьогодні жодна з цих обіцянок не була виконана. Росія – наш друг, проте, якщо у неї є помилки, ми повинні сказати про це», – зазначив Чавушоглу.

Він додав, що найближчим часом Туреччина надішле делегацію до Криму для вивчення ситуації щодо прав кримських татар, і що це питання вже погоджене з російською владою.

Добрі стосунки з Росією зовсім не означають, що Туреччина визнає дії Росії в Україні й анексію Криму

Голова турецького зовнішньополітичного відомства також зазначив, що для Туреччини Росія є одним з важливих партнерів у сфері торговельного співробітництва. Однак Чавушоглу підкреслив, що добрі стосунки з Росією зовсім не означають, що Туреччина визнає дії Росії в Україні й анексію Криму.

Нагадаємо, що висловлювання президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана під час спільної прес-конференції з президентом Росії викликали неоднозначну реакцію в кримській та українській спільнотах.

«Відвідати Крим без зацікавлених посередників»

Після заяв Мевлюта Чавушоглу високопоставлені чиновники з-поміж кримських татар один за одним почали спростовувати слова голови МЗС Туреччини.

Віце-спікер «Держради», голова руху «Кирим» Ремзі Ільясов у коментарі для ЗМІ нагадав, що федеральним законом і Конституцією Криму кримськотатарській мові надано статус державної мови.

«У федеральній цільовій програмі розвитку Кримського федерального округу на період 2015-2020 рр. 10,8 млрд. рублів передбачено спрямувати на облаштування та задоволення культурно-етнічних проблем репатріантів», – зазначив віце-спікер. Він нагадав, що мусульманські свята Ураза-байрам і Курбан-байрам вперше на території Криму оголошені святковими та вихідними днями.

Ремзі Ільясов
Ремзі Ільясов

Ільясов також надав список з 18 кримських татар, які обіймають різні, зокрема, й керівні посади в органах кримської влади. «Робота триває, наміри полягають у тому, щоб у кожному міністерстві та комітеті був як мінімум один із заступників керівників, у кожному регіоні Республіки Крим, також як мінімум один із заступників керівників регіону», – зазначив віце-спікер.

Він підкреслив, що Крим залишається республікою, яку «оминуло міжетнічне протистояння». «Це відбувається завдяки мудрості й витримці етнічних груп, серед них і кримськотатарського народу», – наголосив Ільясов.

Схожий коментар голови «Держкомнацу» Криму Заура Смирнова був опублікований на сайті цього відомства. При цьому Смирнов запропонував представникам Туреччини відвідати Крим, щоб «тут, без зацікавлених посередників, ознайомитися зі справжнім станом справ».

Заур Смирнов
Заур Смирнов

«Ми готові зустріти цю делегацію і створити всі умови для їх зустрічі. Також я впевнений, що ті люди, які інформували міністра закордонних справ Туреччини про становище кримських татар, переслідували абсолютно інші цілі, які дискредитують як владу Республіки Крим, так і президента Російської Федерації Володимира Володимировича Путіна. Я сподіваюся, що турецька сторона зверне увагу на нашу реакцію про те, що інформація про утиски прав кримських татар не відповідає дійсності», – говорить Смирнов.

Один із координаторів Комітету із захисту прав кримськотатарського народу, член Меджлісу Абмеджит Сулейманов не згоден з думкою голови «Держкомнацу». «Коли Меджліс ухвалив рішення відкликати його з посади, а на той момент він був членом представницького органу, Смирнов не став виконувати це рішення. Він цим показав, чию волю буде виконувати і на чиєму боці стоятиме, – сказав Сулейманов у коментарі для Крим.Реалії. – Вже кому-кому, але Зауру Смирнову має бути відомо, що людей крадуть, проводять незаконні обшуки під будь-яким приводом, за анонімними заявами. Сьогодні Смирнов озвучив ту ситуацію, яка вигідна Російській Федерації».

Разом з тим, голова кримськотатарської організації проросійського спрямування «Кирим бірлігі» Сейтумер Німетуллаєв, коментуючи для Крим.Реалії заяви турецького міністра, зазначив, що «місцева влада, а не Росія спотворює ситуацію» в кримськотатарському питанні. «Я так розумію, що не вся інформація доходить до нашого уряду, маю на увазі владу в Москві», – пояснив він.

«Тітушки» проти

Знаменно, що вже наступного дня після заяв Ремзі Ільясова та Заура Смирнова спроба представників Комітету із захисту прав кримськотатарського народу провести конференцію в Сімферополі зустріла спротив з боку опонентів. Невідомі у спортивних костюмах влаштували бійку в залі ресторану «Мараканд», де зібралися учасники заходу.

«Тітушки» (люди в спортивній формі) всіляко перешкоджали ініціаторам конференції, звинувачуючи їх у провокаціях. Жінки, які були в залі, змушені були чинити фізичний опір при спробі невідомих молодих людей увійти до приміщення. При цьому співробітники поліції, які стояли поруч, не змогли припинити порушення громадського порядку, допустивши бійку між присутніми.

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв

Організатори конференції не стали писати заяву в поліцію, як це було після інциденту із обливанням їх зеленкою в грудні минулого року. «Я не буду називати ім'я людини-організатора, я його прекрасно знаю. Я прошу, щоб таких дій з їхнього боку більше не було», – сказав Барієв у коментарі для Крим.Реалії.

У той же час, голова Меджлісу Рефат Чубаров, який перебуває в Києві, звернувся до співвітчизників з проханням допомогти впізнати невідомих. «Особи, які вчиняють підлості, сподіваються на безкарність. Тому в нашому випадку дуже важливо оперативно встановити прізвище та ім'я кожного з «тітушек», які переступили як людські закони, так і національні традиції. Допоможіть їх встановити..., а через них ми обов'язково вийдемо на тих нікчем, які використовують негідників-«тітушек» проти своїх же співвітчизників», – написав Чубаров на своїй сторінці в Facebook.

«Захистіть нас»

Незважаючи на протидію з боку опонентів, присутні ухвалили низку звернень. Серед них є і лист, адресований голові Турецької Республіки. У ньому учасники конференції просять Ердогана виступити перед українським урядом з ініціативою створення на Херсонщині низки вишів для кримчан, оскільки в анексованому Росією Криму була скасована болонська система освіти. Також у зверненні йдеться про необхідність створення таких навчальних закладів, як медичний і політехнічний інститути.

«Усі ці заклади сприяли б відродженню найближчим часом національної системи освіти і науки корінного населення Криму – кримських татар», – сказано у зверненні.

На конференції також було ухвалене звернення до генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, в якому йдеться про порушення прав кримських татар російською владою. «У результаті захоплення Криму корінне населення – кримські татари перетворилися на об'єкт терору і фізичного насильства. Серед білого дня стали зникати молоді люди, переважно кримськотатарської національності, яких пізніше знаходили убитими або зовсім не знаходили, і які донині вважаються зниклими безвісти», – йдеться у зверненні.

На думку авторів документа, черговим злочином щодо кримськотатарського народу стало нав'язування російського громадянства при використанні різних маніпуляцій (залякування, обман та інше).

Автори звернення вказали й на те, що зараз у Криму почалася кампанія постановки чоловіків на військовий облік. У разі неявки влада погрожує притягнути до відповідальності згідно з російським законодавством. Учасники конференції вважають, що «основною мішенню «російської мілітаризованої машини» є молоді кримськотатарські хлопці – генофонд нації». У зв'язку з цим вони закликали генсека ООН не допустити знищення кримськотатарського народу. «Захистіть нас. Не дозволяйте російському уряду забирати наших дітей у свою армію», – йдеться в закінченні звернення до Пан Гі Муна.

Синавер Кадиров
Синавер Кадиров

За словами координатора Комітету із захисту прав кримськотатарського народу Синавера Кадирова, вказані звернення ухвалені з метою привернути увагу світової громадськості до проблем кримських татар, які живуть на півострові. «Ми продовжимо акцентувати свою діяльність не лише на фіксації правопорушень, а й сприяти попередженню розвитку негативних процесів», – сказав Кадиров у коментарі для Крим.Реалії.

Тим часом, віце-прем'єр Криму Руслан Бальбек запросив делегацію ООН на півострів, щоб особисто переконатися, що заяви про утиск кримських татар не мають нічого спільного з реальністю. «Я пропоную делегації ООН відвідати Крим як повноправний суб'єкт Російської Федерації, щоб особисто переконатися, чим живуть кримські татари і надалі не прислухатися до різних організацій із сумнівною репутацією», – сказав Бальбек у коментарі для РИА Новости.

При цьому він уточнив, що Комітет із захисту прав кримськотатарського народу існує неофіційно, нараховує лише кілька десятків людей і, ймовірно, фінансується американцями.

У той же час, заступник голови Меджлісу Наріман Джелял вважає, що ті питання, які були висвітлені учасниками конференції, актуальні і гостро стоять перед кримськими татарами. «Водночас, на мій погляд, документи подібного рівня було б правильно ухвалювати на засіданні Меджлісу і Курултаю, до того ж, більшість членів Меджлісу є членами Комітету і могли б ініціювати їх ухвалення на засіданні Меджлісу», – сказав Джелял у коментарі для Крим.Реалії.

За його словами, нічого поганого в таких намаганнях він не бачить, але «певна розбалансованість не повинна допускатися і потрібно визначати, хто такі документи може ухвалювати».

Текст містить топоніми і термінологію, що офіційно використовуються на Кримському півострові

XS
SM
MD
LG