Встановлення пам'ятника Сталіну в Криму, на землі, де жили репресовані народи, – аморально. Тим більше, коли йдеться про обрану для пам'ятника територію Лівадійського палацу, що був резиденцією царя Миколи Другого, вбитого разом із родиною більшовиками. Про це заявив завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Кримського інженерно-педагогічного університету кандидат соціологічних наук Рефік Куртсеїтов.
«Спроба встановити пам'ятник Церетелі «ялтинській трійці» вперше була здійснена десять років тому в Криму. Кримські татари виступили категорично проти, тому що Сталін є у нас втіленням тієї політики геноциду, яку проводила держава, Сталін є основним злочинцем. Його діяльності була надана оцінка на двадцятому з'їзді партії. У 1989 році Верховна Рада СРСР ухвалила декларацію, в якій визнавалися незаконними та злочинними всі факти, що стосувалися репресованих виселених народів», – нагадав Куртсеїтов.
Експерт зазначив, що в результаті сталінської депортації «значна частина кримських татар вимерла від хвороб і голоду, це ж відбулося і з іншими репресованими народами». «І сьогодні встановлювати пам'ятник Сталіну в будь-якому поєднанні з лідерами інших держав, я вважаю, це аморально, тим більше, на території Лівадійського палацу, в літній резиденції російських царів. Конкретно – Миколи Другого, чию сім'ю і кого особисто більшовики самим жорстоким способом знищили в Єкатеринбурзі. І ось поруч з цим білим світлим палацом ставити цей пам'ятник – це не до місця і навіть блюзнірство», – підкреслив Рефік Куртсеїтов.
Він нагадав, що Російська православна церква зарахувала сім'ю Миколи Другого до лику святих, канонізувала їх.
У духовному вимирі, встановлення цього пам'ятника – ще одне нагадування про злочин, який було скоєно як проти сім'ї Миколи Другого, так і проти кримськотатарського народуРефік Куртсеїтов
«У духовному вимирі, встановлення цього пам'ятника – ще одне нагадування про злочин, який було скоєно як проти сім'ї Миколи Другого, так і проти кримськотатарського народу, і проти інших етнічних груп, які проживали на території Криму», – додав Рефік Куртсеїтов.
Нагадаємо, до Криму прибула делегація Державної думи Росії на чолі з Сергієм Наришкіним для участі в урочистих заходах, присвячених 70-річчю Ялтинської конференції. У рамках заходу в Лівадії відбудеться відкриття пам'ятника лідерам «великої трійки» (Йосипу Сталіну, Франкліну Рузвельту та Вінстону Черчиллю) скульптора Зураба Церетелі.
Думки кримської громадськості щодо встановлення пам'ятника розбіглися: одні схвалюють ініціативу, називаючи це даниною історичній пам'яті, інші – виступають проти, вважаючи, що таким чином відбувається «реанімація сталінізму».
Національний лідер кримських татар, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв назвав провокацією установку в Ялті цього пам'ятника.