Доступність посилання

ТОП новини

«Хвиля позовів» змусить Нацбанк переглянути визнання кримчан нерезидентами?


Київ – Разом із резонансом, що виник, і низкою позовних заяв проти Національного банку України з вимогою скасувати скандальну постанову, згідно з якою українці з кримською реєстрацією визнані нерезидентами, про внесення коректив у своє рішення замислилися і в самому Нацбанку. Необхідність доопрацювання постанови підтверджують й економічні експерти. При цьому активісти поки що не мають наміру знижувати тиск на регулятор.

Як писали Крим.Реалії, ця постанова ускладнила життя переселенцям. Згідно з документом, особа, зареєстрована на території Криму, прирівнюється до нерезидента. Тобто кримчани, що мешкають на материку, прирівнюються до іноземців, що займаються економічною діяльністю в Україні.

Оскільки комерційним банкам не приходили чіткі інструкції, кожен з них виконує постанову по-різному. Правозахисники стверджують, що деякі банки заблокували не лише рахунки юридичних осіб, зареєстрованих у Криму, але і рахунки фізичних осіб-підприємців і навіть звичайних фізичних осіб. За їхніми словами, відомі випадки, коли кримським переселенцям відмовляють у відкритті розрахункового рахунку або здійсненні операцій з обміну валют. Активісти стверджують, що кримчани не можуть покласти в деяких банках гроші на свій рахунок.

Зміни в скандальну постанову можуть внести вже наступного тижня

Намір в найближчому майбутньому внести зміни в постанову НБУ №699 підтвердив і представник Нацбанку в перебігу судового засідання щодо позову проти НБУ від київського адвоката Ростислава Кравця.

За словами представника відповідача, Національний банк України підготував зміни для розгляду на засіданні правління, яке може статися вже наступного тижня.

Примітно, що слухання щодо спростування рішення Нацбанку, яке низка правозахисників розцінила як дискримінаційне, проходило в Києві 10 грудня – в Міжнародний день прав людини.

У інтерв'ю сайту Крим.Реалії Ростислав Кравець розповів, що за допомогою позову домагається відновлення порушених громадянських прав українців, зареєстрованих у Криму.

Ростислав Кравець
Ростислав Кравець

«Я вважаю норми постанови Нацбанку дискримінаційними і такими, що суперечать Конституції України і конвенції щодо захисту прав людини», сказав адвокат.

У перебігу згаданого судового засідання були дані пояснення по суті позовних вимог, Нацбанк виступив зі своїм аргументами, що обґрунтовують цю постанову. І судовий процес перейшов в письмове виробництво, як це передбачено нормами законодавства.

«Дуже символічно, що сьогоднішнє засідання якраз пройшло в день прав людини», – зауважив Кравець.

Адвокат висловив сумніви, що зміни в постанову НБУ торкнуться саме положень, що викликали таке обурення громадян.

Разом з тим, раніше в коментарі для Крим.Реалії, представник Нацбанку Людмила Чепинога визнала, що, можливо, НБУ введе норму, згідно якої переселенцям з анексованого півострова для збереження статусу резидента досить буде надати довідку про фактичне проживання на материку.

Економіст: постанова НБУ вимагає доопрацювання

На необхідності доопрацювання ухваленої Нацбанком постанови наголосив і головний фінансовий аналітик РА «Експерт-рейтинг» Віталій Шапран.

«Ця постанова має під собою певну логіку, але при цьому ніхто не потурбувався про те, щоб пересічні громадяни від впровадження такої логіки не постраждали. Мені, як і вам не подобатися те, що наших громадян обмежують в правах», – сказав він в коментарі сайту Крим.Реалії.

Експерт пояснив, чому НБУ був вимушений ввести обмеження на банківські операції громадян:

– Упродовж останніх 3-6 місяців було зареєстровано багато випадків, коли через такі рахунки проходили значні суми, а самі транзакції по них належали до категорії ухилення від сплати податків. Виходить, що у більшості випадків перевірити таких громадян в майбутньому немає ніякої можливості, і тому за їхніми операціями ввели обмеження. Але як завжди у нас буває, обмеження ввели, а створити інструменти, які би пом'якшували обмеження, просто забули. Тому громадяни України з реєстрацією в Криму зараз відчувають дискомфорт, низка транзакцій їм недоступна. У перспективі НБУ доведеться пом'якшити ці обмеження.

«Оцінку цьому процесу повинні надавати юристи. Від фінансистів може бути лише одна претензія до НБУ: той не розробив механізм, як пом'якшити обмеження для пересічних громадян, наприклад одержувачів соцвиплат, зарплат і так далі, тобто тих хто, до ухилення від податків і відмивання не має ані найменшого відношення», – вважає Шапран.

У будь-якому випадку, незважаючи на завірення Нацбанку, активісти поки що не мають наміру знижувати тиски на регулятор.

За словами Кравця, ухвалення змін в постанову не може вплинути на судовий розгляд, оскільки на момент подання позову ця постанова вже діяла.

Будівля суду, в якому проходило засідання за позовом проти Нацбанку
Будівля суду, в якому проходило засідання за позовом проти Нацбанку

«Рішення суду щодо позову можна чекати, ймовірно, за два тижні. Сподіваюся, до Нового року рішення буде ухвалене», – зазначив адвокат.

Втім, це не єдиний позов, поданий з метою оскаржити рішення Нацбанку. Раніше Крим.Реалії писали, що за інформацією голови Кримського центру ділової і культурної співпраці «Український дім» Андрія Щекуна, ще більше двох десятків фізичних і юридичних осіб звернулися до суду з вимогою скасувати цю постанову.

Подали позов до суду і юристи Українського Хельсинської спілки з прав людини.

Про намір позиватися до Національного банку України заявляли також в Кримській єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Відновити права кримчан намагаються через суд
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG