Доступність посилання

ТОП новини

Кримські вибори: всерйоз чи жартома?


Сімферополь – вибори до «держради» та органів місцевого самоврядування Криму, які відбудуться 14 вересня, сприймають по-різному. Одні називають їх чи не історичною подією, інші – профанацією, оскільки реальних змін за підсумками голосування не передбачається. Крим.Реалії вивчили думки, які лунають щодо виборів в останні дні.

У четвер, 9 вересня, Генеральна прокуратура України виступила із заявою, в якій нагадала, що організація проведення незаконних виборів на території Автономної Республіки Крим є кримінальним злочином.

«Проведення виборів на тимчасово окупованій території України з метою формування незаконних органів влади фактично є захопленням державної влади», – зазначили в ГПУ. У відомстві пригрозили особам, які організовуватимуть кримські вибори, кримінальною відповідальністю у вигляді позбавлення волі на термін до 10 років. Там також пообіцяли вжити заходів щодо їх розшуку.

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

В.о. «голови Республіки Крим» Сергій Аксьонов скептично поставився до заяви Генпрокуратури. Він пригрозив... ввести відповідальність для тих, хто візьме участь у голосуванні на виборах до Верховної Ради України. «Вони збираються вводити кримінальну відповідальність для нас, для виборів у Криму, значить ми введемо таку ж відповідальність для всіх, хто голосуватиме, наприклад, в Херсоні, включаючи посадових осіб України, які ухвалюватимуть це рішення», – сказав Аксьонов у розмові з журналістами.

Повноважний представник президента Росії в «кримському федеральному окрузі» Олег Бєлавєнцев, який був у цей момент поруч, також дав зрозуміти, що заяву Генпрокуратури в Криму всерйоз не сприймають.

«Я взагалі не розумію, яке відношення Генеральна прокуратура України має до Криму, – сказав він. – Нехай у себе розберуться, у них там багато проблем, а тут питання вирішене, давним-давно народ висловився». При цьому повпред російського президента зазначив, що офіційних міжнародних спостерігачів на виборах у Криму не буде, оскільки це не передбачено російським законодавством, якщо йдеться про регіональні вибори.

Боротьба за кримськотатарські голоси

За кілька днів до голосування кримська «влада» розвинула надзвичайну активність із залучення до виборів кримськотатарських виборців, які в більшості своїй проігнорували «референдум» 16 березня. Так, Аксьонов у своєму передвиборчому зверненні сказав, що проблеми кримських татар вирішуватимуться ефективніше, якщо вони проголосують на майбутніх виборах.

«Хочу особливо звернутися до кримських татар. Деякі одіозні політики з меркантильних вигод закликають вас не брати участь у виборчій кампанії. Ігнорування виборів – це штучна самоізоляція кримських татар. Ваші представники в органах влади дозволять більш ефективно вирішувати національні проблеми», – сказав Аксьонов.

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

Треба розуміти, що під «одіозними політиками» «прем'єр» мав на увазі, перш за все, лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва та голову Меджлісу Рефата Чубарова. Раніше обидва політики закликали співвітчизників бойкотувати майбутні кримські вибори. «Ми закликали всіх кримських татар, та й усіх інших людей в Криму, тобто все населення Криму, бойкотувати вибори як такі, що не принесуть на кримську землю ні спокою, ні миру», – сказав в одному з інтерв'ю Рефат Чубаров. З аналогічною заявою виступив представницький орган кримськотатарського народу.

Із закликом не брати участь у незаконних виборах виступив і Національний рух кримських татар. «Кримськотатарському народу не залишена жодна можливість для вибору адекватного повноважного депутатського корпусу в Держраду та місцеві муніципальні органи влади Криму», – йдеться у відповідній заяві організації на ім'я президента Росії Володимира Путіна і президента України Петра Порошенка.

Вибори для телекартинки?

Незважаючи на запевнення «перших осіб» республіки про те, що за підсумками голосування органи влади значно оновляться, спостерігачі відзначають, що більшість нинішніх обранців залишаться в депутатських кріслах, а очікуваних змін попросту не буде.

Якщо хтось із кримчан хоче допомогти великій кремлівській прес-службі, тоді нехай іде на ці так звані вибори
Володимир Єгоров

Політолог Володимир Єгоров і зовсім вважає, що майбутні вибори цікаві «винятково для російського телебачення». «Якщо хтось із кримчан хоче допомогти великій кремлівській прес-службі, тоді нехай іде на ці так звані вибори. Адже після псевдореферендуму говорити про вибори або наявність вибору в кримських реаліях взагалі не доводиться», – сказав експерт в коментарі для Крим.Реалії.

На його думку, кримські вибори «запустили, щоб відволікти увагу від переділу, рейдерства, зведення рахунків з конкурентами, для працевлаштування родичів і коханок Константинова і Аксьонова». При цьому, як відзначає політолог, позиція України могла бути більш жорсткою до тих, хто «підтримує окупаційний режим і бере участь у цих псевдовиборах», ніж заяви Генпрокуратури про кримінальну відповідальність.

XS
SM
MD
LG