Доступність посилання

ТОП новини

Викрадення людей у Криму: сльози, страх, відчай


Сари-Су – У Криму продовжують зникати люди. У вихідні невідомі викрали двох молодих людей – жителів мікрорайону Сари-Су Білогірського району. Цей випадок набув особливого резонансу, бо на відміну від інших привернув увагу перших осіб республіки. Незважаючи на втручання «влади», про долю зниклих без вісти чоловіків досі нічого невідомо.

Сльози на очах жінок, відчай на обличчях чоловіків – таку картину можна було спостерігати у понеділок, 29 вересня, біля будинку кримськотатарського активіста Абдурешита Джеппарова в Сари-Су. Його сина і племінника викрали невідомі минулої суботи.

Тут з 10 години почали збиратися сусіди, жителі довколишніх міст і районів, обурені фактом викрадення 18-річного Ісляма Джеппарова і 23-річного Джевдета Іслямова. Серед присутніхтих – ветеран національного кримськотатарського руху Веджіє Кашка, мер Білогірська Альберт Кангієв та інші. Загалом близько 150 осіб. Від офіційної влади на збори ніхто не прибув.

Як розповідають очевидці, 27 вересня ввечері неподалік магазину «К'исмет» (40-й км траси Сімферополь – Керч) невідомі вискочили з мікроавтобуса Volkswagen Transporter, скрутили молодих людей, затягли їх в машину, після чого поїхали в невідомому напрямку.

За словами батька викраденого Ісляма, як тільки стало відомо про те, що трапилося, він відразу ж зателефонував синові на мобільний, але його телефон виявився вдома. «Тоді я звернувся до одного зі співробітників ФСБ, він відразу ж рекомендував зателфонувати в поліцію, що я і зробив, потім подзвонив Ремзі Ільясову («віце-спікер» «Держради» – прим. ред.), друзям – поінформував про подію. Пішли заяви, підключився слідчий комітет», – поділився з Крим.Реалії Абдурешит Джеппаров. За його словами, після розголосу інформації через соціальні мережі та ЗМІ, до інциденту була привернута увага зверху.

У ніч на суботу до будинку Джеппарова прийшли співробітники правоохоронних органів. У рамках порушеної на той момент кримінальної справи був вилучений системний блок від комп'ютера, деякі особисті речі зниклого сина і зубні щітки – на той випадок, якщо знадобиться проводити ДНК-експертизу.

Незважаючи на резонанс, доля зниклих людей як і раніше невідома. Де вони і що з ними, ніхто, зокрема і правоохоронні органи, не мають інформації.

«Наша провина в тому, що ми – кримські татари»

Останній випадок в Сари-Су, масові обшуки в будинках співвітчизників, кримських мечетях і медресе Джеппаров називає ланками одного ланцюга. «Це напад на кримських татар, – повідомив активіст. – Наша вина в тому, що ми – кримські татари, мусульмани, інших мотивів я не бачу. Нас хочуть залякати, загнати в кут».

Я хочу, щоб таке ні з ким більше не повторилося. Щоб усі жили з впевненістю, що не ходитимуть по домівках викрадати людей, щоб люди не жили в страхові
Абдурешит Джеппаров

Джеппаров, ледь стримуючи сльози, висловив надію, що обов'язково побачить молодшого сина. Торік ЗМІ повідомляли про загибель старшого сина Джеппарова Абдулли, який нібито воював на стороні опозиційних сил у Сирії. Правда, сам активіст заперечує цей факт. «Я хочу, щоб таке ні з ким більше не повторилося. Щоб усі жили з впевненістю, що не ходитимуть по домівках викрадати людей, щоб люди не жили в страхові. Всі, хто прийшов сьогодні, не мають гарантій, що з ними не станеться те саме», – підкреслив він. Збори біля свого будинку він називає зустріччю, щоб правоохоронні органи не розцінили його як несанкціонований мітинг, за який в російському законодавстві передбачені адміністративний штраф або арешт на термін до п'ятнадцяти діб. Правда, силовиків поруч помічено не було.

«У нашого друга, брата-мусульманина трапилася біда, ми прийшли морально підтримати його в скрутну хвилину. Це може статися з кожним, ми не повинні бути осторонь», – немов підтверджує слова Джеппарова чоловік, який приїхав в Сари-Су з Судака.

Голова Білогірського регіонального меджлісу Мустафа Асаба, який також приїхав на збори громадян, називає інцидент «бєспрєдєлом». «Якщо є якісь питання до молодих хлопців, для цього існують офіційні органи влади, поліція, їх могли б викликати повісткою», – ділиться з журналістами своєю думкою Асаба. Він також обурений масовими обшуками в кримськотатарських сім'ях і культових будівлях. У будинку самого голови регіонального меджлісу не так давно проводилися слідчі дії. Співробітники правоохоронних органів шукали зброю, наркотики і заборонену літературу. Підставою послужила кримінальна справа за фактом незаконного перетину ним «кордону» 3 травня в Армянську під час зустрічі народного депутата Мустафи Джемілєва.

Зниклих молодих людей Асаба характеризує як «звичайних людей, раніше не помічених в активній громадській діяльності».

«Для мене те, що трапилося з хлопцями, – шок. Я вже другий день плачу. Я їх дуже добре знала», – говорить, не приховуючи сліз, жінка в хустці, що стоїть поруч.

Присутні обурилися, що на збори не прибули перші особи республіки:

Чому Аксьонов не приїхав? Падишах! Чому він відділяє нас від інших людей? Надіслав би сюди своїх помічників!
Веджіє Кашка

– Чому Аксьонов («прем'єр-міністр» Криму Сергій Аксьонов – прим. ред.) не приїхав? Падишах! Чому він відділяє нас від інших людей? Надіслав би сюди своїх помічників! – не приховувала свого невдоволення Веджіє Кашка.

– Аксьонов – не адвокат, – спробував заступитися за «прем'єра» батько зниклого Ісляма.

Після зборів, що тривали близько години, Адбурешит Джеппаров у супроводі кількох друзів відправився до Сімферополя на зустріч з Аксьоновим.

Ближче до вечора понеділка стало відомо про її результати. Як повідомив виданню Крим.Реалії Джеппаров, зазначена зустріч проходила в представництві президента Росії в Кримському федеральному окрузі в присутності повноважного представника Олега Белавенцева і самого Аксьонова. «Вони запевняли мене в тому, що все буде робитися для того, щоб був результат тих служб, які працюють, запевняли, що люди не сплять, обіцяли, що справу доведуть до кінця», – розповів Джеппаров.

Він так само відзначив, що 1 жовтня в Сари-Су приїде Аксьонов, щоб зустрітися з жителями району.

Зібрання громадян в Сари-Су через викрадення людей
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
Завантажити на комп'ютер

Звертатися до Європейського суду

За останні кілька місяців це не перший випадок викрадення людей в Криму невідомими. У травні цього року зникли без вісти четверо кримських активістів – Леонід Корж, Тімур Шаймарданов, Василь Черниш і Сейран Зінедінов. На думку близьких, всі вони були викрадені нібито представниками російських спецслужб. При цьому до сьогоднішнього дня домогтися будь-якої інформації про результати пошуків активістів від кримських слідчих органів неможливо.

Керівник Кримського правозахисного центру «Дія» Олександра Дворецька в подібних випадках радить рідним зниклих людей обов'язково написати заяву про викрадення в міліцію, щоб вона була зареєстрована.

«Крім того, я раджу звертатися із заявою до Європейського суду за правилом 39 Регламенту суду про вживання термінових заходів. У такому випадку суд вимагатиме від Російської Федерації, бо саме вона відповідальна за територію Криму, пояснення, що вона робить для того, щоб знайти цих людей. Виходячи з того, що зникнення людей у Криму трапляються не вперше, то тут треба терміново реагувати», – сказала Дворецька в коментарі для Крим.Реалії.

За словами правозахисниці, центр «Дія» готовий надавати допомогу родичам в оформленні необхідних документів.

XS
SM
MD
LG