Доступність посилання

ТОП новини

Обрання Аксьонова «головою» Криму: ні конкуренції, ні альтернативи


Спікер «Держради» Криму Володимир Константинов вітає Сергія Аксьонова з обранням на посаду «глави» республіки
Спікер «Держради» Криму Володимир Константинов вітає Сергія Аксьонова з обранням на посаду «глави» республіки

Сімферополь – «Прем'єр-міністр» Криму Сергій Аксьонов, який представляє партію «Єдина Росія», призначений «головою» республіки. Депутати «Держради» одноголосно підтримали його кандидатуру на засіданні 9 жовтня. Конкуренти Аксьонова – комуніст Геннадій Нараєв і «справорос» Олександр Терентьєв – зважаючи на беззастережну підтримку опонента, не стали виносити свої кандидатури на голосування. Втім, спостерігачі скептично оцінюють перспективи республіки з таким керівництвом, а в Меджлісі кримськотатарського народу сподіваються на діалог.

Як відомо, згідно з ухваленою в квітні 2014 року Конституцією Криму, вищою посадовою особою є голова республіки, який обирається депутатами на п'ять років. У вересні цього року президент Росії Володимир Путін вніс кандидатури «прем'єра» Сергія Аксьонова («Єдина Росія»), «міністра» екології та природних ресурсів Криму Геннадія Нараєва (Комуністична партія Російської Федерації) і депутата Держдуми Російської Федерації Олександра Терентьєва («Справедлива Росія») на посаду «голови» республіки.

«Альтернативи немає»

Ще задовго до дня голосування спостерігачі прогнозували обрання Аксьонова на керівну посаду. Інтрига полягала в тому, скільки голосів набере кандидатура кримського «прем'єра». Під час виступів з трибуни перед процедурою голосування стало зрозуміло, що депутати одноголосно підтримають «єдинороса». Примітно, що навіть конкуренти Аксьонова – Нараєв і Терентьєв – також закликали парламентаріїв проголосувати за їх суперника.

«Я дуже вдячний президенту країни Володимиру Володимировичу Путіну за надану високу довіру – внесення моєї кандидатури, – сказав з трибуни «міністр» екології та природних ресурсів Криму. – Я не буду сьогодні виступати з особистою програмою. Є федерально-цільова програма з соціального розвитку республіки Крим на найближчі п'ять років, яку необхідно нам реалізувати. Я солідарний з тією програмою, яку виклав Сергій Аксьонов».

Сергій Валерійович виявив себе як щирий лідер, винятково працездатна людина і високоефективний керівник
Геннадій Нараєв

Нараєв зізнався, що мало знайомий з Терентьєвим, тому не може робити висновки щодо його морально-ділових і професійних якостей. Разом з тим, він дав позитивну характеристику Аксьонову. «Останні роки ми тісно працюємо з Сергієм Валерійовичем Аксьоновим. У попередньому скликанні Верховної Ради ми були керівниками невеликих фракцій, які були на той момент у меншості, і завжди допомагали і підтримували один одного. Я активно допомагав Сергію Валерійовичу у реалізації тих заходів, що передували входженню Криму до Російської Федерації, особисто голосував за нього (на посаду «прем'єр-міністра» в лютому 2014 року. – прим. ред.) і про це не шкодую. Тому що Сергій Валерійович виявив себе як щирий лідер, винятково працездатна людина і високоефективний керівник».

Комуніст сказав, що знає Аксьонова як чесну, порядну і мужню людину. «У мене немає сумнівів, кого сьогодні обрати керівником республіки. Альтернативи Аксьонову немає», – сказав Нараєв, закликавши депутатів підтримати кандидатуру «прем'єра» на посаду «глави» республіки.

Аналогічний заклик з парламентської трибуни пролунав і з вуст Терентьєва. «Народ Криму прийняв дуже важливе рішення (маються на увазі результати березневого «референдуму» про «входження» Криму до Росії. – прим. ред.), і на чолі стояв справжній лідер – Сергій Валерійович Аксьонов. Я вважаю, що якби цього не сталося, невідомо, яким шляхом розвивався б сьогодні Крим, в якому стані перебувало б і населення Криму, і наша багатостраждальна земля... Я хотів би вас попросити підтримати кандидатуру Сергія Валерійовича, тому що було б злочином не дати можливість моєму другові і мужній людині очолити Республіку Крим», – сказав депутат Держдуми.

Схвальні висловлювання на адресу Аксьонова висловив спікер «Держради» Володимир Константинов. «Сьогодні – історичний особливий день. Сьогодні вперше ми обираємо голову нашої республіки. Цієї посади в Криму ніколи не було. Кандидатура Сергія Аксьонова теж особлива. Це не просто кандидат від партії «Єдина Росія». Це людина, яка в складний для Криму період, у важкі моменти простягнула руку допомоги кримчанам, очоливши уряд республіки. Сергій Аксьонов підставив плече і мені – спікеру тоді ще Верховної Ради Криму. І це виявилося визначальним чинником у подальшій долі Криму. Тому Сергій Аксьонов по праву історичної справедливості має стати головою Республіки Крим. Я в цьому абсолютно переконаний», – сказав Константинов.

Потім депутати, заслухавши ще кілька виступів на підтримку Аксьонова, зокрема й екс-заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, «віце-спікера» Ремзі Ільясова і члена фракції Ліберально-демократичної партії Росії Сергія Шувайникова, проголосували за кандидатуру Аксьонова. «За» висловилися 75 парламентаріїв із 75. Результати голосування присутні в сесійній залі зустріли стоячи й оплесками.

«Спасибо велике за надану довіру. Я впевнений, що, як і в складні дні, ми з вами об'єднаємося і єдиною командою зможемо змінити на краще життя в нашому Криму, підтримати нашого президента. У нас все попереду. Спасибі, що ви вірите мені, я вірю вам від усієї душі і знаю, що ми подолаємо всі перешкоди, які стоять на нашому шляху», – подякував Аксьонов депутатам.

Після цього Константинов, читаючи з аркуша, звернувся до Нараєва і Терентьєва: «Ви наполягатимете на голосуванні за свої кандидатури?» Отримавши від них негативну відповідь, спікер оголосив про обрання Аксьонова «головою» республіки, підписавши відповідну постанову.

«Велика людина»

Втім, компліменти в цей день звучали не тільки на адресу новообраного «голови» республіки. Так, присутній на сесії повноважний представник президента Росії в Кримському федеральному окрузі Олег Белавенцев подякував Константинову за роботу, назвавши його «великим чоловіком і великим політиком». «Його внесок у те, що сьогодні відбувається в республіці, неоціненний», – додав повпред Путіна. Слова Белавенцева зал також зустрів оплесками.

Під час засідання депутати ухвалили постанову про суміщення «головою» республіки своєї посади з посадою голови Радміну, а також призначили Аксьонову заступників. У кріслі першого «віце-прем'єра» залишився Михайло Шеремет; заступниками стали Георгій Мурадов, який одночасно є постійним представником Криму при президенті Росії; Дмитро Полонський, що обіймає посаду «міністра» внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму; Лариса Опанасюк, яка керуватиме апаратом «Ради міністрів»; Євгенія Бавикіна, Руслан Бальбек і Микола Янакі. Ще одне крісло «віце-прем'єра» дісталося Аллі Пашкуновій.

Крім того, депутати залишили Олену Юрченко на посаді «міністра» курортів і туризму, а Геннадія Нараєва – «міністром» екології та природних ресурсів – головним державним інспектором Криму.

Надія на діалог

Перший секретар Комітету кримського республіканського відділення політичної партії «Комуністи Росії» Леонід Грач, коментуючи для Крим.Реалії результати голосування з обрання «глави» республіки, зазначив, що вони були очікуваними. У той же час, його обурила позиція Нараєва і Терентьєва, які відмовилися змагатися з Аксьоновим за керівну посаду: «Як треба було принизитися, щоб брати участь у цій виставі, щоб взяти і за себе не проголосувати? Сумно все!».

Грач також наголосив, що не бачить перспектив у республіки з нинішньою владою. «Крим не розвивається. У Криму немає сьогодні тієї керівної сили, яка могла б навести порядок у земельній сфері, підняти економіку, сільське господарство, курортну сферу», – вважає комуніст.

Втім, заступник голови Меджлісу Наріман Джелял сподівається, що після обрання Аксьонова «головою» республіки представницькому органу кримськотатарського народу і владі вдасться вибудувати діалог.

«Ми останні півроку ведемо спроби діалогу з Сергієм Аксьоновим і в більшості випадків це не вдається. Я думаю, тепер Сергій Валерійович сам розуміє, що він тут надовго, і повноту відповідальності продовжує нести. Буде обраний новий уряд, але проблеми відносин між кримськими татарами, представницьким органом і владою нікуди не поділися. Необхідно перевести дух, заново оцінити ситуацію і спробувати вибудувати цей діалог. Я думаю, від цього завдання ні влада, ні Меджліс нікуди не дінуться», – сказав Джелял в коментарі для Крим.Реалії.

При цьому він зазначив, що раніше представники Меджлісу неодноразово намагалися донести Аксьонову свою позицію.

Хто має стати «главою» Криму, на думку жителів півострова
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG