Доступність посилання

ТОП новини

«Українська держава зробила дуже мало, щоб ми змогли проголосувати на виборах», – кримчанин


Сімферополь – Кримчани позбавлені можливості брати участь у голосуванні на виборах до Верховної Ради України на території російського півострова. Втім, серед них є ті, хто хотів би скористатися своїм конституційним правом. Один з них – сімферополець Ігор Яковенко. У травні цього року він вже їздив у Херсонську область, щоб віддати свій голос за одного з кандидатів у президенти країни. Цього разу, зізнається Ігор, технічні труднощі не дозволять йому вибратися на материк.

Приватний підприємець Ігор Яковенко вже півроку як не працює за фахом. Для нього, каже він у бесіді з кореспондентом Крим.Реалії, це питання принципу. «До березневих подій у Криму я займався інформаційними технологіями: продавав техніку, обслуговував підприємства – надавав комплексні рішення з автоматизації. З березня принципово не співпрацюю з окупантами, не збираюся платити їм ніяких податків і мати з ними контактів», – розповідає Ігор.

За його словами, він розлучився зі своїми клієнтами, пояснивши, що «не хоче мати справу з росіянами». При цьому міг би продовжувати працювати, як і раніше.

Чи зможуть кримчани взяти участь в парламентських виборах?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
Завантажити на комп'ютер

У липні Яковенко отримав вид на проживання, що дає йому право перебувати на території Російської Федерації впродовж п'яти років. Так Ігор, який живе в Криму майже 40 років, став іноземцем.

На запитання, як він переніс зміну реалій і що відчуває зараз, співрозмовник відповідає: «Спочатку було важко. Зараз просто неприємно. Я мало виходжу в місто, особливо і справ немає. Неприємно дивитися на ці обличчя. Спочатку в їхніх очах була надія на покращення життя, а зараз – страх і злість, тому що їхні надії не виправдалися, а винна Україна».

Що стосується сусідів, то, за словами Яковенка, він з ними не спілкується на політичні теми. «Дуже багато літніх людей. Вони ніяких поглядів не поділяють, крім однієї позиції: дайте нам спокійно жити і померти. Це їхнє право. Я не можу їм нічого нав'язувати. Вони прожили все життя в Криму. Куди їм їхати? – Зазначає Ігор. – Усім, кому хотів, я свою думку висловив, вона дуже проста: коли у вас була можливість і ви були молоді, ви втратили одну свою країну і нічого не зробили для того, щоб її зберегти – я говорю про Радянський Союз. Зараз ви втратили другу свою країну і не зробили нічого для того, щоб її зберегти. Тут (в Криму – прим. ред.) в основному живуть люди без батьківщини».

Проте в планах родини Яковенків – переїзд до Києва. «Я з дружиною (дружина Ігоря Юлія працює косметологом у Сімферополі – прим. ред.) живу у батьків. У разі переїзду нічого особливо не втрачаю. Розумію, що в Києві буде не легше, а навіть складніше: питання перереєстрації і так далі. Але моя батьківщина – Україна і жити буду в Україні», – каже він.

«Україна робить мізерно мало»

Щоб не відриватися від української дійсності, Ігор дивиться українські телеканали і читає новини в інтернеті. У травні він з дружиною їздив до Новоолексіївки, щоб взяти участь у голосуванні на виборах президента України.

«Це був перший мій виїзд за межі Криму і перше знайомство з російськими прикордонниками. Ніяких особливих труднощів не виникло, крім того, що в мене тоді при виїзді російські прикордонники позначили паспорт, зробивши надрив на першій сторінці. Але все обійшлося», – згадує він.

Зараз Ігор також хотів би виїхати в Херсонську область і проголосувати на виборах до парламенту України, але все впирається в транспортну проблему. Кримчанам, щоб мати можливість скористатися своїм конституційним правом, необхідно двічі виїжджати на материк: спочатку для реєстрації, а потім – в день голосування.

«Їхати можна в тому випадку, якщо є вечірній транспорт у Крим. Інакше це перетворюється в дво-триденну поїздку: спочатку для реєстрації, а потім для голосування – це накладно. Зараз ще важче, оскільки пов'язане зі складнощами перетину адміністративно-митного кордону», – пояснює Ігор причину, через яку не зможе поїхати в день виборів у сусідній регіон.

Водночас, співрозмовник не надто шкодує, що йому не вдасться проголосувати: «Я досі не уявляю, за кого б проголосував. Я поділяю думку, що побутує в інтернеті: ті люди, які повинні були піти єдиним блоком, вони розмазані по декількох політичних силах, причому не всі з них проходять у Верховну Раду».

Крім того, Ігор не підтримує участь у виборах командирів добровольчих батальйонів, оскільки вважає, що зараз не час. «Ще один момент, який мене обурює, це величезна кількість медіареклами, зокрема по телевізору, як наслідок, величезна кількість викинутих грошей, які мало б сенс витратити на переселенців, на підтримку тих же добровольчих батальйонів, на підтримку країни, а не на щурячу біганину, яку влаштували для того, щоб пройти у владу», – вважає Яковенко.

При цьому він вважає, що Україна робить мінімум для того, щоб створити умови для тих кримчан, які хотіли б проголосувати на виборах. «Сказати, що держава нічого не робить для тимчасових переселенців, я не можу. Але можу сказати однозначно, що вона робить вкрай мало. Все, що робиться сьогодні для переселенців, робиться руками волонтерів і руками тих активістів-українців, які вже виїхали з Криму», – вважає Ігор.

На запитання, чим він займатиметься в день голосування в неділю, 26 жовтні, Яковенко відповідає лаконічно: «Включу український канал і буду дивитися з ранку до вечора – доти, доки не розумітиму, що відбувається в країні».

За інформацією координатора парламентських та виборчих програм «Опора» Ольги Айвазовської з 1,8 млн кримських виборців, серед них і з Севастополя, тільки 20 тисяч скористалися процедурою тимчасової зміни місця голосування – близько 0,04%. Здебільшого це ті, хто залишив Крим.

Хотіли б кримчани проголосувати на парламентських виборах
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG