Доступність посилання

ТОП новини

Путін сам не поверне Крим ніколи, але Україна має за нього боротися – експерти


Київ – Україна готує документи, щоб повернути Крим собі. Про це заявляють в адміністрації президента Порошенка. Експерти визнають, що повернути півострів буде дуже складно, але збирати докази окупації Росією української території треба і зрештою шанси з’являться. Натомість інші фахівці констатують – Путін сам не віддасть Крим ніколи.

Україна готує пакет документів для звільнення окупованого Криму від російських агресорів. Про це заявив заступник глави адміністрації президента Валерій Чалий. За його словами, нормалізація у майбутньому відносин України з Росією і Європейського союзу з Росією неможлива без припинення незаконної анексії Криму.

«Моя особиста позиція, позиція Петра Порошенка – питання по Криму, визнання окупації абсолютно не має шансів з боку України. Крим був, є, і буде у складі України. Інша справа, що механізми повернення де-факто, контролю непрості. Але те, що Україна не має ніколи визнавати цю окупацію, особливо при такій серйозній підтримці міжнародного співтовариства, коли зафіксовано всюди, тобто на рівні Радбезу ООН, на рівні Генасамблеї, ЄС, що це окупація, вона неприпустима, вона руйнує міжнародний порядок. Тому категорично: «Ні!» – наголосив Чалий.

«І силовий буде момент присутній, і політичний, і юридичний»

Наразі ціла група зі слідчих СБУ та працівників прокуратури збирають докази, які свідчать про те, що Росія вторглася на територію України: це дані про те, зокрема, як здійснювалося захоплення території та з порушенням яких законів відбувався референдум у Криму. Про це повідомив Радіо Свобода директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

«Відверто, я не вірю в те, що юридично можна повернути Крим, але це не означає аж ніяк, що цього не треба робити. Це треба робити в будь-якому випадку. Ми повинні мати всі аргументи, всі судові рішення. Ми повинні виконати всю процедуру для того, щоб в потрібний момент повернути Крим. Я думаю, що це буде скоріше комбінований спосіб: і силовий буде момент присутній, і політичний, і юридичний», – сказав Ігор Семиволос.

«Головне – створити умови, в яких агресор відмовиться від агресії»
Ще невідомо, який міжнародний суд буде розглядати питання анексії Криму, воно поки що відкрите, додав експерт.

Питання спірної території може розглядати, зокрема, суд ООН чи європейський суд, повідомив посол із особливих доручень МЗС України Андрій Веселовський, але, каже, не в цьому справа. За його словами, такого досвіду, як події у Криму, міжнародне судочинство ще не мало.

«Рейнська область – досить цікавий випадок, коли була спільна територія між Францією і Німеччиною. І за Першої світової війни було домовлено, що треба дати якийсь час а потім провести плебісцит – в результаті більшість людей проголосували, що вони будуть у Німеччині. Це цілком конкретний приклад. Повернення Гонконгу – ще один приклад. Прикладів багато. Але в усіх прикладах є один важливий момент – обидві сторони згодні на те, що відбудеться третейський перегляд ситуації. В даному випадку я не знаю, хто собі уявляє, що теперішній уряд Росії погодився на участь у такому процесі. В цьому проблема, а не в тому, чи існують механізми», – зауважив Андрій Веселовський.

За словами посла, зараз головне – створити умови, в яких агресор відмовиться від агресії. Цьому може посприяти і подальше посилення санкцій щодо Росії – навіть після того, як українська армія відновить контроль на сході України.

«Треба, щоб цього захотіли кримчани»

Водночас, на думку російського політолога Станіслава Бєлковського, президент Росії Володимир Путін ніколи не поверне Крим Україні, бо всі принципові рішення господаря Кремля не мають зворотної дії.

«Звичайно, Володимир Путін не поверне Крим ніколи, поки він залишається при владі, і про це навіть не треба мріяти. Але навіть, якщо Володимир Путін піде з влади за тих чи інших обставин, всі під Господом Богом ходимо, то російський народ не змириться з втратою території. Скоріше, можна розмірковувати про отримання Кримом статусу незалежної держави, ніж прямого повернення до складу України», – наголосив політолог.

Станіслав Бєлковський зауважив, що, крім волі уряду Росії, для того, щоб повернути Крим Україні, треба також, щоб цього захотіла більшість кримського населення.

  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода.

XS
SM
MD
LG