Доступність посилання

ТОП новини

«Бажання плюнути і нікуди не ходити», – громадяни України отримують вид на проживання в анексованому Криму


Сімферополь – На тлі ажіотажу, пов'язаного з отриманням російських паспортів, на другий план відійшло питання оформлення виду на проживання для тих, хто має намір залишитися в Криму з українським документом. Про те, як просуваються справи в цьому напрямку і з якими труднощами стикаються кримчани, з'ясовували Крим.Реалії.

Відділ Управління Федеральної міграційної служби Росії у Республіці Крим в Центральному районі Сімферополя розташований на вулиці Футболістів. Тут від самого ранку вибудовується загальна черга: хтось прийшов здати документи для отримання російського паспорта, хтось – забрати його, хтось – стати на міграційний облік або оформити посвідку на проживання.

Один з таких відвідувачів – Віктор Миколайович, на вигляд йому років 65. Він зізнається, що прийшов у відділ близько 10 години, записався у список під 353-м номером, але до фахівця не встиг потрапити, оскільки прийом ведеться з 9 до 13 години.

«Після обіду знову прийшов, щоб дізнатися, які документи необхідні для отримання посвідки на проживання. Зараз тут мало людей, а вранці неможливо було пройти. Знову черги як навесні, коли були натовпи через отримання російських паспортів», – каже він.

До цього чоловік вже приходив до управління ФМС, але тоді співробітники відділення вимагали від нього український закордонний паспорт. «З'їздив у Новотроїцьке в Херсонську область, подав заявку, отримав закордонний паспорт, тепер знову бігаю кабінетами», – каже Віктор Миколайович.

Усередині приміщення вивішений перелік документів, необхідних для отримання посвідки на проживання. Він стосується тих, хто до 18 квітня 2014 року, маючи кримську прописку, виявив бажання зберегти громадянство України. Для цього необхідно написати заяву на ім'я начальника УФМС Росії в Криму, надати дві особисті фотографії, документ, що засвідчує особу та його копію (у разі надання українського закордонного паспорта – нотаріально засвідчений його переклад російською мовою), свідоцтво про народження та його копію, а також підтвердження постійного проживання на території Криму на 18 березня 2014 року (штамп у паспорті громадянина України).

«Тепер треба знайти місце, де можна було б перекласти закордонний паспорт з української мови російською», – додає Віктор Миколайович.

Він сподівається, що зможе отримати вид на проживання протягом 20 робочих днів від дня подачі заяви до розгляду. Коли це відбудеться, чоловік не може відповісти, адже черга рухається не так швидко, як хотілося б. Втішає одне, що вже є ті, хто отримав бажаний вид на проживання.

Відзначимо, що на сайті Управління ФМС у Республіці Крим та Севастополі, крім зазначеного переліку, є й інші вимоги для отримання посвідки на проживання. Так, необхідний документ, що підтверджує наявність законного джерела коштів для існування, що дозволяє утримувати себе в Російській Федерації в межах прожиткового мінімуму, або документ, що підтверджує його непрацездатність (довідку про доходи фізичної особи, довідку з місця роботи, пенсійне посвідчення, підтвердження про отримання аліментів, довідку про доходи особи, на утриманні якої перебуває заявник, патент з документом, що підтверджує сплату податку на доходи фізичних осіб у вигляді фіксованого авансового платежу в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації про податки і збори, інший документ, що підтверджує отримання доходів від не забороненої законом діяльності або непрацездатність). Крім того, необхідний документ, що підтверджує наявність житлового приміщення на підставах, передбачених законодавством Російської Федерації, якщо відомості, що містяться в ньому, не перебувають у розпорядженні державних органів та органів місцевого самоврядування.

Правда, перераховані вимоги стосуються іноземних громадян. Для кримчан же, котрі вчасно повідомили про свою відмову від громадянства Росії, діє спрощена система.

Скільки сьогодні громадян звернулися в УФМС із заявою про отримання посвідчення на проживання, в відомстві не повідомляють. Відомо, що до 18-го квітня кількість кримчан, які офіційно відмовилися від громадянства Росії, склала 3500 осіб.

«Ставлення, як до худоби»

Кримчанин В'ячеслав народився в Керчі 20 років тому. Тут він виріс, закінчив школу, а потім перебрався до Сімферополя. З 2015 року він вважатиметься іноземцем на території рідного для нього тепер вже російського півострова.

В'ячеслав відмовився приймати громадянство Російської Федерації, вирішивши отримати вид на проживання. Про це він повідомив міграційну службу за місцем прописки ще в квітні. Тоді ж молодий чоловік отримав відповідну довідку з підписом співробітника паспортного столу, але без печатки. Відтоді минуло майже півроку, але вид на проживання В'ячеслав так і не отримав. Зізнається, що все не вистачає часу, щоб з'їздити в Керч і з'ясувати, що для цього необхідно.

Після 1 січня мій паспорт громадянина України буде вважатися іноземним. Це, звичайно, дико, адже я народився, виріс і живу все життя в Криму
В'ячеслав

«Як я уявляю, до кінця нинішнього року – перехідного періоду – проблем бути не повинно. А після 1 січня мій паспорт громадянина України буде вважатися іноземним. Це, звичайно, дико, адже я народився, виріс і живу все життя в Криму», – дивується чоловік в бесіді з кореспондентом видання Крим.Реалії.

Довідку, отриману в міграційній службі, В'ячеслав носить із собою разом з українським паспортом, правда, вона ніде йому не знадобилася.

«Єдина проблема: у Криму медичне обслуговування за російськими паспортами, відкрити рахунок у банку важко, вступити до ВНЗ – аналогічно. Ця довідка створює велику кількість проблем, переваг від її наявності я не бачу ні в Криму, ні на материковій Україні», – скаржиться співрозмовник.

Нещодавня інформація про те, що Російська Федерація встановила квоту для отримання посвідчення на проживання на території півострова в розмірі 5 тисяч 400 осіб, засмутила В'ячеслава. Як відомо, в цю цифру входять українці, які відмовилися від російського громадянства, іноземці та особи без громадянства.

«Це ставлення, як до худоби – ось буде в Криму 5400 голів немісцевої худоби – ми їх всіх промаркуємо. Чому таке обмеження? Звідки вони взяли такі цифри? Це викликає тільки один негатив, бажання плюнути і нікуди не ходити. А якщо почнуть ставити запитання, я їм відповім: «А спробуйте мене депортувати з моєї батьківщини!» У мене є громадянство країни, чому мені потрібний вид на проживання? Це моя батьківщина. Я сподіваюся, що зможу і далі жити в Криму після Нового року», – наголосив В'ячеслав.

У такому ставленні російської влади до громадян України, які проживають у Криму, він бачить винятково політичну складову. Він вірить, що ситуація вирішиться і його не змусять залишати рідну землю.

XS
SM
MD
LG