Сімферополь – Партія «Єдина Росія» здобула тотальну перемогу за підсумками виборів до «держради» Криму і муніципальних органів влади, які відбулися 14 вересня. Переважна більшість місць у майбутньому «парламенті» республіки займуть депутати від правлячої сили. Між тим, спостерігачі вказують на масові порушення під час голосування, а політичні опоненти звертають увагу на низьку явку виборців, що може поставити під сумнів результати березневого «референдуму».
На вечір 15 вересня стало відомо про обробку майже 85% протоколів виборів депутатів «держради». Згідно з інформацією, опублікованою на сайті Центрвиборчкому Росії, партія «Єдина Росія» набрала 70% голосів. На другому місці зі значним відривом опинилася Ліберально-демократична партія Росії – 8,3%.
Решта сил до цього моменту не долають п'ятивідсотковий бар'єр в «держраду» Криму: КПРФ – 4,4%, «Родіна» – 2,7%, «Комуністи Росії» – 2%, Російська партія пенсіонерів за справедливість – 1,9%, «Справедлива Росія» – 1,75%, Демократична партія – 1,3%, «Патріоти Росії» – 1,1%.
Схожа картина, яка свідчить про повну перевагу правлячої партії на півострові, спостерігається в містах і районах. Наприклад, в Севастополі з 24 місць в «законодавчих зборах» 23 отримають «єдинороси» і лише 1 – представник ЛДПР. У Сімферопольській і Ялтинській міськрадах, за попередніми повідомленнями, крім «Єдиної Росії» і ЛДПР, потрапила також Комуністична партія.
Явка виборців склала майже 53%. У той же час, за годину до закриття виборчих дільниць ця цифра становила 45,6%.
«Ніякого адмінресурсу»
Голова «виборчкому» Криму Михайло Малишев, озвучуючи на прес-конференції попередні результати виборів, які вперше відбувалися на півострові за російським законодавством, звернув увагу на проблеми зі списками виборців. За його словами, понад 80 тисяч кримчан були внесені до списків безпосередньо в день голосування. «Це пов'язано з тим поспіхом, з яким видавалися паспорти громадян Російської Федерації», – зазначив Малишев.
Між тим, «прем'єр-міністр» Криму Сергій Аксьонов повідомив, що минулі в Криму вибори стали першими в його історії, коли «влада» не використала адмінресурс. «Ми пишаємося тим, що це був перший в історії Криму результат на виборах, який був отриманий чесним шляхом. Не використовувався адмінресурс, не заганялися в «Єдину Росію» лікарі, вчителі, співробітники органів влади, як це було при Партії регіонів – ви самі знаєте, як проводилася мобілізація тим чи іншим способом», – сказав Аксьонов (цитується за «Кримінформом»).
За його словами, суперники «Єдиної Росії» не можуть висунути претензій через об'єктивні причини. «Жоден інструмент з точки зору можливостей органів влади не був задіяний для отримання підсумків цих виборів. Найчистіший результат – ніхто сьогодні не може ображатися, жодна політична сила», – наголосив Аксьонов.
Аномальна явка в останні дві години
З думкою «прем'єра» не згоден голова громадського об'єднання Комітету виборців Криму Андрій Крисько. За його інформацією, від самого початку роботи виборчих комісій відзначалися факти порушення законодавства, а також застосування різного роду технологій, що дозволяють сфальсифікувати результати.
«На декількох дільницях були помічені факти вкидання бюлетенів, на низці дільниць було помічено неодноразове голосування одних і тих самих виборців», – розповів Крисько в коментарі Крим.Реалії.
Крім того, за його словами, була активно використана можливість фальсифікації під час передчасного голосування, коли невідомі голосували за людей, які ймовірно не можуть прийти на виборчі дільниці з причини відсутності, роботи в інших регіонах тощо.
«Процедура підрахунку голосів взагалі перевершила всі очікування, тому що на одній з дільниць були чітко зафіксовані бюлетені з проставленими галочками за одну з політичних сил, які були в руках у членів комісії на той момент, коли урни ще не були розкриті. Це свідчить про те, що заздалегідь були підготовлені бюлетені для того, щоб потім їх включити в результати голосування», – наголосив Крисько.
Більше того, на багатьох дільницях, за словами голови Комітету виборців Криму, намагалися перешкоджати роботі спостерігачів, не надавали відомості про явку виборців, а також відомості про кількість заяв, що надійшли.
У період з 18 до 20 години на цілій низці дільниць за документами була зафіксована аномальна явка виборців, хоча спостерігачі не фіксували якогось ажіотажуАндрій Крисько
«У період з 18 до 20 годин на цілій низці дільниць за документами була зафіксована аномальна явка виборців, хоча спостерігачі не фіксували якогось ажіотажу», – зазначив він.
Крисько вважає, що всі зазначені порушення могли б стати підставою для невизнання виборів у тому випадку, якби суб'єкти виборчого процесу подали позови до судових органів або скарги до тервиборчкомів. «Але ця процедура досить складна і, на мою суб'єктивну думку, навряд чи приведе до якихось результатів», – додав він.
Потреба в зміні еліт
Кримський політолог, заступник голови «громадської палати» республіки Олександр Форманчук зізнається, що для нього результати виборів не стали несподіванкою, за винятком показника КПРФ, яка не змогла потрапити в «держраду».
«Ці вибори підтвердили низку закономірностей для нинішнього кримського перехідного етапу. По-перше, проміжні вибори, тому викликають досить велику обережність з боку виборців. Люди ще не звикли до політичної системи, до російських партій, орієнтуються на рейтинг президента і транслюють свою довіру на рівень пропрезидентської партії «Єдина Росія», – зазначив він у коментарі для Крим.Реалії.
Решта партій, за словами Форманчука, «не знайшли нормального кадрового резерву». У «Родіни» і «Справедливої Росії» відбувся злив старих еліт, які були в останніх трьох складах Верховної Ради автономії. Тому люди їм висловили той вотум довіри, який очікувався», – зазначив експерт.
Крім того, він звернув увагу на явку виборців на минулих виборах, яка, на його думку, виглядає нижче, ніж передбачалося. «Проміжний етап виборів сформував стереотип, що вибирати нема з кого. Багато хто не пішов з цієї причини, мовляв, і так все зрозуміло», – сказав він.
У той же час, за словами Форманчука, в Криму зберігається запит на зміну еліт. «Я особисто хотів би, щоб в 2016 році, коли будуть проводитися вибори до Держдуми Росії, провели окремо вибори в Криму – для того, щоб почати процес зміни еліт. Потреба в цьому є», – пояснив він.
Форманчук також висловив упевненість, що чинний «спікер» «держради» Володимир Константинов збереже за собою керівне крісло, а Аксьонов позбудеться приставки в.о. «голови» республіки.
«Кремлівські ляльководи мають відповісти»
Один з кандидатів в депутати «держради», лідер кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач вважає, що підготовка до виборів відбувалася поспіом, а «влада» використовувала адміністративний та інформаційний ресурси на свою користь.
«Це непідготовлені вибори, – сказав політик в коментарі для Крим.Реалії. – Порушені терміни, які були зумовлені при вступі Криму до Росії. Там йшлося про вересень 2015 року».
За словами комуніста, в нинішньому Криму «політичне поле не структуроване, а правове поле взагалі в імлі, тим більше таке складне, як російське виборче законодавство». «Там все зроблене для того, щоб не дати можливість громадянину реалізувати свої конституційні можливості бути обраним і обирати. Це було видно і за підготовкою при формуванні списків виборців, і з видачі паспортів громадян Росії», – сказав Грач.
Як приклад він навів власний випадок у день голосування в Сімферополі. «Особисто я живу в 50-ти метрах від дільниці, прописаний більше 15 років в одному місці. Весь цей час ходжу на одну виборчу дільницю, але в цей раз мене не виявилося в списках. Відправили в додаткові списки», – розповів він. Додаткові списки, на думку Грача, – це можливість фальсифікувати результати.
Політик також висловив обурення тим, що за підсумками виборів у Криму не відбулася зміна колишньої влади. «Треба було провести вибори за оздоровлення кримської політики, за очищення від януковичів, від тих, хто холуйствував. На жаль, хворий залишився з надзвичайно тяжким недугом», – сказав Грач.
Крім того, він здивований низькою явкою виборців на виборах в порівнянні з «референдумом» 16 березня про «входження» Криму до складу Росії. Ця обставина, за словами Грача, може викликати питання з боку Європи. «Європейське співтовариство зараз поставить запитання: ми ж праві були, що не було у вас 1 мільйона 200 тисяч (виборців – прим. ред.) на березневому референдумі. Ось куди це все заводять кремлівські ляльководи і заїжджі сюди. Нехай тепер відповідають», – сказав лідер кримських «Комуністів Росії».
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров невисоку явку виборців на виборах пояснив початком «протверезіння» в суспільстві.
«Частина кримського суспільства взагалі бойкотувала ці вибори, – сказав Чубаров у коментарі для Крим.Реалії. – Це ті, хто був проти референдуму, вони утвердилися в тому, що були абсолютно праві в березні».
Серед них, на думку голови Меджлісу, «практично всі кримські татари» та інші люди, які не сприймають такої значної зміни статусу Криму.