Доступність посилання

ТОП новини

У «Кирим Бірлігі» стався розкол?


Кадр зі спільної прес-конференції організацій «Намус», «Кирим бірлігі» і «Міллі Фірка»
Кадр зі спільної прес-конференції організацій «Намус», «Кирим бірлігі» і «Міллі Фірка»

Сімферополь – Створена на початку літа кримськотатарська громадська організація «Кирим Бірлігі» переживає не найкращі часи. Об'єднання, яке, на думку спостерігачів, могло б стати альтернативним до опозиційного «владі» Меджлісу кримськотатарського народу, стали залишати відомі люди. Серед них і колишній віце-прем'єр автономії Азіз Абдуллаєв. Голова «Кирим Бірлігі» Сейтумер Німетуллаєв запевняє, що ситуація в організації стабільна.

Нагадаємо, «Кирим Бірлігі» («Кримська єдність») з'явилася в червні поточного року на тлі загострених відносин між Меджлісом кримськотатарського народу і «владою» республіки. Її головою став колишній голова Генічеської райдержадміністрації (Херсонська область) Сейтумер Німетуллаєв, а співголовою – екс-віце-прем'єр Криму Азіз Абдуллаєв. До керівництва нового об'єднання також увійшли такі відомі в кримськотатарському співтоваристві люди, як декан інженерно-технологічного факультету Кримського інженерно-педагогічного університету, доктор технічних наук Умер Абдулгазіс і власник музею «Ларішес» Гулівер Альтін. Своїми завданнями «Кирим Бірлігі» ставила участь у розробці програм розвитку Криму, підготовку ініціативних пропозицій у законодавчі та виконавчі органи влади всіх рівнів, здійснення громадського контролю за перебігом реалізації програм соціально-економічного розвитку Криму, зокрема й питання облаштування кримських татар.

«У Республіці Крим кримські татари мають відчувати, що вони повернулися на Батьківщину. Є кримськотатарський народ, є його спільність і майбутнє. В цей перехідний період він не повинен залишитися непоміченим. Я закликав і закликаю всіх людей, хто тверезо мислить, сісти за стіл переговорів, і щоб між собою визначилися і прийняли рішення, що робити завтра, що робити молодому поколінню. Кожен день в перспективі народу залежить від нас самих, якщо ми зможемо підготувати цю платформу, нам ніколи ніхто не скаже ні. Через цю громадську організацію є шанс почати цю процедуру», – говорив у червні в коментарі Крим.Реалії співголова «Кирим Бірлігі» Азіз Абдуллаєв.

Для чего создана новая крымскотатарская организация?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

Через два місяці після появи об'єднання Азіз Абдуллаєв, за відомостями джерела видання Крим.Реалії в організації, залишив його. За інформацією співрозмовника, це рішення могло бути пов'язане з тим, що представники «Кирим Бірлігі» не потрапили до виборчих списків політичних партій, що претендують на місця в «Держраді» Криму за підсумками вересневих «виборів», а також із фінансовими труднощами, з якими нібито зіткнулася організація.

Спільна ідея не знайшла подальшої мотивації

У коментарі сайту Крим.Реалії екс-віце-прем'єр підтвердив інформацію про те, що сьогодні він більше не бере участі в діяльності організації. «Коли в «Кирим Бірлігі» порушувалися цікаві, хороші питання, я був солідарний (з керівництвом організації – прим. ред.). Але є моменти, які мені не подобаються. Я не став ніде ні з ким розбиратися, чому сталося таке відхилення. Мені це було в душі несимпатично, і я просто перестав брати участь у діяльності організації. Я спокійно і впевнено відійшов. Нехай займаються, як вони можуть, тому я не став нікому говорити (про своє рішення – прим. ред.)», – сказав співголова «Кирим Бірлігі».

Коли в «Кирим Бірлігі» порушувалися цікаві, хороші питання, я був солідарний. Але є моменти, які мені не подобаються
Азіз Абдуллаєв

На прохання розкрити подробиці, Абдуллаєв відповів відмовою: «Це буде неправильно. Перебуваючи в якихось нормальних відносинах, спекулювати різними питаннями
не етично для чоловіків».

Він також повідомив, що в діяльності будь-яких інших громадських організацій брати участь поки не збирається, обмежившись індивідуальною допомогою «кожному жителю Криму» для адаптації в нових умовах. Йдеться про бізнес, яким зайнявся Абдуллаєв, у сфері торгів та електронних ключів.

За інформацією джерела сайту Крим.Реалії, кримськотатарську організацію також залишив колишній член Меджлісу, начальник виборчого штабу «Кирим Бірлігі» Решат Кенже. Його приклад збираються наслідувати нібито інші члени об'єднання Умер Абдулгазіс та Гулівер Альтін. Зв'язатися із згаданими представниками, щоб з'ясувати їхню думку з цього приводу, не вдалося.

У той же час, голова «Кирим Бірлігі» у коментарі для Крим.Реалії спростував інформацію про те, що хтось залишав лави організації, зокрема й Абдуллаєв. «Від Азіза Рефатовича я не чув, щоб він пішов або хоче перейти в іншу організацію. У нас навпаки організація набирає активності. Ми як працювали, так і працюємо. Я щойно говорив з Умером Абдулгазісом і Гулівером Альтіном – все нормально, вони залишилися. Жодна людина не сказала, що йде», – запевнив Сейтумер Німетуллаєв.

За його словами, в організації на цей момент нараховується понад 8000 осіб. «До нас вливаються громадські організації: і «Намус», і «Міллі Фірка». У нас все нормально, прозоро. Ми збираємо людей, організовуємо зустрічі, виступаємо за те, щоб кримськотатарський народ брав участь у виборах», – сказав Німетуллаєв.

Він також спростував інформацію про фінансові труднощі в об'єднанні: «Кирим Бірлігі» найбільш забезпечена і нормальна організація».

Сьогодні ж стало відомо про те, що Партія ветеранів Росії запропонувала президенту Росії Володимиру Путіну розглянути кандидатуру Німетуллаєва на посаду «глави» Республіки Крим.

На думку директора кримської громадської організації «Інститут соціальних досліджень», політолога Юсуфа Куркчі, процес виходу людей з організації «Кирим Бірлігі» закономірний. «Спільна ідея, яка їх об'єднала на початку, не знайшла подальшої мотивації, щоб бути разом, тому що вони мають дуже різні підходи», – сказав експерт у коментарі для Крим.Реалії.

На думку Куркчі, Сейтумер Німетуллаєв, як керівник організації, пропонує ті чи інші шляхи вирішення ситуації, але його дії «не знаходять розуміння у людей, які мають досвід в управлінні або досвід роботи в науковій сфері».

XS
SM
MD
LG